Tour Of Qatar: 5. Etap Mark Cavendish Galibiyetiyle Sonuçlandı

09/02/2012  //     //  Genel

 

 

Bugün Qatar Turu’nun 5.etabı Madinat Al Shamal startını aldı. Yarışın başlarında Farnese Vini takımıdan Filippo Pozatto’nun da karıştığı kazada hastaneye kaldırılan sporcunun röntgen sonuçlarında köprücük kemiğinin kırık olduğu bilgisine ulaşıldı. 

 

 

 

 

Madinat Al Shamal’dan başlayan ve Al Khor’da tamamlanan 160km’lik etabın sonlarına doğru İtalyan ve bir Rus takımlarından birer sporcu kaçış gerçekleştirdi. Liquigas Takımı’ndan genel sıralamada 102. sırada bulunan Maciej Bodnar ve Katusha takımından dünkü etap sonrası genel sıralamada 24. sırada yer alan Aliaksandre Kuchynski ikilisi yarışın bitimine sadece 20km kala peloton ile aralarındaki farkı 1 dakika 13 saniyeye kadar çıkarmayı başardı. Bu zamanlama ile yarışı bitirebilselerdi Kuchynski genel sıralamada ciddi bir yükselme yaşayacaktı. Fakat pelotonda Tom Boonen’in lider konumunu korumak isteyen OmegaPharma Quickstep takımı tempoyu arttırmaya başladı. Bu arada yarış boyunca dönemeçli parkurla birlikte şiddetli esen rüzgarın da daima yön değiştirmesi sporcuların bir önüne bir arkasına geçerek rahat bir yarış çıkarmalarını sağladı. 

 

 

 

 

8.km’de Tom Boonen’in hemen önünde Katusha takımından Gatis Smukulis’in düşmesiyle genel klasman lideri büyük bir tehlike atlattı. Kaza sırasında başka hiçbir sporcunun düşmemesi aynı zamanda pelotonun iç bölümü için büyük şans oldu.

Pelotonun temposunu arttırmasıyla aradaki yaklaşık 1 dakika 30 saniyelik fark kısa bir sürede kapandı. Garmin Takımı’nın öne geçmesiyle tempo iyice artmışken, grubun önünde tüm önemli isimler belirmeye başlamıştı. Genel klasman lideri Tom Boonen, dün son 3km’de lastiği patlayan Adam Blyte, Fabian Cancellara, Philipe Gilbert, Mark Cavendish, Felcha, Tom Veelers gibi isimler bir an için çekişmeye girerken Cancellara muazzam tempo taktiğini bir kez daha başlattı.

 

 

 

 

Tam bu sırada dün Adam Blyte’ın yaşadığı sahne bugün de GreenEdge Takımından Robie McEwen için yaşandı ve etap galibiyeti için en tecrübeli isim olarak öne geçmişken ön lastiği patladı. Parkurun açık bir alanda olması ile şiddetli rüzgarın getirdiği toz toprak parçaları yola savrularak ve lastik patlamalarına neden oldu. 

Son 2km’ye girildiğinde Team SKY treni bir kez daha öne geçti ve Dünya Şampiyonu ünvanı taşıyan Cavendish için çalışmalara başladı. SKY’ın oluşturduğu trenin arasına Liquigas, Katusha, Project 1t4i takımlarından sporcuların girmesiyle tren dağılırken, Tom Boonen de öndeki ilk 10 içerisinde yerini almıştı. 

 

 

 

 

Son kilometrede muhteşem bir şekilde ataklar başladı ve Cavendish bu sefer başka takım sporcularının arkalarına geçerek kendine domestik bulmuşken sol taraftan atağa cevap vermek isteyen genel sıralama lideri Boonen’in Liquigas takımından Danielle Oss istemeden önüne geçerek kaçışı engelledi. Mark Cavendish sprint zaferlerinde Dünya Şampiyonu ünvanına yakışır bir şekilde sezona muhteşem bir giriş yaptı ve 2. sprint zaferini aldı. 5. etabın sonunda Tom Boonen genel sırlama lideri mayosunu korumayı başardı.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=wulqxQGwx9s:550:0]

 

 

    Tour Of Qatar 5. Etap İlk 10                                            Süre

 

 

1 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 3:30:40  
2 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale    
3 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale    
4 John Degenkolb (Ger) Project 1t4i    
5 Rüdiger Selig (Ger) Katusha    
6 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team    
7 Arnaud Demare (Fra) FDJ-BigMat    
8 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
9 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha    
10 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol Team    
11 Mark Renshaw (Aus) Rabobank    
12 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team    
13 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
14 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda    
15 Aaron Kemps (Aus) Champion System    
16 Alexander Kristoff (Nor) Katusha    
17 Gregory Rast (Swi) RadioShack-Nissan    
18 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda    
19 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan    
20 Aidis Kruopis (Ltu) GreenEdge Cycling Team    
21 Roy Curvers (Ned) Project 1t4i    
22 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan    
23 Tom Veelers (Ned) Project 1t4i    
24 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team    
25 Albert Timmer (Ned) Project 1t4i    
26 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan    
27 Jens Mouris (Ned) GreenEdge Cycling Team    
28 Dominique Rollin (Can) FDJ-BigMat    
29 Mehdi Sohrabi (IRI) Lotto Belisol Team    
30 Mickaël Delage (Fra) FDJ-BigMat    
31 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-BigMat    
32 Baden Cooke (Aus) GreenEdge Cycling Team    
33 Fumiyuki Beppu (Jpn) GreenEdge Cycling Team    
34 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling    
35 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step    
36 Christian Benenati (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
37 David Boucher (Fra) FDJ-BigMat    
38 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale    
39 Yoann Offredo (Fra) FDJ-BigMat    
40 Matthias Friedemann (Ger) Champion System    
41 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Barracuda    
42 Koen De Kort (Ned) Project 1t4i    
43 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling    
44 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale    
45 Marco Haller (Aut) Katusha    
46 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Procycling    
47 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team    
48 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team    
49 David McCann (Irl) RTS Racing Team    
50 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team    
51 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale    
52 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-BigMat    
53 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha    
54 Kevin Hulsmans (Bel) Farnese Vini-Selle Italia    
55 Klaas Lodewijck (Bel) BMC Racing Team    
56 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol Team    
57 Luca Ascani (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
58 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda    
59 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quick Step    
60 Markel Irizar (Spa) RadioShack-Nissan    
61 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team    
62 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling    
63 Jonas Van Genechten (Bel) Lotto Belisol Team    
64 Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team    
65 Lars Bak (Den) Lotto Belisol Team    
66 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team    
67 Svein Tuft (Can) GreenEdge Cycling Team    
68 Joss Van Emden (Ned) Rabobank    
69 Alan Marangoni (Ita) Liquigas-Cannondale    
70 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale    
71 Kazuo Inoue (Jpn) Bridgestone Anchor    
72 Mart Ojavee (Est) Champion System    
73 Roger Kluge (Ger) Project 1t4i    
74 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan    
75 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
76 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team    
77 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha    
78 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick Step    
79 Murilo Antoniobil Fischer (Bra) Garmin-Barracuda    
80 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step    
81 Christian Knees (Ger) Sky Procycling 0:00:15  
82 Maarten Wynants (Bel) Rabobank 0:00:18  
83 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-BigMat 0:00:22  
84 Ramon Sinkeldam (Ned) Project 1t4i 0:00:25  
85 Jacob Rathe (USA) Garmin-Barracuda 0:00:27  
86 Gang Xu (Chn) Champion System 0:00:29  
87 Matt Brammeier (Irl) Omega Pharma-Quick Step 0:00:33  
88 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda    
89 Thomas Leezer (Ned) Rabobank    
90 Jérémy Hunt (GBr) Sky Procycling    
91 Robbie McEwen (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:00:37  
92 Graeme Brown (Aus) Rabobank    
93 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Barracuda    
94 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:00:39  
95 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team 0:01:01  
96 Alexandre Lemair (Fra) Bridgestone Anchor 0:01:30  
97 Thomas Lebas (Fra) Bridgestone Anchor    
98 Miyataka Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor    
99 Joost Posthuma (Ned) RadioShack-Nissan    
100 Hayato Yoshida (Jpn) Bridgestone Anchor    
101 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team    
102 Pengda Jiao (Chn) Champion System    
103 Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team    
104 Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team    
105 Klaas Sys (Bel) Bridgestone Anchor    
106 Chin-Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team    
107 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank 0:01:52  
108 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank    
109 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quick Step 0:01:58  
110 Ryota Nishizono (Jpn) Bridgestone Anchor 0:02:58  
111 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:03:05  
112 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team    
113 Dominic Klemme (Ger) Project 1t4i 0:04:19  
114 Robert Wagner (Ger) RadioShack-Nissan    
115 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha    
116 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale    
117 Sergey Kudentsov (Rus) RTS Racing Team    
118 Sebastian Langeveld (Ned) GreenEdge Cycling Team    
119 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:05:33  
DNS Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quick Step    
DNS Gorik Gardeyn (Bel) Champion System    
DNF Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini-Selle Italia    
DNF Blaise Sonnery (Fra) Bridgestone Anchor

 

        5. Etap Sonrası Genel Klasman Listesi

 

1 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-QuickStep 13:21:30  
2 Tyler Farrar (USA) Garmin-Barracuda 0:00:31  
3 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Procycling 0:00:34  
4 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:00:36  
5 Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling 0:00:45  
6 Tom Veelers (Ned) Project 1t4i 0:01:00  
7 Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling 0:01:05  
8 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack-Nissan 0:01:06  
9 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Barracuda 0:01:09  
10 Aidis Kruopis (Ltu) GreenEdge Cycling Team 0:01:10  
11 Adam Blythe (GBr) BMC Racing Team 0:01:14  
12 Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Barracuda 0:01:19  
13 Baden Cooke (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:01:20  
14 Mark Renshaw (Aus) Rabobank 0:01:32  
15 Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Nissan 0:01:33  
16 John Degenkolb (Ger) Project 1t4i 0:01:40  
17 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol Team 0:01:45  
18 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Barracuda 0:01:56  
19 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha 0:02:15  
20 Rüdiger Selig (Ger) Katusha 0:02:16  
21 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:02:17  
22 Matthias Friedemann (Ger) Champion System 0:02:19  
23 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:02:23  
24 Ramon Sinkeldam (Ned) Project 1t4i 0:02:27  
25 Yoann Offredo (Fra) FDJ-BigMat 0:02:28  
26 David Boucher (Fra) FDJ-BigMat 0:02:30  
27 Maarten Wynants (Bel) Rabobank 0:02:45  
28 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:02:47  
29 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 0:02:52  
30 Svein Tuft (Can) GreenEdge Cycling Team 0:02:55  
31 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan 0:02:59  
32 Klaas Lodewijck (Bel) BMC Racing Team 0:03:01  
33 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol Team 0:03:02  
34 Gregory Henderson (NZl) Lotto Belisol Team    
35 Arnaud Demare (Fra) FDJ-BigMat 0:03:08  
36 Dominique Rollin (Can) FDJ-BigMat    
37 Koen De Kort (Ned) Project 1t4i 0:03:09  
38 Albert Timmer (Ned) Project 1t4i 0:03:20  
39 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:03:27  
40 Robert Hunter (RSA) Garmin-Barracuda 0:03:29  
41 Murilo Antoniobil Fischer (Bra) Garmin-Barracuda 0:03:36  
42 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 0:03:41  
43 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 0:03:43  
44 Marco Haller (Aut) Katusha    
45 Thomas Leezer (Ned) Rabobank 0:03:44  
46 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 0:03:45  
47 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:03:49  
48 Alan Marangoni (Ita) Liquigas-Cannondale    
49 Lars Bak (Den) Lotto Belisol Team 0:03:50  
50 Markel Irizar (Spa) RadioShack-Nissan    
51 Fumiyuki Beppu (Jpn) GreenEdge Cycling Team 0:03:52  
52 Jens Mouris (Ned) GreenEdge Cycling Team    
53 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team    
54 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:03:53  
55 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team    
56 Robbie McEwen (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:03:56  
57 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-BigMat 0:03:59  
58 Gabriel Rasch (Nor) FDJ-BigMat    
59 Christian Knees (Ger) Sky Procycling 0:04:00  
60 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:04:05  
61 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:04:07  
62 Mehdi Sohrabi (IRI) Lotto Belisol Team 0:04:14  
63 Matt Brammeier (Irl) Omega Pharma-Quick Step 0:04:16  
64 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ-BigMat 0:04:21  
65 Roger Kluge (Ger) Project 1t4i    
66 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 0:04:26  
67 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:04:30  
68 Graeme Brown (Aus) Rabobank    
69 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale 0:04:33  
70 Aaron Kemps (Aus) Champion System 0:04:39  
71 Joss Van Emden (Ned) Rabobank    
72 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:04:44  
73 Diego Caccia (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:04:46  
74 Mickaël Delage (Fra) FDJ-BigMat 0:04:49  
75 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda 0:04:53  
76 Kevin Hulsmans (Bel) Farnese Vini-Selle Italia 0:04:54  
77 Jacob Rathe (USA) Garmin-Barracuda 0:05:03  
78 Jonas Van Genechten (Bel) Lotto Belisol Team 0:05:05  
79 Vladimir Isaychev (Rus) Katusha    
80 David McCann (Irl) RTS Racing Team 0:05:10  
81 Roy Curvers (Ned) Project 1t4i 0:05:22  
82 Gregory Rast (Swi) RadioShack-Nissan 0:05:28  
83 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:05:44  
84 Jérémy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:05:56  
85 Thomas Lebas (Fra) Bridgestone Anchor 0:06:17  
86 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha 0:06:33  
87 Denis Galimzyanov (Rus) Katusha 0:06:42  
88 Luca Ascani (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:06:48  
89 Joost Posthuma (Ned) RadioShack-Nissan 0:06:59  
90 Sebastian Langeveld (Ned) GreenEdge Cycling Team 0:07:14  
91 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 0:07:17  
92 Thomas Bertolini (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:07:31  
93 Mart Ojavee (Est) Champion System 0:08:12  
94 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team 0:08:30  
95 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Cannondale 0:08:42  
96 Alexandre Lemair (Fra) Bridgestone Anchor 0:09:50  
97 Miyataka Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor 0:11:08  
98 Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack-Nissan 0:11:37  
99 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:12:29  
100 Christian Benenati (Ita) Farnese Vini-Selle Italia 0:12:33  
101 Robert Wagner (Ger) RadioShack-Nissan 0:12:45  
102 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 0:12:59  
103 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 0:13:20  
104 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:14:11  
105 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank 0:15:13  
106 Dominic Klemme (Ger) Project 1t4i 0:16:02  
107 Jai Crawford (Aus) RTS Racing Team 0:16:08  
108 Klaas Sys (Bel) Bridgestone Anchor 0:17:40  
109 Kazuo Inoue (Jpn) Bridgestone Anchor 0:20:26  
110 Lee Rodgers (GBr) RTS Racing Team 0:20:58  
111 Alex Coutts (GBr) RTS Racing Team 0:21:01  
112 Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quick Step 0:21:20  
113 Hayato Yoshida (Jpn) Bridgestone Anchor 0:22:27  
114 Pengda Jiao (Chn) Champion System 0:23:30  
115 Ryota Nishizono (Jpn) Bridgestone Anchor 0:25:00  
116 Gang Xu (Chn) Champion System 0:25:12  
117 Chin-Lung Huang (Tpe) RTS Racing Team 0:29:35  
118 Wei Kei Chang (Tpe) RTS Racing Team 0:40:13  
119 Sergey Kudentsov (Rus) RTS Racing Team

0:44:47

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın