Tour of Oman 4. Etap ve Yine Gorilla !!! Andre Greipel…

17/02/2012  //     //  Genel

 

Alman Sprinter nam-ı diğer GORİLLA, sprinterler için işkence etabında dahi etap galibiyetini bırakmadı. Umman’ın zorlu 4. etabında sprinterlerin ana grup arkasında ilerlemeye çalıştığı profilde muazzam bir güç ve strateji ile yine galibiyeti almayı başaran Greipel bu sezon geçen yılki suskunluğunun intikamını alırcasına galibiyetleri kimseye bırakmıyor. Bugün Bıdbıd’dan start alıp, Al Wadi Al Kabir’de atılacak 2 tur sonası finişe girilen 142,5 kilometrelik parkur profili, sprinterlerin ne durumda yarışı tamamladıkları konusundaki öngörülerinizde belirleyici olacaktır.

 

 

 

Bıdbıd (Naf’a) startında hava oldukça rüzgarlıydı. Korkutan etap profilinin sporculardaki etkisi gerek start sonrası, gerekse etap içerisindeki performanslara yansıdı. İlk 8 kilometre içerisinde içlerinde Guardini’nin de olduğu 3 sporcu ana grup içerisinde düştü. Ciddi bir sorun yaşamayan sporcular yarışa geri döndü. 5 sporcu henüz etabın başında ana gruptan koparak gerilerde kalmaya başladı. Bu tablo etabın bütün profilinde görülecek tablonun ilk belirtileriydi.

 

Günün kaçışı, kendine güvenen 2 sporcunun ilk 8 kilometrede başlattığı kaçış macerası ile oluştu. Umman Turu’nda kaçış performansı denince akla gelen isimlerden Klaas Lodewijck(BMC) ve Stijn Vandenbergh(Omega Pharma Quickstep) günün maksimum zaman farkını 30. kilometrede ana gruba 7 dakika 30 saniye avantaj elde ederek yakaladı. Bu aşamada ana grup içerisinde bulunan Dünya Şampiyonu Mark Cavendish takım aracından teker değişimi yaparak yarışa döndü.

 

Etabın 50. kilometresinde zig zag’lı çıkışlar etabın korkulan yönü ile yüzleşmeye başlanıldı. Klaas Lodewicjk kaçış grubunda olduğunda kapılardaki primleri muhakkak alacak demektir. Bunu Umman turunda çok net gördük. Bu etapta da kaçış grubunda olan sporcu, günün prim kapılarındaki puanları kaçırmadı. Özellikle ilk tırmanışta ana gruptan kopmaya başlayan Lotto-Belisol’lü Frederik Williems ile gözler tırmanışta Cavendish’in performansına çevrildi. SKY lideri, dünya şampiyonluk mayolu Mark Cavendish’in, takım arkadaşı Bernard Eisel sayesinde ancak ana grubun arkalarına doğru gruba tutunmaya çalıştığı bilgisi ulaştı. Gün boyu Eisel  desteği ile ilerleyip günü tamamlayan Cavendish için Eisel bugün adeta doğum gününde dilediği dilekmiş edasında şampiyonu taşıdı. İlerleyen kilometrelerde ana grup temposundan kopan sporcular paramparça olmuş peloton görüntüsü verdi.

 

Tırmanışların dikliği ve Al Kabir’e doğru konumun rüzgarsızlığı ve sıcak havanın da etkisi birleşince, boğucu bir atmosferde performans sergileme günüydü. Lodewicjk 102. kilometredeki son kapıdan puanları aldığında ana gruba liderlik yapan Liquigas temposu ile kaçışın zaman farkı 1 dakika 55 saniyeye düştü. Finişe 20 kilometre kala puan hedeflerini tutturmuş, kaçış için yeterli direnci kalmayan Klaas Lodewicjk ana gruba yakalandı. Ancak kaçışın diğer ismi Stijm Vandenbergh’in (Omega Pharma Quickstep) yakalanmaya niyeti yoktu. Solo kaçışını, ana gruba tempo veren Liquigas takımının temposuna inat arttıran Vodenbergh 18 saniyelik zaman farkını Al Kabir’de 1. turun tamamlanması esnasında 1 dakika 15 saniyeye çıkartmayı başardı.  Vodenbergh’in bu solo performansı, tempo arttırmış ana gruba zaman farkını açması, gerçekten muazzam bir yetenek olduğunu gösterdi. Ancak bu etap için solo kaçışın zorluğunu da göz ardı etmemek gerekir.

 

Nitekim, ana grup önüne geçip sağlam tempo arttırımına giden Matthew Goss’un (GreenEdge) bu zamanlaması kaçış avantajını 18 saniyeye düşürdü. Etabın sonuna yaklaşırken artık son tırmanışlarda tüm sprinterler ana grup ardında ya tutunmaya çalışıyor ya da ana gruptan kopup etabı tamamlama savaşı veriyordu. Vandenbergh yakalandığında lider görünen Peter Sagan (Liquigas), Sylvain Chavanel (Omega Pharma Quickstep) ve Sandy Casar (FDJ) arasında geçecek bir finiş mücadelesi seziliyordu. Ancak son kilometre içerisinde Gorilla gücüne sahip olduğu için bu lakabı taşıyan Alman Sprinter Andre Greipel bir sprinteri aşan bu profilde, sadece sprinter olmanın çok daha ötesinde olduğunu göstererek etabı aldı. Umman Turu Genel Sıralama Liderliği’nde belirleyici olacak bu etapta da liderliği korumayı başardı.

 

Özellikle bugün etap galibiyetini Stijn Vandenbregh ve Sylvain Chavanel ile deneyen Omega Pharma-QuickStep takımına galibiyeti kaptırmaması oldukça anlamlıydı. Yine bir diğer sprinter özellikli Peter Sagan’ın bugünkü ve genel sıralamadaki başarısı takdire şayan.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=tAGzDqHSvg8:550:0]

 

Tour of Oman 4. Etap Finiş Sıralaması:

 

1 André Greipel LTB 3s37’02”
2 Peter Sagan LIQ
3 Tony Gallopin RNT
4 Nacer Bouhanni FDJ
5 Chris Sutton SKY
6 Martin Kohler BMC
7 Pierpaolo De Negri FAR
8 Sylvain Chavanel OPQ
9 Ramunas Navardauskas GRM
10 Baden Cooke GEC

Genel Sıralama

1 André Greipel LTB 13s36’33”
2 Peter Sagan LIQ 0’06”
3 Nacer Bouhanni FDJ 0’18”
4 Tony Gallopin RNT 0’18”
5 Baden Cooke GEC 0’19”
6 Tom-Jelte Slagter RAB 0’21”
7 Chris Sutton SKY 0’22”
8 Jakob Fuglsang RNT 0’25”
9 Ramunas Navardauskas GRM 0’25”
10 Fabian Cancellara RNT 0’29”

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın