Tour of Oman 2013. 4. Etap: Joaquim Rodriguez Hazır Olduğunu Gösterdi

14/02/2013  //     //  Genel

 

 

Tour of Oman 2013′ ün bol tırmanışlı etaplarından biri olan Al Saltiyah in Samail ile Jabal Al Akhdhar (Green Mountain) arasındaki 152.5 km’ lik 4. etabının galibi Katusha takımındaki geleceği henüz belli olmayan ancak sezona çok hazır olduğunu her fırsattadile getiren İspanyol bisikletçi Joaquim Rodriguez oldu. Yokuştaki bitişle son bulan etabın ikincisi Sky Pro Cycling’ ten Christopher Froome olurken, 3. sırayı BMC’ nin başarılı bisikletçisi ve eski Tdf şampiyonu Cadel Evans oldu.  Genel Klasman’ da ise Chris Froome aldığı ikincilikle liderlik koltuğuna oturdu. 

 

Etabın yükseklik profili 

 

Yarış geride bıraktığımız günlerde olduğu gibi yine oldukça hızlı başladı. 16. km’ de ana gruptan ilk atak geldi ve 5 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Kaçış grubunu oluşturan isimler Gregory Rast, Brent Bookwalter, Andreas Schllinger ve Gatis Smukulis’ ten oluştu. 48. km’ ye gelindiğinde öndeki grup, pelotonla arasındaki farkı 4:25′ e kadar çıkarsa da 50. km’ den sonra fark kapanmaya başladı. Özellikle Astana, Team Saxo Tinkoff ve Katusha’ nın ana gruptaki etkili rolü farkın kapanmasında önemli rol oynadı. Green Mountain öncesi kaçış grubu son düzlükte ilerlerken, ana grupla aradaki fark da 3 dk’ ya kadar düştü. 

 

Kaçış grubunu oluşturan 5’li

 

Son 2 güne girmeden önce, zorlu Green Mountain’ de mücadele eden bisikletçiler, 5.7 km uzunluğunda %10.5 eğimin olduğu tırmanışta yokuş özelliklerini de test etmiş oldular. Özellikle tırmanışçıların arasında kıyasıya mücadele yaşandı. B,itişe 10 km kaldığında dağın eteklerindeki tırmanışta ana grupla kaçış grubundaki fark 25 saniyeye kadar indi. Tam bu sırada İspanyol bisikletçi Alberto Contador tek başına atağına başladı. Arkasına bakan Contador, Vincenzo Nibali’ nin atağına karşılık verdiğini görünce onu beklemeye başladı. Contador ve Nibali grubun önünde ilerlerken Christopher Froome ve Cadel Evans’ da pelotondan ayrıldı ve ikilinin peşine düştü. Bu sırada Sagan, Wiggins ve Boonen bu mücadelede yer almadılar ve ana gruptan koptular. 

 

Son 1 km’ ye girildiğinde heyecan doruk noktasına ulaştı. Rordriguez, Nibali, Contador, Froome ve Evans’ tan oluşan 5′ li birbirlerini kollayarak tırmanışlarını sürdürdüler. Bu sırada Joaquim Rordirguez atağına başladı, Chris Froome karşılık vermeye çalışsada başarılı olamadı ve yokuş etabının galibi 33 yaşındaki İspanyol bisikletçi joaquim Rodriguez’ in oldu. Chrsitopher Froome ise kırmızı mayonun yeni sahibi oldu. 

 

Joaquim Rordirguez son 50 m’ de Froome’ un önünde

 

Etap İlk 10;

1. Joaquim Rodríguez (Spa) Katusha Team
2. Chris Froome (GBr) Team Sky @ 4s
3. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team @ 22s
4. Alberto Contador (Spa) Team Saxo-Tinkoff @ 27s
5. Vincenzo Nibali (Ita) Team Astana @ 36s
6. Kenny Elissonde (Fra) FDJ @ 43s
7. Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling @ 52s
8. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale @ 57s
9. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ @ 1’01”
10. Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team @ 1’09”

 

Genel Sıralama İlk 10;

1. Chris Froome (GBr) Team Sky
2. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team @ 24s
3. Alberto Contador (Spa) Team Saxo-Tinkoff @ 25s
4. Vincenzo Nibali (Ita) Team Astana @ 34s
5. Joaquim Rodríguez (Spa) Katusha Team @ 45s
6. Kenny Elissonde (Fra) FDJ @ 49s
7. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale @ 58s
8. Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
9. Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale @ 1’15”
10. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ @ 1’23”

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın