Tour Of Turkey 2010 Etap IV Giovanni Visconti Aldı

14/04/2010  //     //  Genel

 

 

 Paylaş

 

 

IV.Etap: 14 Nisan 2010 Çarşamba günü Marmaris’ten başlayıp Pamukkale’de sonlandı. Dördüncü etabın önceki yıllardan farklı olarak bu yıl yarış kategorisine uygun şekilde turu zorlaştırmak amacı ile seçilen en zorlu etap olduğu söylenebilir.  

        209 km mesafe kat edilen 4. etabın 38. km’sinde 630 metre rakımda dik bir tırmanış (Kategori 1) olan ünlü Sakar geçidi vardı. 38. km’deki tırmanış noktasında Dağların Kralı Primi, 125. km’de Türkiye Güzellikleri Primi, 150. km’de Sprint Primi ve son olarak tabloda görülen 209. km’de yine Türkiye Güzellikleri Primi olmak üzere 4. etapta dört prim noktası vardı.

        ISD-Neri takımından Giovanni Visconti 5 saat 46 dakika 09 saniyelik zamanlaması ile etabı kazandı. 7 kişilik kaçan grup ile ana grup arasındaki fark son 3 km’ye kadar kapanmayınca, bitiş zaferinin kaçan grup arasından çıkacağı kesinleşti. Geri kalan sürede fark o kadar açılmıştı ki, ana grubun kaçan 7 kişiyi yakalaması artık imkansız bir hale gelmişti. ISD’den Giovanni Visconti’nin iyi bir tırmanışçı olmadığı halde bu yüksek performanstaki bitiriş başarısını, son ana kadar 7 kişilik kaçan grubun arasında saklanmasına ve son 3 km’ye kadar Giovanni Visconti’yi taşıyan takım arkadaşı Paola Longo’ya borçluydu. Bu başarı için çoğu yerde grubu çekerek kendini takım lideri Giovanni Visconti’nin başarısı için feda eden Paola Longo sayesinde takım stratejisi galip geldi.   

        209 km’lik Marmaris – Pamukkale etabı turu zorlaştırmak adına bu yıl belirlenen ve sahil şeridinden iç kısımlara girilerek özel bir zorluk katılan en zor etaplardan biriydi. Türk takımından İsmail Aksoy, Bünyamin Özdemir (mekanik sorun sebebiyle) ve Uğur Marmara’nın dışında Carmiooro-NGC takımından Paride Grillo, Scott-Marcondes Cesar Sao Dos takımından Mendanca Pagliarini ile önceki etapta düşüp yararlanan ve 18 dikiş atılan CCC Polsat takımından Thomasz Marczynski yarış dışı kaldı. Dördüncü etabın 40. km’sinde dünkü etapta 15 sprint puanı almayı başaran milli sporcumuz Miraç Kal’ın yarışı bıraktığı bilgisini aldık. Muhtemel bir teknik sorun sebebiyle yarışı bırakan Miraç için gelecek haberleri ileteceğiz. Dördüncü etap sonunda tura devam eden sporcularımız olarak geriye sadece Mustafa Sayar ve Fatih Harmancı kaldılar. 

        36. km’de Skill Shimano takımından Yukihiro Doi “Dağların Kralı” primi için çizgiyi ilk geçen isim oldu. Philipp Ludescher, Sainz Fernandez, Adam Sznitko ve Oscar Gatto da onu takip eden isimlerdi. Tırmanış priminin ardından 5 kişilik kaçan grup oluştu. Onları takip etmekte olan 6 kişilik bir kaçan grup daha vardı ki, güçlü isimlerin oluşturduğu bu grup henüz bitime 95 km gibi uzun bir mesafe olsa da bir aksilik çıkmaması durumunda sonlara doğru göreceğimiz isimler olacaktı. İkinci kaçan grup olan bu 6 kişilik grup içerisinde HTC-Columbia takımından Tejay Van Garederen, ISD-Neri takımından Giovanni Visconti, Footon Servetto takımından Giampaolo Cheulea, Cofidis takımından David Moncoutie, Colnago takımından Federiko Canuti ve De Rosa-Stac Plastic takımından Cristiano Salerno vardı.

        4.Etabın ikinci primi olan 125. km’deki “Türkiye Güzellikleri Primi”ni Vorarlberg takımından Philipp Ludescher kazanırken, ISD-Neri’den Paolo Borghini Longo ikincilik, ISD-Neri takımından Giovanni Visconti üçüncülük primlerini aldı.

        Visconti son primi kazanırken ISD-Neri takımından Paolo Borghini Longo ikinciliği ve yine ISD-Neri takımından Oscar Gatto da üçüncülüğü elde etti. 

© Mustafa Sezen Images  

        Bu arada CCC Polsat Polkowice takımından Adrian Honkisz ani bir kaza geçirip yaralandı ve dizinden kan gelmesine rağmen tekrar toparlanıp yarışa devam etti. İlerleyen dakikalarda yarıştan çekilen isimlere yenileri de eklendi. ISD takımından Emanuele Vona  ve Footon Servetto takımından Noe Gianetti’nin de yarış dışı kaldığı haberleri geldi. 

© Mustafa Sezen Images  

        Bitişe 3 km kala sprintler başladı. Önce Footon Servetto’dan Giampaolo Cheula atak yaptı ve arayı 100 metre kadar açtı. Bu durum 1 km kalana kadar devam etti. Ardından gelen isimler arayı çok açmadan bu sprint atağına adeta izin verdiler. Son kilometreye girildiğinde Giovanni Visconti bitiş çizgisini geçen (5:46:09) ilk bisikletçi oldu. 

© Mustafa Sezen Images   

 

Etap ferdi klasmanında ilk beş şu şekilde oluştu;

1 – Giovanni VISCONTI (ISD-Neri) 5:46:09

2 – Tejay VAN GARDEREN (Columbia)

3 – David MONCOUTIE (Cofidis)

4 – Yukihiro DOI (Skil Shimano)

5 – Gianpaolo CHEULA (Footon –Servetto)

 

V.Etap: 15 Nisan 2010 Perşembe günü Denizli-Pamukkale’den başlayarak Fethiye’de sona erecek. Beşinci etap da tıpkı dördüncü etap gibi, bu yıla özel olarak zorlu bir parkurdan seçildi. Toplam mesafe 221 km, etap profili ise aşağıdaki gibi olacak.

 

        Yarışı televizyondan takip etmek isteyen bisiklet severler için yayın akışı, kanal ve saat bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın