Tour of China 3.Etapta Alois Kankovsky Galibiyeti ile Sarı Mayoyu Aldı

26/09/2013  //     //  Genel

XiangYang’dan Gucheng‘e 132,8 kilometrelik mesafesinden, dün etabın galibiyetini müthiş sprinti ile alan eski Omnium Dünya Şampiyonu Alois Kankovsky zaferle çıktı. Kazalarla, dolu dolu geçen Tour of China üçüncü etabında ikinciliği La Pomme Maseille takımından Benjamin Giraud, üçüncülüğü ise Synergy Bakü takımından Anuar Manan aldı.

XiangYang‘dan start alan 3. Etabın ilk 50 kilometresi şehir merkezinde, 11,6 kilometrelik parkurda 4 tur atılarak geçildi.  Start ile birlikte oluşan üç kişilik kaçış grubunda;  Zhi Hui Jiang(Max Success Sports), Piero Baffi (Leopard Trek) ve Torku Şeker Spor‘dan Rasim Reis yer aldı. Günün ilk kaçış grubu, 20 kilometre sonra ACS Dukla Praha takımının tempo verdiği ana gruba dahil oldu.

XiangYang‘da atılan 4 turu tamamlayarak Gucheng parkuruna yönlenen ana grubun önünde ASC Dukla Praha takım treni iki kez tempo attırarak ana grubu silkelemeye çalıştı. Ancak, Leopard Trek ve Torku Şeker Spor ataklara cevap vererek Dukla Praha takımının kaçışına izin vermedi. Gucheng parkuruna girmeden önce, etabın yaklaşık 70. kilometresinde RTS takımından Ramin Mehrabani ile Novo Nordisk takımından Javier Leal Megias ana grubun önünde kaza yaparak düştü. Kazadan etkilenen diğer isim ise Torku Şeker Spor‘un doğuda parlayan yeni yıldızı Bekir Baki Akirşan idi. Akirşan, yarışa dönüp etabı tamamladı. Ancak Novo Nordisk‘in 30 yaşındaki İspanyol sporcusu Javier Megias yarıştan çekildi.

ASC Dukla Praha takımının domine ettiği ana grup, 17 kilometrelik Gucheng şehir merkezi parkurunda 3 tur atarak toplu sprint  finişine hazırlandı. Gün boyu baskılanan kaçış denemeleri sonrası, finişe 20 kilometre kala Ukraynalı ISD takımı sporcusu Vladyslav Bakumenko solo kaçışını başlattı.

15 kilometre solo kaçış performansı sergileyen 22 yaşındaki Bakumenko, finişe 5 kilometre yakalandı ve ana grup önünde takım trenleri, toplu sprint finişi için konum savaşını başlattı.

Artan tempo, hareketli ve kazalarla geçen günün son kazasını beraberinde getirdi. Finişe 3 killometre kala gerçekleşen kazadan 5 sporcu etkilendi. Final kazasının en şanssız isimleri, Oleksandr Polivoda (Atlas Personal-Jakroo) ve Jon Larrinaga (Euskadi) oldu. Yine de etabı tamamlayan sporcular finişte medikal destek aldı ve tura devam edecekleri açıklandı.

Finişin sprint mücadelesinde ise bir kez daha günün en etkin takımı ASC Dukla Praha, 2007 Omnium Dünya Şampiyonu Alois Kankovsky‘i iyi bir konumda bırakarak galibiyeti Kankovsky ile kazandı. İkinci bölüm Tour of China’da ikinci etap galibiyetini alan 30 yaşındaki sprinter Alois Kankovsky, genel sıralamada aynı zamanlamayı paylaştığı Daniel Klemme‘den bugün liderli almayı başardı.

ASC Dukla Praha takım menajeri Jan Kopac, takım olarak toplu sprint finişine odaklandıklarını ve bekledikleri galibiyeti aldıklarını söyledi. Leopard Trek‘in de etabı istediğini ancak sok kilometrede Leopard Takımı’nı silkelemeyi başardıklarını sözlerine ekledi.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın