Tour of Hellas 1.Etap: Türk Milli Takımı 18.Tour of Hellas’da Yarışıyor

16/05/2012  //     //  Genel

 

Türk Milli Takımımız bu hafta başında (Pazartesi günü) Yunanistan’a geçti. 16-20 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Tour of Hellas’ın 18. edisyonunda 17 takım yarışıyor. Türk Milli takımımız 6 sporcumuz ile diğer 16 takıma karşı mücadele edecek. UCI Avrupa Turları yarış listesinde bulunan 2.2 kategorisinde, 5 etap yarış koşulacak. Türk Milli Takımı; Ahmet Akdilek, Kemal Küçükbay, Miraç Kal, Nazım Bakırcı, Mustafa Sayar,  Fatih Harmancı ile bugün ilk etabın startını aldı. Milli takımımızla birlikte Yunanistan’da bulunan Milli Takım Antrenörümüz Luka Zele ve destek ekibimiz; Orhan Şahin ve Akın Kılıç, 5 günlük mücadele için ülkemizi temsil edecekler. Bugün ilk etap düz etap profilinde; 2 sprint ve iki tane kısa kategori 3 tırmanışı barındıran açılış etabı138 kilometre mesafede gerçekleşti. Ve Milli Takım Antrenörü Luka Zele; “Her kategoriden sporcumuz ile burada yarışacağımızı söylemekten mutluyum.” dedi.

 

 

Ancient Corinth – Leonidio arasında gerçekleşen 138 kilometrelik  açılış etabında, profilden ziyade yarış içerisinde sert rüzgarın etkisi zorlayıcı oldu. Ancient’den alınan start ile Tour of Hellas ilk startını hızlı kaçış denemeleri ile aldı. Ancak ilk atağın, Türk milli takımı sporcusu Fatih Harmancı’dan geldiğini de belirtelim. Fatih Harmancı’nın atağından hemen sonra atak yapan isim Miraç Kal, Nazım Bakırcı ve Kemal Küçük bay oldu.  21,2.kilometrede bulunan ilk sprint kapısını geçen isim Miraç Kal oldu. Miraç bugün topladığı sprint puanları ile yarın Yeşil Mayoyu giyen sporcumuz olacak.

 

 

 

Açılış etabında sprint kapısından sonra içerisinde sporcumuz Ahmet Akdilek’in de bulunduğu 10 kişilik kaçış grubu ana gruba zaman farkını açınca, etap galibinin kaçış grubundan çıkacağı netleşmeye başladı. Kaçış grubunda ayrıca Robert Vrecer (Voralberg), David Rebellin (Meridiana Kamen) ve yerel favorilerden Loannis Tamouridis (Sp Tableware) bulunuyordu. Etabın sonuna doğru kaçış grubundan 3 sporcu atak yaparak kaçıştan yeni bir kaçış başlattı. Vrecer, Rebellin ve Tamouridis kaçışına cevap vermek isteyen eski kaçış grubundan geri kalan 7 isim tempoyu arttırınca yorgunluğa ve laktik aside dayanamayan 2 sporcu kaçış takip grubundan koptu. Fakat Ahmet Akdilek kaçış takip grubunun zorlu temposuna tutunmayı başararak iddiasına devam etti.

 

Kaçış grubunun 3’lüsü yakalanamadı ve finişte sprint mücadelesini 3’lü kaçış grubundan Robert Vrecer kazandı ve Genel Sıralama liderliği ile birlikte liderlik mayosunu aldı. Ahmet Akdilek son 20 kilometre kala kramp sorunu yaşasa da direndi ve takip grubunda finişe gelerek etabı 8.sırada tamamladı.Nazım Bakırcı etap içerisinde kaza yaptığı için günü 63. sırada tamamlayabildi. Neyse ki Nazım Bakırcı’nın ciddi bir sorunu ve yaralanması olmadığı bildirildi.

 

 

1. Etap Finiş Sıralaması:

1. Vrecer Robert
2. Rebellin David
3. Tamouridis Ioannis
8. Akdilek Ahmet
13. Kal Mirac
22. Kucukbay Kemal
28. Harmanci Fatih
47. Sayar Mustafa
69. Bakirci Nazim

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın