Tour of Oman 2013 3. Etap: Peter Sagan Duble Yaptı

13/02/2013  //     //  Genel

 

 

Tour of Oman tüm hızıyla sürüyor. Turun zorlu etaplarından biri olan Nakhal Fort ile Wadi Dayqah Dam arasındaki 190 km’ lik içerisinde 2 spritn kapısı ve bir dağların kralı kapısı bulunan etapta bugün de gülen İsim genç Slovak Peter Sagan oldu. İkinci sırayı elde eden isim BMC Racing adına yarışan Greg Van Avarmaet olurken üçüncü sırayı ise dünkü etapta ikinci sırada yer alan Tony Gallopin oldu. Peter Sagan bu galibiyeti ile liderlik mayosunu giymeye devam etti ve Tony Gallopin ile olan farkı 17 saniyeye çıkardı. 

 

Kaçış Grubu: Traksel, Chan, Stelle, Hatanaka

 

 

Etap yine ilk üç günde olduğu gibi yine atakla başladı. Ancak geçtiğimiz günlerin aksine bugün kaçış grubunda 4 bisikletçi yer aldı. Kaçış grubunda yer alan bisikletçilerden biri de bu yıl ki yarışta adını sıkça duyduğumuz Bobbie Traksel’ di. Traksel aynı zamanda bugün en agresif bisikletçi forması ile etaba başladı. Kaçış grubundaki diğer isimler ise, Jiang Chan, Christian Delle Stelle ve yine Japon Federasyonu adına yarışan bir başka isim olan Yusuke Hatanaka oldu. 

 

Kaçış Grubu tırmanışta

 

 

Geçilen 50 km’ nin ardından öndeki 4′ lü Peloton ile olan farkı yaklaşık 9 dakikaya kadar çıkardı. Daha sonra temposunu kaybetmeye başlayan 4′ lü ile ana gup arasındaki fark 70. km’ de 5 dakikaya kadar düştü. Tırmanışın başlaması ile Delle Stelle atağına başladı ve zirvedeki Dağların Kralı kapısından 40 saniye önde geçti.

 

Stelle, kaçış grubunun önünde yer alıyor

 

 

Kaçış grubundan ilk kopan isim Bobbie Traksel oldu. Diğer üç isim ise mücadelesine devam etti. 143. km’ ye gelindiğinde önde yer alan 3 bisikletçi ile ana grup arasındaki fark 3 dk’ ya düştü. Bitişe 14 km kala ise kaçış grubundan kalan tek isim olan Hatanaka’ da pelotona katıldı. 

 

Hatanaka: Ayakta kalan son adam 

 

 

Kaçış grubu yakalana kadar önde çalışan ve turun liderini taşıyan Cannondale takımı, öndekilerin yakalanması ise biraz daha geri plana çekildi. Bu kilometrelerde Team Sky, Omega Pharma – Quickstep ve Astana takımları pelotonun önünde yer aldı. Team Saxo – Tinkoff ise etap boyunca olduğu gibi geri planda kalmaya devam etti. Son 5 kilometreye girilirken Orica – GreenEdge adına yarışan Brett Lancester yeni bir atak başlattı. Farkı 8 saniyeye kadar çıkarsa da bu atak başarılı olamadı. 

 

Son 3 kilometreye girilirken BMC Pelotoun önünde yer aldı. Daha sonra Belçikalı bisikletçi Tom Boonen, ana grubun arkasına doğru çekildi ve etap galibiyeti için mücadeleye girmedi. Boonen’ in ardından Bradley Wiggins’ de mücadeleye girmedi ve grubun arkasına geçti. Son kilometrelerde Peter Sagan yine pelotonun önünde yer aldı. Temposunu iyice arttıran Slovak yıldız turdaki 2. galibiyetini aldı ve Genel Klasman liderliğini sürdürdü. 

 

Etabın ardından Peter Sagan genel klasman, puan ve en iyi genç sürücü mayolarının sahibi olurken, Bobbie Traksel bir kez daha en agresif mayosunu giydi.

 

Sagan ve Traksel formalarını giydikten sonra basına poz veriyor. 

 

 

Etap Sonrası İlk 10;

1. Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling2. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team3. Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Leopard
4. Alberto Contador (Spa) Team Saxo-Tinkoff
5. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM
6. Andrea Pasqualon (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox
7. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
8. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
9. Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step
10. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ

 

Etap Sonrası Genel Klasman;

1. Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
2. Tony Gallopin (Fra) RadioShack-Leopard @ 16s
3. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team @ 26s
4. Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling @ 30s
5. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ @ 31s
6. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM @ 32s
7. Alberto Contador (Spa) Team Saxo-Tinkoff
8. Vincenzo Nibali (Ita) Team Astana @ 33s
9. Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step @ 35s
10. Andrea Pasqualon (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın