Tour of China 5.Etabında Sarı Mayo Benjamin Giraud Toplu Sprint Finişini Kazandı

19/09/2013  //     //  Genel

Tour of China‘nın birinci bölümünde, turun son sprint etabı bugün ChongQing’de, 124,2 kilometrelik mesafede gerçekleşti. Dördüncü etapta yarıştan çekilen Rasim Reis eksik olarak Torku Şeker Spor 5.etaba 4 sporcuyla  start aldı. Toplu sprint finişi beklentili etabın galibiyeti ile ikinci etap galibiyetini, Sarı mayoyu taşıyan 27 yaşındaki Fransız sporcu Benjamin Giraud aldı. İkinciliği Leopard Trek takımından 23 yaşındaki Fabio Sylvestre, üçüncülüğü ise Christina Watches-Onfone takımından Daniele Aldegheri aldı. Yarın Tour of China’nın Kraliçe Etabı ile yapılacak bölüm finalinde, genel sıralama dengelerinin değişmesi bekleniyor.

ChongQing şehir merkezinden start alan 5.etap için 111 sporcu start panosuna imzasını attı. 124,4 kilometrelik etabın 7,8. Kilometresinde başlayan kategori 2 tırmanışı ile bölünen ana grup önünde 3 kişilik lider grup oluştu. David Lozano Riba (Novo Nordisk), Francisco Pacheco Torres(Christina Watches-Onfone) ve Thomas Rostollan(La Pomme Marseille) liderliğinde tırmanış sanrası şehire girildi. Lider üçlünün yaklaşık 20 saniyye gerisindeki grupta Bekir Baki Akirşan,  takiben yaklaşık 10’ar kişilik gruplar halinde geçişlerin sonunda Secaittin Dazkırlı, Torku Şeker Spor kadrosunun son adamı olarak geçti.

50 kilometrelik parkurda atılan 2 tur, kaçış grubunun yakalanması ve ana grubun birleşmesiyle devam etti. Finişe, bir buçuk kilometre kala girilen son virajda gurubun dışından virajı almaya çalışan 3 sporcu koruma dubalarına çarparak kaza yaptı. Leopard Trek, RTS ve La Pomme Marseille takımı sporcularında ciddi bir sorun olmadığı açıklansa da küçük eziklikler ve zedelenmelerle yarınki Kraliçe etap onlar için zorlu geçecek. Kazanın gerçekleştiği virajı ana grubun önünde geçen Christina Watches-Onfone takım treni ve Sarı mayoyu taşıyan Benjamin Giraud, toplu sprint finişi ile bitmesi beklenen hafif yokuş yukarı finiş için sprint mücadelesini erken başlattı. Son 500 metre kala başlayan, uzun soluklu sprintini etap galibiyetine dönüştüren Benjamin Giraud etap sorası; “Tırmanış geriekten çok zorluydu. Ana grup paramparça oldu. Grubun tekrar toplanması için harcanan efor ve son turdaki yüksek tempo oldukia zorlayıcıydı” dedi. Kraliçe etap olan yarınki final etabı için ise;”Yarın çok zor olacak. Takım olarak hazırız, mayoyu korumaya çalışacağız”dedi.

Torku Şeker Spor, bugün zaman limiti gerisinde kalan Secaattin Dazkırlı‘nın da kaybı ile yarın final etabına 3 sporcuyla start alacak. Bekir Baki Akirşan için çalışacak olan Ahmet Örken ve Muhammed Atalay  şanssız geçen ilk bölümün son etabını tamamlamaya çalışacak. 137,2 kilometre mesafede gerçekleşecek Kraliçe etabın kısa mesafesinde bacakları sızlatacak tırmanışlar bulunduruyor. 2, Kategori 1 tırmanışı, bir Kategori Dışı ve bir de kategori 2 tırmanış bulunan final etabı, Çin’in ünlü Zunyi dağlarında geçilecek.

  Torku Şeker Spor’dan Bekir Baki Akirşan etap içerisindeki konumunu gün boyu önlerde tuttu. Takım trenlerinin sprint finişi için yükselttiği tempoya tutunmak trensiz tutunmak zor olsa da Bekir Baki ana grubun önlerinde finişe girdi. Bekir Baki etap sonrası,”Tırmanış ana grubu dağıttı. Dünkü tırmanışlar ve 400 kilometrelik transferden sonra bugün herkes zorlandı. Ben önlerde konumumu korumak için yüksek tempoda performans sergilemek zorunda kaldım. Son virajda olan kaza da yarışı etkiledi. İstediğim galibiyeti bugün kaçırdım. Secaattin’in zaman limiti gerisinde kalmasıyla 3 kişi kaldık. Yarına odaklanıyorum. Elimden geleni yapacağım ancak hiç kolay olmayacak” dedi.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın