Tour of Çiğli’nin 2.Gününe de Brisaspor Damgasını Vurdu

18/06/2012  //     //  Genel

 

 

Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen 20 farklı spor kulübün sporcuları ve ferdi yarışçıların oluşturduğu 225 bisikletçi, bugün İzmir Sasalı Piknik Alanı’nda harika bir yarış çıkardı. Düne göre hava sadece 2 derece serin olsa da hala termometreler 37’yi gösteriyordu ve bu havada bırakın yarışmayı, güneşin altında durmak bile zordu. Yine de kalpleri bisiklet aşkıyla dolu 225 sporcu, ne pahasına olursa olsun bu eşsiz duyguyu ilk defa tatmak veya tekrarlamak adına bugün ter döktüler.

 

Mosso Bisiklet, İ.A.O.S.B, Kessbike, Medical Park, Bisan, Norm Civata, Murat Kuyumculuk, Ümit Bisiklet, Bianchi, Sundu Bisiklet, Erdoğan Tekstil ve Ekol Kulak Burun Boğaz firmalarının sponsorluğunu üstlendiği Çiğli Belediyesi ve Çiğli Kaymakamlığı’nın desteklediği Tour of Çiğli’nin 2. günü kriteryum yarışlarını düzenlemek için bütün bisikletçileri Sasalı Piknik Alanı’na topladı. Bir tur uzunluğu 5.7 km olan düz fakat yuvarlak parkurda 2 keskin viraj bulunuyordu. Bu virajlardan birinde bazı sporcular düşüşler yaşarken, tekniği daha iyi olan sporcular bu keskin virajları avantaja dönüştürerek arkalarındaki sporcularla aralarını artırdı.

 

 

 

 

 

Dünkü 1.5 km’lik küçük parkurun ardından 5.7 km’lik parkurda daha rahat eden sporcular, daha iyi yarış dereceleri elde ettiler. Sabah bayanlar kategorisi 12 sporcuyla başladı, fakat 1 sporcu kaza geçirirken diğer sporcunun da tur yemesiyle yarışı 10 bayan sporcu bitirdi. 4 turun koşulduğu yarışta, ilk turda Merve Tayfun açık ara tek başına liderken, 2. turda yavaşlaması ve takım arkadaşı Semra Yetiş’in kendisine yetişmesiyle bundan sonraki 3 turu ikisi beraber geçtiler. İki sporcunun da birbirini çekmesiyle her turda hemen arkalarındaki Ece Bakıcı ve ana grupla olan farkı iyice açtılar. Bayanlarda ilk 3 sıralaması şöyle oldu; 

1. Merve Tayfun (Brisaspor)

2. Semra Yetiş (Brisaspor)

3. Ece Bakıcı (Altay Spor Kulübü)

 

 

 

 

14-17 yaşları arasındaki Yıldızlar kategorisi günün en kalabalık grubunu oluşturarak bizleri sevindirdi. Zira bisiklet sporuna arkamızdan daha yeni, genç sporcuların geleceğini bilmek ümit verici bir durum. Dün 37 yıldız sporcunun ardından bugün 28 yıldız start aldı. 4 tur yarışan yıldızlarda yarışın ilk 3 turu Brisaspor’lu Muhammed Ali Özçelik, Berkay Aktaş ve Feritcan Şamlı beraber kaçan grup olarak geçerken, son turda takım arkadaşları Onur Balkan da onlara yetişerek beraber devam ettiler ve 3 sporcu aynı anda finish yapmış oldu. Onur, 1 saniye ile arkalarından geldi ve hatta yıldızlar finish’inin ilk 6’sı sadece Brisa sporcularından oluştu.

 

 

 

 

 

 

18-23 yaş arasını kapsayan Under 23 (genç) kategoride start alan sayısı da az iken 6 tur koşulmasıyla finish görebilen sayısı 8’e düştü. 6 turu da tek başına lider olarak açık ara önde geçen Brisaspor’lu Gökhan Hasta, üstün kondüsyon seviyesini konuşturdu. En yakınındaki takım arkadaşı ve rakibinin bile 3 dakika önünde bitiren Gökhan hasta, her turda hızını artırarak 53 km’lik toplam mesafeyi 42 km ortalama hızla bitirmiş oldu. İkinci, aynı takımdan Lütfullah Tanrıverdi olurken, üçüncü ise Ege Pedal Spor Kulübü’nden Tamercan Bayram oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elit kategorisinde 16 sporcu start alırken, 7 tur koşulan yarışın ilk 5 turunu Brisaspor 3’lüsü Uğur Marmara, Stefan Koychev Hristov ve Georgi Petrov Georgiev lider grup olarak geçti.  6.turda lider 3’lüye Çorum Bld. Spor’dan Ali Gülcan yetişip katılsa da 7. tura Brisaspor yine aralarına yabancı almadan girdi. 16 sporcudan 9’u tur yiyince, 7 kişi finishi görebildi. Her bir turu düzenli olarak 7.5 dakikada dönen Brisaspor, tam bir takım çalışması örneği gösterdi.

 

 

 

 

 

Master A’ların dünkü favorileri olan Brisaspor’dan Nevzat Kıral ve Bilal Akgül, yarıştıkları 4 turun 4’ünü de ikili şekilde lider grup olarak geçtiler. Tur başına geçiş süreleri Elit kategorisinde yarışan takım arkadaşlarına göre 10 saniye yavaş olsa da, her turda ana grupla araları açıldı ve 3. turlarında ana grupla aralarında 2 dakikalık fark oluştu. 20 yarışçının start aldığı bu kategoride de 10 sporcu tur yediği için yarış dışı kaldı. Nevzat Kıral birinci, Bilal Akgül (+0:08) ikinci, Çorum Bld. Spor’dan Haşim Köksal (+4:27) üçüncü oldu.

 

 

 

Master B’de 17 kişi start alırken, 10 sporcunun bitirebildiği yarışta kendilerine 3 tur koşturulmaları, hava koşulları göz önüne alındığında en uygun karardı. Yalova Bld. Spor’lu Kerim Babacan, yarışın en güçlü sporcusu olarak 3 turda da kendini gösterdi ve birinci geldi. Bolu Gençlik Spor’dan Murat Enç, onun 22 saniye ardından ikinci, Çorum Bld. Spor’dan Adem Koçay ise 1 dakika 2 saniye farkla üçüncü oldu.

 

 

 

 

Seyirci açısından maalesef zayıf olsa da doğru ve verimli tanıtımla bu konu da zamanla aşılacaktır inanıyoruz.

İki gün boyunca yarışların her bir etabını ilk saniyesinden son saniyesine kadar takip edip, çekim yaparak, fotoğrafçısıyla, motorize kameramanıyla, her ilgili kişiyle röportaj yapıp emek harcayan tek sporcu yayın kuruluşu Cyclingtr.com oldu. Ege Pedal Spor Kulübü, dile getirdiği her hedefi gerçekleştirerek İzmir’e kalıcı bir uluslararası yol bisikleti yarışı kazandırdı. Bütün katılımcıların birbirine saygılı, seviyeli, sevecen ve sportmen davranması herkesi mutlu etti. Birkaç ufak kaza dışında kalıcı hasarlı büyük kazanın yaşanmamış olması herkesin evine mutlu dönmesini sağladı.

 

 

Tüm fotoğrafları  Galerimizden görebilirsiniz.


Hazırlayan : Fatih Buzgan 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın