Tour of Qatar-Katar Turu 1.Etabının Galibi, BMC Takımından Brent Bookwalter

03/02/2013  //     //  Genel

 

2013 Katar Turu, 6 etaplık mücadelesine bugün ilk etabı ile start aldı. Birinci etabın galibi, Brent Bookwalter (BMC) oldu. Bookwalter, finişe 12 kilometre kala Martin Elmiger(IAM)’in atağı ile başlayan 3 kişilik kaçış grubunda Gregory Rast(RadioShack) ile finişe kadar kaçış avantajını korumayı başarıp ilk gün galibiyetini kazandı. Martin Elmiger(IAM) ikinci, Gregory Rast ise üçüncü oldu. Bookwalter, ilk gün galibiyeti ile genel sıralama liderliğini alarak, etap sonunda lider mayoyu sırtına geçirdi. Genç sporcuların klasifikasyonunda ise lider yine BMC takımından Taylor Phinney oldu.

 

 

Katara Cultural Village’dan başlayan 145,2 kilometrelik etap, Katar’ın meşhur güçlü rüzgarına karşı ilk günün ilk kilometrelerinde, rüzgarın etap stratejisindeki etkisini gözlemleyerek başladı. Karşıdan esen rüzgar, toplu sprint finişi beklenen Dukhan Beach finişi için kaçış grubu oluşmasını engelledi. Sporcular uzun süre tak grup olarak ilerledi. Heyden, Velits ve Demstre ile oluşan üç kişilik kaçış grubu etabın ortalarına doğru 6 dakikaya kadar açtıkları zaman farkını, rüzgarın etkisi ile gün sonuna kadar sürdüremedi. Palmiye ağaçlarının dallarını tek bir yöne şekillendiren rüzgar, kaçış grubunun yakalanmasını sağlayacak kadar kuvvetliydi.

Günün galibiyetle sonuçlanan kaçışı, finişe 12 kilometre kala Bernard Eisel(SKY), Rollin(FDJ), Roy Curvers(Argos) ve Michal Schar(BMC)’ın oluşturduğu 4 kişilik kaçış grubunun yakalanması ile kontr atak stratejisi ile oluştu. 4 kişilik kaçışın yakalanması anında, kontr atağı ilk yapan I AM takımından Martin Elmiger oldu. Elmiger’e Gregory Rast(RadioShack) ve Brent Bookwalker(BMC)’da eklendi. Kaçan 3’lü 2-3 kilometre tempo yüklenerek ana grubun 45 saniye önünde ilerleme avantajını yakalamayı başardı. Mark Cavendish’i sprint finişi mücadelesine taşıyan Omega Pharma QuickStep temposu ana grubun temposunu arttırsa da, öndeki 3’lü ortak çalışarak sağlam bir kaçış performansı sergiledi. Finişe 2 kilometre kala SKY takımı Edvald Boasson Hagen’i anagrup önüne getirdiğinde, kaçak 3’lü ile zaman farkı 25 saniyeye inmişti.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=K6fy1fSdeoo&sns=tw:550:0]

 

Son kilometrenin rüzgarla mücadelesinde, kaçış grubunun ensesinde yakalamaya çalışan anagrup performansı nefes kesiciydi. Kaçış grubundan hem aktif çalışan, hem de en dinç görünen ismi Brent Bookwalter(BMC) son 150 metre pedalına daha sağlam asılarak, yakalamakta olan ana grup önündeki saniyelik avantajlarını, galibiyete dönüştürdü. Bookwalter için kendisinin de beklemediği galibiyet sürprizinde, BMC takımı stratejisi dışında gelişen yarış seyrinde Bookwalter rüzgarı koklayıp, nabzı iyi ölçerek günün galibi oldu. 28 yaşındaki sporcu genel sıralama lideri olarak lider mayoyu yarış taşıyacak isim oldu.

Katar Turu 1.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Brent Bookwalter (USA) BMC    03:28:47
2 Martin Elimiger (Swi) IAM Pro Cycling    
3 Gregory Rast (Swi) RadioShack-Leopard    
4 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling    
5 Elia Viviani (Ita) Cannondale    

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın