Tour of Taihu Lake’de İşte Zafer: Torku Şeker, Metlushenko ile Yine Podyumda

04/11/2012  //     //  Genel

 

Taihu Lake Turuna, etap galibiyeti ve podyum hedefi ile giden Türkiye’nin ilk Continental(Kıta) takımı Konya Torku Şeker Spor, 4.Etabın galibiyetini Metlushenko ile aldı. Turun ikinci gününde Asya yarışlarına uyum sağlayan Konya Torku Şeker Spor kadrosunda  Muhammet Atalay, Sergiy Grechyn, Bekir Baki Akırşan, Secaattin Dazkırlı, Ahmet Örken 150 kilometrelik etap içerisinde finişte galibiyet hedeflenen Yuriy Metlushenko için yine muhteşem performans sergiledi. Yarışın 85.kilometresine kadar  Secaittin Dazkırlı ve Sergiy Grechyn kaçış grubunda yer aldı. 

 

4.Etabın parkuru Belçika klasiklerini anımsatan Arnavut Kaldırımlı sektörler içeriyordu. Secaittin Dazkırlı, lastik patlatarak kaçış grubundan geri kalınca Grechyn, lider grupta kalan tek Konya Torku Şeker Spor’lu(KTS) olarak devam etti. Ana grup, 85.kilometrede kaçış grubunu yakaladığında çoğu kişiye göre etap profilinin getirisi toplu sprint finişi olacağı yönündeydi. Ancak etabın galibi Metlushenko; “Sabah, yarış öncesi havanın kapalı ve rüzgarlı olduğunu gördüğümde, bugün toplu sprint finişi ile sonuçlanamayabileceğini anladım. Kaçış grubunda yer alıp, erken sprintimin sebebi de bu oldu.” dedi. Günün ilk kaçışı 5 aporcu ile oluştu. Yusuf Abrekov (China 361), Lukas Ranacker (Arbö), Hossein Jahanbanian (Tabriz), Christoph Schweizer (Nutrixxion) ve Wang Meiyin (Hengxiang) kısa sürede ana gruba yakalandı. Ana gruba tempo veren Dukla Praha ve Hong Kong takımlarının kontrolünde ilerleyen etapta ikinci kaçışta yer almayı başaran; Sergey Grechin (Konya Torku Seker Spor), Floris Goesinnen (Drapac), ve Ricardo Mestre (Carmim-Prio) oldu.

 


 

Yarış öncesi, soldan sert esen rüzgara karşı RusVelo ve ISD takımlarının ortak çalışma konuşmalarını duyan Yuriy Metlushenko, ikinci kaçan grubun yakalanmasından sonra bu iki takımın ortak çalışmasını lehine çevirdi. İki takım Rusça konuşmuş, Ukraynalı Metlushenko konuşmayı duymuştu. Son 500 metre’nin mücadelesini Metlushenko şu şekilde aktardı. ” Son 500 metre sağ taraftan Rus Velo Takımı’nın galibiyet için atak başlattığını gördüm. Risk almak zorundaydım. Sprinte erken asıldım çünkü takımımdan önde olan tek ben vardım. Şansımı denemem gerekiyordu, kazandığım için çok mutluyum. Bu zaferi, sportif direktörlerime borçluyum. Bana her zaman önde yarışmam gerektiğini öğrettiler. Bugün burada kazanmış olmamın sebebi, Belçika yarışlarında yarışmış olmamdır. Çin’de bu galibiyeti burada almak kesinlikle kolay değildi. Bisiklet sporu, Dünya’nın bu bölgesinde hızla büyüyor. 2007 yılında Tour of Qinghai Lake’de yarışmıştım. Bir sprinter olarak grupetto’nun bir parçası olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Çin 5 yılda mükemmel, mücadeleci sporcular yetiştirmişler.” dedi.

 


 

Taihu Turu yarın 121 kilometrelik 5.etabı ile devam edecek. Bugünkü galibiyetle ilgili, Konya Torku Şeker Spor Takım Menajeri Mehmet Şafakçı, “Çin’de ilk kez yarışmamıza rağmen geçiş sürecini hızlı tamamladık. Bugün, herkes Metlushenko’ya çalıştı. 2.etapta kaza yapan Sergiy Grechyn’in yarışa devam etmesi ve tüm takım sporcularımızın mükemmel performansı ile hedeflerimizi tutturuyoruz. Bugün Çin’de, Türkiye’nin ilk kıta takımı olarak podyuma çıkmak, hepimiz için büyük gurur oldu. Önümüzde hala 4 etap var. Podyumu yeniden zorlayacağız. Takıma, Çin’in özel ilgisinden memnunuz.” dedi.

 

 

Tour of Taihu Lake 4.Etap Finiş Sıralaması:

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın