Tour of Marmara’nın Adı Ali Rıza Tanrıverdi, Etabı Muhammet Eyüp Karagöbek Aldı

12/09/2011  //     //  Genel

 

Bugün  Tour of Marmara’nın 4. ve son etabı olan  Adapazarı – Kocaeli(110km) Etap’ı koşuldu.   Etabı Konya Torku Şeker Spor – Vivelo’dan Muhammed Eyüp Karagöbek  2:30:56’lık derecesiyle kazandı, Turda sarı mayonun sahibi ise BrisaSpor’dan Ali Rıza Tanrıverdi oldu.

 

 

 

 

 

[View:http://vimeo.com/29108712:550:0]

 

Ülkemizde yapılan Bisiklet Federasyonumuzun çok çok önem verdiği 2.2  serisi bildiğiniz üzere 2012 Londra Olimpiyatlarına olabildiğince fazla sayıda sporcu göndermek üzere UCI puanlarını sporcularımız toplasın amaçlı olarak yapılıyor ve bu gün biten Marmara Turu bu sene ülkemizdeki 7 adet 2.2  turdan beşincisi. Turun başlangıcından itibaren istenilen puanlar maalesef gelmedi 2. Etap’ta sarı mayoyu sırtına geçiren ve 3. Etapta da çıkarmayan güçlü sporcu Hasan’in Omar Turda “Suriye 1 takım Türkiye 4 takım, ama problem yok Suriye Bir Numara ” demişti.

 

 

 

 

 

Yarışa geçmeden önce olayı özetleyecek olursak…  evet  Federasyon’un UCI puanları istenilen kişilere gitsin için hazırladığı  Federason Karışık Takımını da sayarsak Türkiye 4 takım ancak karışık takımındaki sporcular  dahil olmak üzere her bir sporcu yabancısı Türkü her ne kadar önce Türkiye ve Türk Sporcular dese de iş faaliyete gelince “Önce can, sonra canan” diyorlar ve ona göre yarışıyorlar.

 

 

 

 

 

2.2 seri öncesi toplanacak UCI puanları ile Olimpiyatlara 5 belki de 6 Sporcu gönderme hedefi 5. Tur sonunda tekrar 2-3 e çekilmiş durumda   1976 dan beri olimpiyatlara  yol bisikletinde gidemeyen ülkemizde 2-3 sayısı bile bizi düşününce heyecanlandırmaya yetiyor, ama keşke  5-6 olabilseydi. Bunun için Federasyon elinden geleni yapıyor ancak kulüplerimiz için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Continental takımlarımız  olan KonyaŞeker Torku – Vivelo ve ManisaSpor Cycling Team evet çok güçlü takımlar bununla beraber  BrisaSpor Continental Takım değil ancak hiç şüphesiz profesyonel bir takım ve  şuan hala Türkiye’nin yabancı sporcusuz yarışan en başarılı kadrosuna sahip ve Türkiye Şampiyonası da dahil olmak üzere 6  önemli olayı sayarsak şuana kadar sezonun ayrıca en başarılı takımı.

 

 

Bizleri bisiklet sporu adına gururlandıran bu takımlarımızın sporcuları da hiç şüphesiz profesyonel sporcular ve hayatlarını buradan kazanıyorlar klüpleri ne derse  öncelikle onun için uğraşıyorlar çünkü klübün başarısı çok daha ön planda oluyor. Dolayısı ile iş pek de öyle  Hasanin’in in dediği gibi değil 4 takım değil Türkiye 3 takım ve hepsi de profesyonel takımlar ayrıca bu takım sporcuları yabancılar da dahil öncelikle kendi gelecekleri ve kulüpleri için çalışıyorlar bu tespiti yaptıktan sonra  yarışa geçelim.

 

 

Adapazarı’ndan 47 kişi ile verilen startla beraber hemen öne Suriye Mili takımı geçti ancak bu etap 2. ve 3. etaplara pek benzemiyordu çünkü sporcular yarışın 84 km’sine kadar yükselecek ve 380 metre yukarıya çıkacaklardı. Kısıtlı  kadrosu olan ve 2. özellikle 3. etapta çok  yıpranan Suriye takımının bizim güçlü takımlarımızla boy ölçüşmesi çok zordu. Etap zor ve uzun olduğu için etap Hasanin ve Jasar dışında atak kaldıracak ve yokuşta kalkan atağa yollayacak sporcusu olmayan Suriye Milli takımı ve güçlü pedal Hasanin Omar çok normal olarak yarışın başlaması ile beraber bu kez istediğini yapamadı.

 

 

 55 saniyelik farkla Suriye’linin gerisinde olan Brisa Spor’dan Nazım Bakırcı’nın bu etapta farkı kapaması içten bile değildi ilk 10 km içerisinde özellikle  BrisaSporda grubu parçalamaya yönelik sürekli ataklar geldi zaman zaman ManisaSporlu  Sporcular da atak kaldırdı ve  Suriye Milli Takımı sporcularını sürekli yıprattılar.    

 

 

 

Nazım grubun en arkasına geçerek olabildiğince dinlenmeye ve Suriye Takımının her şeyi olan Hasanin’in  gözünden uzak kalmaya çalıştı ve önde ana grup bir süre böyle giderken 27-35 km’lerde tekrar ve sürekli BrisaSpor Uğur Marmara, Rasim Reis ve Gökhan Hasta ile atak kaldırdı, ataklara her zaman yanıt ManisaSpor ve KonyaŞeker Torkudan geldi  30. km de Jeremy (Manisa) ve Serhat (Konya) birlikte çevirdiler ancak grup tekrar onları yakaladı. ve Suriye Takımı tekrar öne geçti. Bu arada Hasanin yapabileceği tek şey grubun ortasına gelmek ve  dinlenmekti o da takımı bırakarak  grubun ortasında kalmayı tercih etti ancak öndeki hakimiyeti bu şekilde kaybetti. 

 

 

 

 

 

32. km’de Öndeki Suriyeli’lere destek tekrar Norveç ve Yunanistan’dan geldi Sprint kapısına yaklaştıkca öne sprinterler geldi ve ön de işler karışmaya başladı. Özellikle bu etapta çok istekli olan çok Wold of Bike Takımı’ndan İoannis Marilas 37. km deki sprint kapısını ilk geçen isim oldu BrisaSpor’dan Ali RızaTanrıverdi ikinci  Suriye’den Hasanin Omar ise üçüncü geçerek sprint puanlarını paylaşatılar.

 

 

Yarışta ne olduysa 40. km’de başlayan tırmanışta oldu sürekli atak kaldıran BrisaSpor’un yanına ManisaSpor Cycling Team’den de destek gelince özelikle Bünyamin Özdemir’in kaldırdığı atak bu anlamda oldukça belirleyici oldu ve ana grup silkelendi, parçalandı ve adım adım hedeflenen stratejiye aslında tüm Türk takımları bir şekilde birlikte çalışmış oldular. Artık bu ciddi ataklara Hasanin’in cevap vermesi gerekiyordu Hasanin önde kaldı ancak arkadaki takım arkadaşları tam takım olarak bu kez onunla gelemediler. 

 

 

Yarışın 50. km’sine gelindiğinde önde turdaki güçlü pedallar birbirlerini sürekli kontrol ettiler Rasim Reis,  Nazım Bakırcı,Uğur Marmara, Mustafa Sayar, Ali Rıza Tanrıverdi  yokuşlarda sürekli olarak gurup uzatarak koparmaya çalıştılar. Özellikle bu yollarda çok antrenman yapmış olan bu isimler nerede ne zaman neyin yapılması gerektiğini çok iyi bildikleri için  çok büyük avantaja sahipti. 55. km’de  Brisa Spordan Ali Rıza Tanrıverdi  yavaş yavaş tempoyu arttırdı baktı ki arkadan gelen yok atağa kalktı ve  grup Ali Rızayı saldı işte aradaki fark 68. kmde 1.45 sn ye ye kadar çıktı bu  noktadan sonra yarışın seyri değişti çünkü yarışı Nazım’a kazandırmaya çalışan ve genel sıralamada liderin 2.00 dk gerisinde olan Ali Rıza Tarıverdi’nin sarı mayoyu alma ihtimali belirdi ve Ali Rıza bir kahraman gibi kendini neredeyse diyebiliriz ki tam bir ulusal kahraman, her şeyi ama her şeyiyle kendini bitirircesine etap ve sarı mayo ve BrisaSpor için çalıştı. Çünkü Tanrıverdi bir BrisaSporlu bir Türk’tü, yarış Kocaelin’de yani kulübünün topraklarında son buluyordu.

 

 

 

Ali Rıza yanında UCI hakemi olarak  60 km tek başına ölümüne çevirdi. Aradaki farkı  2.45’lere kadar taşıdı ve bunu sürekli 2. dakikanın üstünde tutma mucizesini gösterdi ve  87. km’deki Hasan Sert anısına geçilen yokuş primi kapsından ilk geçen isim oldu.  Yokuş piriminin diğer puanlarını ikinci Eyüp Karagöbek ve ManisaSpor  Cycling Team’dan Marak Canecky üçüncü olarak aldı.  

 

 

 

 

 

Bu  sırada 70. km’lerde arka gruptan kopan KonyaŞeker Spor Torku’dan M.Eyüp Karagöbek ise çok başarılı bir performans sergileyerek  giderek Ali Rıza ile olan farkı kapadı ve finişe  son 8 km kala Tanrıverdi’yi  yakaladı. Bu ikili daha çok Ali Rıza’nın gayreti ile olmak üzere birlikte çevirerek ana grup hızlanmasına rağmen aradaki  farkı 2.15 civarında tuttu.  Bu süper ikilinin birlikte anlaşarak sarı mayo için iyi çalışmadıklarını söylemek yanlış olmaz. Bu ikiliyi finişe çeken yine Ali Rıza oldu, Eyüp Karagöbek kendini finişe sakladı onun için sarı mayonun kimde kaldığından çok etabın Torku tarafından alınması daha önemliydi.

 

 

 

 

 

 

Çünkü ikisinin de amaçları farklıydı ve ikisi de Türk olmasına rağmen profesyonel sporcular olarak yarışıyorlardı. Evet bu turu % 100 Ali Rıza hak etmişti ve  finiş Kocaeli’ndeydi, genel klasmanda sarı mayoya  en yakın isimdi, her şeyi ama her şeyi ile bu yarış ve etap galibiyeti için çalışmıştı, ama olmadı. Çünkü arkadan gelen Konya Şeker Torku  Spor’un sporcusu Eyüp Karagöbek de profesyonel bir bisikletçiydi, Miraç Kal’ın askere gitmesi ile iş gerideki Torku’lulara kalmıştı rahatsızlığını yeni yeni atlatan ve giderek performası yükelmesine rağmen Mustafa Sayar da podyuma çıkamamıştı, son 7 yarıştır kürsü görmeyen Konya Torku için Kocaeli’nde Etap kazanmak, Konya Torku ve Torku’lu sporcuları için çok anlamlı ve rövanşı almak olacaktı. Bu noktada profesyonel sporcu olmak, takım olmak Türk olmanın önüne geçti ve son 500 metrede daha dinlenmiş olan Torku’nun çok güçlü pedalı Muhammet Eyüp Karagöbek vazifesini yaptı ve KonyaŞeker Torku’yu, taraftarlarını ve sevenlerinin yüzlerini güldürdü.

 

 

 

Eyüp Karagöbek etabı 2:30:56 ile birinci bitirirken Ali Rıza Tanrıverdi 2:32:58 ile ikinci oldu grup halinde finiş yapan diğer önemli isimlerden ise ManisaSpor Cycling Teamdan turun diğer yıldızlarından, çok çalışan ve son etapta gerideki sprint finişini alan Fatih Harmancı üçüncü oldu vediğer tüm sporcular gibi grup finiş derecesi olan 2:32:54 ile turu tamamladı. 

 

 

Yarışın hemen bitiminde etabı ve  sarı mayoyu kaybettiğini sanan Ali Rıza Tanrıverdi inanılmaz üzüldü, gerçekten görülesi bir dram tablosu yaşattı, ancak aldığı bonefikasyon puanı ile  Hasanin Omar’ın önüne geçtiğini öğrenince işler tam tersine döndü bir o kadar da onu bu mutlu ve gururlu haili görülmeye değerdi.

 

 

 

 

 

Yunanistan’ın çok başarılı ekibi ve Trakya turunun şampiyon sporcusunu çıkaran çok profesyonel bir teknik yönetime sahip olan Worldofbike maalesef  çok çalışmasına rağmen turda istediğini bir türlü alamadı çok istemelerine rağmen yine podyuma sporcu çıkaramadılar. 

 

 

Etap sonunda sarı mayoyu bir türlü giyemeyen  Nazım Bakırcı yine sarı mayoyu giyemedi ve ancak takım arkadaşının sarı mayoyu alması ile yarış başında sarı mayoyu ne yapıp yapıp alacaklarına dair vermiş oldukları sözü tutmuş oldular. Turun göz bebeği sporcusu olan Nazım Bakırcı bir tek sarı mayoyu giyememesine rağmen Alperen ve hayranlarını yine üzmedi ve yarışı dördüncü turu ise üçüncü olarak bitirerek podyumdaki yerini aldı.

 

 

Turun hiç şüphesiz en güçlü isimlerinden olan ManisaSpor’dan Marek Canecky ise kendine takımına kırmızı mayoyu almayı uygun gördü. Tebrikler Marek … Alperen’e verdiğin suluk için teşekkürler.

 

 

Konya Torku’nun gururu  Mustafa Sayar’ın her ne kadar ortalarda görünmemesine rağmen giderek form durumu yükseltmesi ile aldığı ve puanlar ile onun her takım için aslında ne kadar lazım bir sporcu olduğunu bir kez daha gösteriyor, Mustafa bu turda da UCI puanlarını toplamaya devam etti. Ona “Haydi Mustafa seni de mutlaka olimpiyatlarda görmek istiyoruz.”  diyoruz. 

 

 

Bu turu bir Türk’ün kazanması çok  çok önemliydi ve bunu Türk Bisikleti başardı ancak gönül isterdi ki diğer olimpiyat puanı alması gereken sporcularımızda bizim arzu ettiğimiz puanları topabilselerdi, biz bisiklet severler ve Cylingtr için tam bir rüya gerçekleşmiş olacaktı. 

Siz ve sevgili bisiklet sporcularımız için çok beğenecekleri bir videomuz olacaktır sayfayı ve videolar bölümünü tekrar ziyaret ediniz.

Teşekkürler çocuklar siz her şeyi hak ediyorsunuz.

Yarış sonuçları için bisiklet.gov.tr yi tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın