Tour of Çiğli’nin İlk Gününde Brisaspor Rüzgarı Esti

18/06/2012  //     //  Genel

 

 

 

İzmir’in şimdiye değin gelmiş geçmiş en büyük yol bisikleti yarışı olarak düzenlenen Tour of Çiğli, ilk gününde büyük bir katılımla koşuldu. Bu sabah saat 10:00’da startı verilen ilk iki grup Bayanlar ve Yıldızlar kategorileriydi. Yıldızlar kategorisinde kayıt yaptıran 45 sporcudan 37’si start aldı. Bayanlar kategorisinde ise 16 sporcu yarıştı. Yıldızlar startında ilk kaçan Brisaspor’dan Muhammed Ali Özçelik oldu.

 

 

Üçüncü km’ye gelindiğinde kaçan ilk 3 yine Brisaspor yarışçılarıydı (Berkay Aktaş, Sefa Bülbül, Feritcan Şamlı). Ana grupla aralarında 500 metrelik fark varken dönel kavşakta yolu şaşırdıklarında aradaki fark azalırken, aralarına tekrar takım arkadaşları Muhammed Ali Özçelik katıldı. Parkurun güvenliği kendilerine teslim edilen polislerin otobanı ve birçok bağlantı yolunu kısa bir süre için kapatmak konusunda eli ağır davranmaları ve yarışçıları yanlış yönlendirmeleri sonucu kaçan 4’lü Brisaspor’lu 2 yerde yanlış yola girdiler. Neyse ki öncü hakem aracı yetişerek kendilerini hemen doğru yola yönlendirdi.13. km’ye gelindiğinde öndeki kaçan grup 5’li şekilde Brisa sporcularından oluşmaktaydı.

 

 

 

Aynı durumu bütün yıldız ve bayan sporcular yaşayınca kaçan grup finish noktasına geldiğinde çoktan önlerinde bitirmiş sporcuların görülmesi ilginç bir görüntü oluşturdu. Fakat hem yarış organizatörleri, hem de hakem heyeti çok kısa bir süre içinde daha akılcı ve koşullara daha uygun olacak şekilde bundan sonraki kategorileri, parkurun en güvenli noktasında kriteryum tarzında yarıştırarak hem olası kaza risklerini önlemiş oldu, hem de yanlış yola sapma durumunu tamamiyle ortadan kaldırdı.

 

 

 

Aslında İzmir’in mevcut iklim koşulları gözönüne alındığında, bu aynı zamanda en sağlıklı karardı. Çünkü 40 derece sıcakta, % 56 nemli ve 30 kuvvetinde rüzgar esen bir havada sporcuları 35 veya 70 km yarıştırmak, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirecekti. Yıldızlar ve bayanlar dışındaki kategoriler, havanın en ısındığı zamanda kriteryum usulü daha kısaltılmış mesafede yarıştıklarına memnun oldular.

Bayanlarda da yarışın başından itibaren Brisaspor’lu eski dağ bisikletçisi Semra Yetiş ve Merve Tayfun ikilisi başı çekti. Onların 63 saniye arkasından Altay spor kulübünden triatlet Ece Bakıcı geliyordu.

Bu sıralama, yarışın finishine kadar değişmeyip ilk 3’ü oluşturdu. Yarıştaki bir başka triatlet de eski Türkiye şampiyonu Doğa Çapanoğlu’ydu. Antrenman amaçlı katılan Doğa, yarışı 8. sırada bitirdi.

 

 

 

Koşullara daha uygun haldeki kriteryum yarışlarında hata yapılmaması için azami özen gösterilerek, Under 23 (Genç) yarışçıların tüm parkuru tanımaları için start biraz daha ertelendi. Hakem heyeti bundan sonraki kategorilerin yarıştırılacağı parkurun tamamını araçla geçip, ölçüm yaparak gerekli tur sayılarını hesapladılar. Ayrıca parkur üzerinde güvenliği sekteye uğratabilecek her türlü olasılığı ortadan kaldırmak için özen gösterdiler.

 

 

 

Artık yarışılacak parkur 1.5 km uzunluğunda olduğu için Under 23 kategorisinin 15 tur atmasına karar verildi. Her tur geçişinde finish hakemleri, yarışçılara kaç tur kaldığını büyük tabela ile göstererek yarışçıların daha kolay yarışmalarını sağladılar.

 

 

 

Under 23 (genç) kategorisinde 30 kayıtlı sporcudan 19’u start aldı. 1. tur dönüşünde Ege Pedal Spor Kulübü’nden bir sporcu düştü. 2. tur içinde Brisaspor’un 3 sporcusu Gökhan Hasta, Lütfullah Tanrıverdi ve Under 23 dağ bisikleti Türkiye şampiyonu İsak Ünal kaçan grubu oluşturuyordu. 3. turda öncü grup tekrar atak çekti. 5. turda aralarına Kuzey Kıbrıs sporcusu Arda Alibaba katılsa da artık 6. turdan sonra ilk 3 hiç değişmeyerek Brisaspor Under 23 kategorisinde hakimiyetini gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elit kategorisinde sporcuların kondüsyon farkları daha çok ortaya çıktı. % 15 kuralının uygulandığı yarışta 20 tur atan sporcular (toplam 30km) sıcağın, nemin ve rüzgarın da etkisiyle zor bir yarış çıkardılar. Yarışı zor kılan bir gerçek ise, ana gruptaki sporcular arasındaki geçinememe sorunuydu. Yarışın galipleri olan Brisaspor’lu Georgi Petrov Georgiev, Stefan Koychev Hristov ve Uğur Marmara arasında takım ruhu ve dayanışma gözlemlenirken, bu özelliklerini avantaja çevirerek ana gruptan 2.5 dakika gibi bir farkla yarışı bitirirlerken, ana grupta sen öne geç, ben arkaya geçeyim tartışmaları yüzünden ilerleme sağlanamadı. 17 sporcudan 10’u tur yiyerek yarış dışı kaldı.

 

 

 

 

 

Son yarışlar, Master kategorilerindeydi. Master A ve B grupları beraber start alırken, grup ayırmaksızın liderin tur bindireceği sporcular yine yarış dışı kalacaktı. Masterlar kategorisi, Elitlere göre daha büyük mücadele ve hırs örneği gösterirken, yarışın daha başından Brisaspor’lu Masterlar Türkiye yol bisikleti şampiyonu Nevzat Kıral ve son yıllarda yol yarışlarında da başarısını gösteren dağ bisikleti Türkiye şampiyonumuz Bilal Akgül ilk ataklarıyla ana grubun önüne geçtiler ve bütün yarışı açık ara önde sürdürdüler. 23 sporcunun tur yediği yarışta, diğer birçok sporcu da tur yemek üzereyken yarışı bitirebildiler. Master A kategorisinde Çorum Bld. Spor’dan Haşim Köksal’ın ve Master B kategorisinde Yalova Bld Spor’dan Kerim Babacan’ın azimli ve hırslı atakları dikkate değerdi.

 

 

 

 

 

 

 

Cumartesi günü yapılan zorlu koşulların ardından sporcuları rahatlatmak, daha verimli bir yarış çıkarmalarını sağlamak amacıyla yarın düzenlenecek olan kriteryum yarışlarını Sasalı Piknik Alanı’nda gerçekleştirme kararı  alındı.

 

 

 

İlk defa düzenlenen bir yarış için büyük emek ve özen gösterildiği anlaşılan Tour of Çiğli’nin daha sonraki serilerinde daha da büyük ses getireceğine inanıyoruz.

 

 

Tüm fotoğrafları  Galerimizden görebilirsiniz.

 

Hazırlayan : Fatih BuzganCyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın