Tour of China Açılışını Stefan Schumacher ile Yaptı

13/09/2013  //     //  Genel

13 – 30 Eylül Tarihlerini kapsayan 4.Tour of China, bugün Prolog ile Xi’an’ da startını aldı. 22 takım arasında gerçekleşmesi beklenirken bir takım eksik start alındı.Türkiye’den Torku Şeker Spor’un da katıldığı 13 yarış gününün ilkinde 5,8 kilometrelik parkurun en hızlı ismi Christina Watches takımından Stefan Schumacher oldu.

5.8 kilometrelik düz profili ile proloğun en zorlu bölümü, akşam yağan yağmurun izleri oldu. Her ne kadar güne güneşli hava ile başlansa da, endişelerin yerinde olduğuna tanıklık ettik. Sabah parkuru turlayan takımlar  antrenmanlarını tamamlayarak 1′ er dakika ara ile zamana karşı startlarını aldı. Parkurun kaygı verici kayganlığı sebebiyle çoğu sporcu 13 günlük yarışa ilk günden düşerek, sakatlanarak başladı.

Genel sıralamaya etki etmeyecek, sadece para ödülü ve yarın ki ilk etabın sıralamasını belirleyecek prolog için gün hızlı başladı. Takımlar, bireysel zamana karşı derecelerini  görmek ve limiti, en iyi dereceyi zorlamak için zamana karşı uzmanlarını son startlara yazdırmıştı. Türkiye’nin ilk kıta takımı Torku Şeker Spor ‘dan ilk start alan, günün 4.çıkış alan ismi, “Dağ Kaplanı” lakaplı sporcumuz Nazım Bakırcı oldu. Çin turuna katılacağı son anda belli olan Bakırcı, sezonu kapatmış olmasına rağmen son anda kadroya dahil oldu. Bu yıl çok sayıda yarışta ülkemizi  ve takımını özellikle dağlık etaplarda başarıyla temsil etti. Türkiye’den uzun uçuş sırasında soğuk algınlığı yaşayan 27 yaşındaki sporcumuz, zamana karşıda iddiası olmadığı için  ilk start alan Türk sporcuydu.

Torku Şeker Spor’un sevilen genç yeteneği Ahmet Örken, kariyerinde Avrupa Gençler Pist Şampiyonluğunu bulundursa da parkurun kaygan zemini sebebiyle riske girmemesi gerektiği uyarısını alarak parkuru tamamladı. Torku Şeker Spor’un Çin Turu takım lideri olarak katılan Ahmet Örken için genel sıralama heyecanı ve perforrmansı yarın başlayacak. Örken, kariyerinde ilk kez takım lideri olarak yarışıyoor olmasının heyecan verici olduğunu söyleyerek ekledi; “İlk kez takım baana çalışıyor olacak. Elbette ki heyecanlıyım. Şimdiye kadar hep başkasına çalışmıştım. Başkasına çalışmak daha rahat ve kolaydır. Ama takım size çalıştığında sorrumluluk duygusu artıyor ve zorlaşıyor.” dedi.

Torku Şeker Spor Takım Menajeri Mehmet Şafakçı, “Dün gece ki yağmur parkuru kayganlaştırmış. Parkur antrenmanında gördük. Bugün çok kaza olacak ve bugün hariç yarış olarak önümüzde 12 gün var. Bugün genel sıralamaya etki etmeyeceği için riske girmemelerini ve parkuru tamamlamalarını  istiyorum.” dedi. Proloğun iddialı ismi, son Türkiye Şampiyonu Bekir Baki Akirşan, Torku Şeker Spor’un son start alan ismiydi. Ulusal Şampiyonluk mayosu ile rampadan çıkış alan Bekir Baki Akirşan 7 dakika 13 saniyelik derecesiyle günü 33.sırada tamamladı. Prolog sonunda Mehmet Şafakçı;”Kaygan bölüm herkes için riskliydi. Genel sıralamayı etkilemeyecek gün için riske girmemek en doğrusu oldu. İlk günden kaza yapanları gördünüz. Ve düşünün ki bu henüz başlangıçtı. Önümüzde 12 önemli  yarış günü var. Çin Turunda  etap galibiyeti istiyoruz. Türk sporcularımızın tecrübe kazanmaları bizim için önemli. Ahmet Örken’in takım lideri olma zamanı gelmişti. Liderlik tecrübesine ihtiyacı var. Ahmet’e ve takıma güveniyorum.” dedi.

 Proloğun galibi, 5,8 kilometrede günün en iyi derecesini çıkartan Stefan Schumacher oldu. Christina Watches-Onfone takım lideri Schumacher, 6 dakika 50 saniye’de parkuru tamamlayarak galibiyeti aldı. Schumacher yarış sonrası, “Güçlü takımlar var. Leopard Trek, La Pomme Marseille, Torku Şeker Spor ve Hongkong takımları güçlü. Bu sefer turu kazanmak çok zor olacak. Bu yıl Asya’da pek yarışmadık bu burada ki performansımızı etkileyecek. Yarın Sarı mayoyu almaya çalışacağım ve dağlık etaplarda korumaya odaklanacağım. Bu yıl zor olan sadece güçlü takımların katılmış olması değil, etaplar daha uzun, tırmanışlar daha zor, parkur tamamen değişik. Bu yüzden de bu yıl kazanmak daha zor. Kendimi formda hissediyorum ve bunu önümüzdeki günlerde göstermeye çalışacağım.” dedi.

Açılış gününün ikincisi, 6 dakika 56 saniye ile Leopard – Trek takımının 24 yaşındaki Portekizli sporcusu Fabio Silvestre  oldu. 6 dakika 58 saniye’lik derecesiyle üçüncülüğü alan yine Portekiz asıllı 23 yaşındaki Jose Gonçalves (La Pomme Marseille) oldu.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın