Tour of Oman 2013′ ün Galibi Chris Froome, Etabın Kazananı Nacer Bouhanni

16/02/2013  //     //  Genel

 

 

Chris Froome (SKY) / Lloyd Images

 

Tour of Oman heyecan dolu ve toplu halde sprintin izlenildiği 6. etap ile son buldu. Etabın kazananı Nacer Bouhanni olurken, Turun galibi ise dünkü etap galibiyeti ile rahat bir nefes alan Chrsitopher Froome oldu. 27 yaşındaki bisikletçi kariyerinin ilk tur galibiyetine de ulaşmış oldu. Alberto Contador bir sıra yükselerek Tur 2.si olurken Cadel Evans ise genel klasman 3.’ sü oldu. Oldukça büyük isimlerin yarıştığı Umman’ da bir bakıma Tour de France simülasyonu izlemiş olduk. Takım sıralamasında lider ise BMC Racing Team oldu.

 

Chris Froome (SKY) / Lloyd Images

 

Farklı kategorilerdeki liderler

 

Chris Froome (SKY) / Lloyd Images

 

Umman Bisiklet Turu’ nun 6. ve son etabı geçilen 144 km’ nin ardından son buldu. Etabın ilk atağı Gatis Smukulis tarafından geldi. Smukulis’ in atağına karşılık ise gecikmedi. Katusha’ nın bisikletçisi ana grupla olan farkını 45 saniyeye çıkarırken atağına karşılık veren Wesley Kreder ve Andrea Di Corrado ile olan fark da 15 saniye oldu. Daha sonra birleşen bu 3 bisikletçi, pelotonun da karşılık vermemesi sayesinde farkı açmaya başladı. 3′ lü farkı 2:45′ e akdar çıkardı. 

 

Kaçış grubu ilk çıkışında

 

 

Kaçışı gerçekleştiren bisikletçiler 32. km’ deki ilk sprint kapısına yaklaşırken Team Sky önderliğindeki ana grupla olan farkı 6.20′ ye çıkardılar. Sprint kapısından ilk geçen isim ise Di Corrado oldu. 39. km’ deki son etabın tek dağların kralı geçişinde çizgiden ilk geçen isim ise Gatis Smukulis oldu. 

 

 

50. km geride kaldığında ise ana grupta Team Sky’ ın ipleri iyice eline alması ile birlikte fark kapanmaya başladı. Fark 4:40′ a düştüğünde ise kaçış grubu şehre vardı. Şehirde atılacak olan 2.5 turuna ardından bitiş çizgisinden geçecek olan ön grup bu dakikalarda farkın kapanmaması için büyük mücadele verdi. Özellikle Smukulis büyük çaba gösterdi. 

 

Smukulis yakalanmamak için büyük çaba harcadı

 

 

113. km geride kaldığında, kaçış grubunu oluşturan üçlü ile peloton arasındaki fark 1:33′ e kadar düştü. Yarışın son 15 kilometresinde fark artık iyice kapandı ve 25 saniyeye geriledi. Kaçış grubu bu sırada tur atılacak olan bölgeye de giriş yapmış oldular. Yarışın hızının arttığı bu anlarda Tom Boonen’ in  lastiği patladı ve ana gruptan koptu. Marcel Kittel’ in de ana gruptan koptuğu görüldü. Ancak Boonen Sky’ ın liderliğindeki ana grubu yakalamayı başardı. Bu sırada bisikletçiler de son tura giriş yapmış oldu. 

 

Sky treni önderliğindeki ana grup son turuna giriyor.

 

 

Son kilometreye girilidiğinde toplam 80 bisikletçi ön grupta yer aldı. Toplu halde bitişe gelen bisikletçilerden etabı kazanan isim ise Nacer Bouhanni oldu. Turun kazananı ise Christopher Froome oldu.

 

Nacer Bouhanni etabın galibi

 

Etap ilk 10;

1. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
2. Matt Goss (Aus) Orica-GreenEdge
3. Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
4. Elia Viviani (Ita) Cannondale Pro Cycling
5. Borut Božič (Slo) Team Astana
6. Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
7. Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step
8. Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM
9. Blaz Jarc (Slo) Team NetApp-Endura
10. Marco Coledan (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox

Genel Klasman ilk 5;

1. Chris Froome (GBr) Team Sky
2. Alberto Contador (Spa) Team Saxo-Tinkoff @ 27s
3. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team @ 39s
4. Joaquim Rodríguez (Spa) Katusha Team @ 50s
5. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale @ 1’13”

Yarışmanın tüm sonuçları Tour of Oman’ ın resmi web sitesine konduktan sonra habere yüklenecektir. 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın