Tour of Flanders’ ta Spartacus’ un Müthiş Zaferi

31/03/2013  //     //  Genel

 

 

Heyecanla beklenen Ronde Van Vlaanderen‘ in galibi son 19 km’ de yaptığı harika atağın ardından Fabian ‘Spartacus’ Cancellara oldu. Bu yıl Peter Sagan ile olan rekabetinde yine zafere ulaşan Spartacus, 6:05:58‘ lik derecesiyle, Slovak yıldızın 1 dk 26 saniye önünde bitiş çizgisinden geçen isim oldu. Yarışın 100. yılında kürsüdeki son sırayı alan isim ise uzun süre kaçış grubunda olan ve Cancellara tarafından yakalanana kadar yarışın liderliğini sürdüren Lotto Belisol’ den Jurgen Roelandts oldu.

 

Brugges’ ten verilen starttan bir kare

 

Flanders Finest‘ ın özellikle son 24 km‘ sinden müthiş heyecan yaşandı. Bu kilometrelerde yaklaşık 10 kişiden oluşan kaçış grubu ile peloton arasındaki fark kapanmaya başladı. Özellikle arnavut kaldırımı yollardaki dik ve zorlu tırmanışlar sebebiyle kaçış grubundan kopmalar başladı. Peloton’ un farkı 30 sn’in altına indirmesinin ardından son 20 kilometreye girildiğinde Jurgen Roelandts atağına başladı.

 

256 km‘ lik klasiğin son 19 kilometresine girildiğinde, yarışın kaderi çizildi. Fabian Cancellara, orta seviye tırmanışta, atağına başladı. Geçtiğimiz yılki Tour de France’ ın ilk etabında olduğu gibi Peter Sagan yine hemen Cancellara’ nın arkasına yapıştı. Bu ikiliye Omega Pharma – Quickstep’ ten Michal Kwiatkowski’ de katıldı. Ancak Kwiatkowski, Spartacus’ un temposuna daha fazla ayak uydurumadı ve Sagan-Cancellara ikilisinden koptu. Son 17 km’ ye girildiğinde bu ikili yarış lideri Jurgen Roelandts’ ı yakaladı ve 3 bisikletçi birlikte çevirerek pelotonla olan farkı açmaya başladı.

 

Cancellara’ nın Sagan’ ı kopardığı an

 

Cancellara’ nın Atağı

[View:http://www.youtube.com/watch?v=zpZZMqUlbdU:550:0]

 

 

Son 14 km‘ ye girildiğinde, kaçış grubu ile peloton arasındaki fark 17 saniyeydi. Tam bu sırada arnavut kaldırımı tırmanışta, Fabian Cancellara tekrar atağına başladı. Müthiş bir kadans yakalayan Cancellara’ ın arkasında Sagan çok zorlandı. Cancellara’ nın atağa başlamasından kısa bir süre sonra Roelandts koptu. Daha sonra Peter Sagan ayağa kalkarak hızlanmaya çalışsa da, çabaları yeterli olmadı ve Cancellara Tour of Flanders’ in son 13 km’ sine tek başına devam etti. Aynı zamanda parkurun son önemli tırmanışında atağını yapan Cancellara yarışın geri kalanını sanki bir zamana karşı etabındaki gibi çevirmeye başladı.

 

Sagan, Cancellara’ nın temposuna daha fazla dayanamıyor

 

 

Son 12 km‘ ye girildiğinde öndeki ‘Spartacus’ ile 2. sırada yer alan Peter Sagan arasındaki fark 17 saniye oldu. Bu anlarda Sagan, pes etmiş bir görüntü sergilerken, Cancellara ise tam tersine oldukça güçlü gözüküyordu. Son 10 km’ ye girildiğinde Sagan ve Roelandts birlikte çevirmeye başladı. Cancellara ile bu ikili arasındaki fark 33 saniyeye yükseldi.

 

Son 3 km‘ ye girildiğinde Cancellara arkadaki ikili ile olan farkı 1:10′ a kadar yükseltti. Temposunu hiç bozmayan Fabian Cancellara son 500m’ ye geldiğinde pedal çevirmeyi bıraktı ve ilk olarak arkadaki takım arabasına doğru dönerek yumruğunu havaya kaldırdı ve zaferini kutladı. Oldukça mutlu ve rahat bir şekilde bitiş çizgisinden geçen İsviçreli bisikletçi, daha önce ‘2013 benim yılım olacak’ dediğinde neyi kast ettiğini bir kez daha göstermiş oldu.

 

Yarışı ikinci sırada tamamlayan Sagan, yine yaptı yapacağını

 

Bu arada geçtiğimiz yılın galibi, bu senenin de favorilerinden olan Tom Boonen, evindeki yarışın henüz 19. km’ sinde düştü ve ardından hastaneye kaldırıldı. Kalçası, sol kolu ve sağ dizinden yaralanan Boonen’ in doktorları rahatlatan açıklamayı yaptı ve herhangi bir kırık olmadığını belirttiler. Sezon başından beri bir çok talihsizlik yaşayan Boonen’ in kötü şansı burada da bir kez daha karşısına çıktı.

 

Yarışın ardından bitiş çizgisinden geçen ilk 15 isim ise şöyle; 

 

1 Fabian Cancellara (Swi) RadioShack Leopard 6:05:58
2 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 0:01:26
3 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol 0:01:28
4 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 0:01:38
5 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
6 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
8 Sébastien Turgot (Fra) Team Europcar
9 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
10 Sebastian Langeveld (Ned) Orica-GreenEdge
11 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team
12 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
13 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step
14 Gabriel Rasch (Nor) Sky Procycling
15 Oscar Gatto (Ita) Vini Fantini-Selle Italia

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın