Tour of China 4.Etabında Ahmet Örken Zaferi Alois Kankovsky’e Kaptırdı

27/09/2013  //     //  Genel

 

İkinci bölüm Tour of China‘nın en uzun etabı, bugün Zaoyang’dan Wuhan’a 207,3 kilometrelik mesafede geçildi. Tamamı sprint etabından oluşan ikinci bölümün bugünkü 4.etabında yine toplu sprint finişi ile etap tamamladı. Bailian köprüsü geçilerek tamamlanan etabın galibiyetini, 3.kez art arda galibiyet yakalayan Alois Kankovsky (ASC Dukla Praha) elde etti. İkinciliği,  Çin turu ilk bölümünde uzun süre liderliği taşıyan Fransız sporcu Benjamin Giraud (La Pomme Marseille), üçüncülüğü ise Christina Watches-Onfone takımının İspanyol sporcusu Francisco Pacheco aldı.

 

 

Zaoyang’dan alınan start sonrası, 207, 3 kilometrelik, uzun soluklu etap için kaçış denemeleri ardı ardına gelmeye başladı ve hızla, günün başarılı kaçış grubu oluştu. İlk olarak 6 sporcudan oluşan kaçış grubunda; beyaz mayoyu taşıyan Meiyin Wang (HeingXiang), tırmanış mayosunu taşıyan Tuguldur Tuulkhangai (Moğolistan Milli Takımı), Gregoire Tarride (La Pomme Marseille), Vladyslav Bakumenko (ISD), Chen Lu Qin(Max Success) ve Shengjun Wu(qinghai Tianyoude) yer aldı. Ana grubun önünde, bugün de ASC Dukla Praha takım treni, Sarı mayoyu korumak üzere kaçış grubunun zaman farkına müdahale ederek tempo verdi.

 

 

Ana gruba zaman farkını attıramayan kaçış grubu, zaman farkını maksimum 1 dakika’ya kadar çıkartabildi. ASC Dukla Praha takımının verdiği ana grup önünde avantajını korumaya çalışan kaçış grubu gün boyu ortak çalışarak tempoyu yüksek tuttu.

 

 

Kaçışın temposuna tutunamaan sporcular geri kalırken, zaman farkının azlığı sebebiyle ana gruptan Alex Kirsch(Leopard Trek) ve Thomas Rostollan (La Pomme Marseille)  öndeki lider gruba atak yaparak dahil oldu. Günün tek kaçış grubu, finişe 30 kilometre kala 2 kişiye düştü. Alex Kirsch ve Thomas Rostollan’ın kaçışı ise son 20 kilometrde Dukla Praha takımı liderliğinde ki ana gruba yakalandı.

 

 

Etabın, ttoplu sprint finişine 4 senedir takınlık eden Wuhan, bugün yeniden toplu halde finişe yaklaşan ana gruba ev sahipliği yaptı. Son 200 metre sprint atağını başlatan Konya Torku Şeker Spor’dan, Omnium kategorisi eski Avrupa Şampiyonu Ahmet Örken uzun süre liderliğini, rakiplerine karşı koruyarak ilerledi. Ancak son 50 metreden az bir mesafede ASC Dukla Praha’nın Omnium kategorisi, eski Dünya Şampiyonu sporcusu Alois Kankovsky’e geçildi.

 

 

Etabı 4.sırada tamamlayan Örken,  son anda podyum şansını kaybetti.  Yarış sonrası Örken, “Bugün çok ümitliydim. Uzun süre öndeydim, son anda geçildim. Yarın ve son etapta yeniden deneyeceğim.” dedi. Bekir Baki Akirşan ise, “Dünkü kaza sebebiyle bugün kalçamda uzun süre ağrı vardı. Isındıkça, sona doğru kendimi daha iyi hissettim. Mesafe uzun, tempo ise gün boyu iok yüksekti. Diğer etapları deneyeceğiz.” dedi. Torku Şeker Spor takım menajeri Mehmet Şafakçı etap sonrası takım performansını beğendiğini belirterek ekledi, “Bu takım kadromuzun bu sezon ikinci yarışı. Burada yarışan takımların büyük kısmı, antrenman olarak yarış koşan tecrübeli isimler. Asya yarışları her zaman tecrübeli isimlerle zorlu geçer. Takıma gösterilen ilgi çok fazla, genç kadromuzun da zorladığını görüyorlar bu bizim için ve Türk bisikleti için çok sevindirici. Bugün Ahmet son anda podyumu kaçırdı. 2 etabımız daha var. Performanstan memnunum, en önemlisi edindikleri tecrübe bizim için çok önemli.”dedi.

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın