Tour of Iran’ın Ardından Yorumlar ve Röportajlar

31/05/2013  //     //  Genel

 

Cyclingtr ekibi olarak bu sene 28.si düzenlenen Tour Of Iran (eski adıyla Tour of Azerbaijan) yarışındaydık. Bir yandan tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu Avrupa yarışları devam ederken, bisiklet dünyasının neredeyse haberinin bile olmadığı, ama hemen sınırımızın yanında İran’ın Azerbeycan eyaletinde düzenlenen bu yarış bizim için ilginç bir deneyim oldu.

 

 

Yarıştan 2 gün önce birçok takım ve hakemle birlikte aynı uçakla Tebriz havaalanına indik. Organizasyon firmasından görevliler bizleri hemen kapıda bekliyordu. Hem misafirperverlikleri hem de bu turu ne kadar önemsedikleri ilk andan itibaren gerçekten ilgi çekiciydi. İran’da seçimlerin yaklaşıyor olması, İran hükümetinin basına olan baskısını arttırmasına ve dışarıdan gelen basın ekiplerine zorluk çıkarmasına neden olmuştu, ancak biz böyle bir sorun yaşamadık, çünkü organizasyon her şeyi tamamıyla hazırlamıştı ve sorunsuz bir şekilde İran topraklarına ilk adımımızı attık.

 

Turun yapıldığı bölgede yaşayan Azeriler’in sayısının çok yüksek olması ve Türk halkını çok sevmeleri nedeniyle, her karşılaştığımız Azeri’yle sarılıp kucaklaştık; sanki Türkiye’ye olan özlemlerini gideriyorlardı. Neredeyse hepsi, her ne kadar uydu anteni yasak da olsa, Türk televizyonlarını izliyor, Türk futbol takımlarını tutuyor ve Türk sanatçıları takip ediyorlardı. Lehçelerinin Farsça ile çok iç içe olmasından dolayı konuşulanları anlamakta ilk başta zorluk çektiysek de belli bir zaman sonra kendi aramızda da artık Azerice konuşmaya başlamıştık. İlk başlarda “Yabancı ülkedeyiz, aman dikkat!” diyerek dolaşsak da zamanla halkın iyi niyetini ve misafirperverliğini görüp kendimizi daha rahat hissettik. Taksiciler para almak istemiyor, yemek yediğimiz yerlerde ikramların ardı arkası kesilmiyor, otel odamız bizi bekliyor olmasına rağmen insanlar bizi evlerinde misafir etmek istiyorlardı.

 

Altı günlük turun ilk etabı, Tebriz kentinden başlayıp Maragheh kentinde sonlandı. Start’ın ardından hemen Medya aracımıza atlayıp pelotonu sollamaya çalıştık. Bizim için hiç alışılmış bir durum değildi, çünkü ne hakemden izin alıp yaklaşılıyordu, ne de kurallara uyan vardı. Ama zamanla buna da alıştık. Güvenlik ve fotoğrafçıları taşıması amacıyla getirilen motorsikletli ekip, normalde İran’da bu araçlarının kullanılmasının yasak olmasından dolayı, yarışı fırsat bilip kendi aralarında yarışıyorlardı. Hatta bazen polisler de bu ekibe katılıp kendi aralarında gösteriler yaptılar. Tabi ki bu da bizim motorsiklet üzerinde fotoğraf çekemememiz anlamına geliyordu.

 

Turun ilk günü Maragheh kentinde yaşanan yanlış yönlendirme sonucu oluşan kaza, tur hakkındaki ümitlerimizi kırmaya başlamıştı ki, her geçen günün daha sorunsuz oluşu bizi ümitlendirdi. İran’ın politik bir ülke olmasından dolayı hem start hem de finiş noktasında yapılan protokol konuşmaları, müzik gösterileri vb. etkinlikler bizim için çok alışılmadık bir durum olsa da İran halkı için gayet normaldi.

 

İran sınırları içerisinde internet erişimine büyük bir sınırlama getirilmesi nedeniyle, haberlerimizi ve fotoğraflarımızı bin bir zorlukla gönderip sizlerle paylaşabildik. Tabi durum böyle iken videoları göndermemizin hiç imkanı olmadı. Geç de olsa etap videolarına buradan erişebilirsiniz;

 

1. Etap Tebriz – Maragheh

 

2. Etap Maragheh – Urumiyeh

 

3. Etap Urumiyeh – Khoy

 

4. Etap Khoy – Aras Free Zone

 

Yarışın 4. günü yaşanan büyük bir talihsizlik ise Rudy Project ve Brisaspor arasında yaşandı. Rudy Project’li Marcel Kalz’ın bu olay sonunda tüm puanlarının hakemler tarafından sıfırlanması gerçekten üzücü bir durumdu. Ancak Rudy Project’in tam bir sporcu gibi davranıp hiçbir zaman profesyonelliğinden ödün vermeyişi ve bu sporun barış ve kardeşlik unsurları altında yapıldığını unutmayışı gerçekten takdire şayandı. Bu olay sonucunda yarıştan büyük zararlarla çıkmalarına rağmen Brisaspor’lu Ali Rıza Tanrıverdi ile tekrar el sıkışarak hiçbir şey yokmuş gibi konuşmaları ve yüzlerinden gülümsemeyi ve içlerindeki bisiklet aşkını kaybetmeyişleri şaşırtıcı ve güzel bir hareketti. Bu davranışları sayesinde hem Brisaspor’un hem de Rudy Project’in takdiri hak ettiğini düşünüyorum.

 

5. Etap Aras – Sahand

 

6. Etap Tebriz (Kriterium)

 

 

Turun son etabında hem de son kilometrelerinde yaşanan diğer bir talihsiz olay ise Brisaspor’lu Recep Ünalan’ın virajdaki beton saksılara çarparak kaza yapması sonucu kolunda açık kırık oluşmasıydı. Umarız kendisi en kısa zamanda eski sağlığına kavuşur ve aramıza geri döner.

 

Tüm tur boyunca hem organizasyonun hem de medya ekibinin ve gönüllülerin, ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarına inanıyorum. Birçok kısıtlamanın altında bu kadar güzel bir iş başarabilmelerinin ardında Norman Sheldermine ve Ali Abdolzade’nin büyük azminin yattığı da su götürmez bir gerçek.

 

Hazırlayan: İbrahim Akartuna

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın