Tour Of China 2013 İkinci Bölüm 1.Etap Galibiyeti ve Lider Daniel Klemme

23/09/2013  //     //  Genel

  İki bölümden oluşan Tour of China‘nın 2. Bölümü, bugün Hunan Eyaleti Changsha‘da gerçekleşen 1.etap ile başladı. 41 kilometrelik Changsha parkurunda, yağmur eşliğinde atılan 3 turun toplu sprint finişine 30 metre kala kaza gerçekleşti. Ahmet Örken kazadan sıyrılıp ön grupta kaldı. Etabın galibiyetini, Leopard Trektakımından Alman sporcu Daniel Klemme kazandı ve ilk gün galibiyeti ile sarı ve mavi(puan) mayolarını alarak günü tamamladı.  Changsha startını hafif yağmurla alan, 21 takımın 6’şar sporcudan oluşan kadroları ilk turda bastıran yağmur ile yüzleşti. Her tur 41 kilometre ve toplamda da 124.2 kilometreden oluşan birinci etabın toplu sprint finişi ile sonlanması bekleniyordu. Yine de ilk turun sonunda sprint puanları, ikinci turun sonunda kategori 4 tırmanışı ile gelecek kırmızı puantiyeli mayo hedefi ile yarış, yağmura rağmen hızlı geçti. 

 İlk turda, günün ilk kazası gerçekleşti. Etabın 30.kilometresinde, önünde fren yapan polis aracı sebebiyle kaza yapan, iki China Hainan Yindongli takımı sporcusuCao Bo ve Feng Qiao süpürge aracına binerek yarışı terk etmek zorunda kaldı. İkinci turda atak yapan Moğolistan milli takımı sporcusu  Tuguldur Tuulkhangai oldu. Ana gruba 3 maksimum avantajını 3 dakika 45 saniye açmayı başaran 28 yaşındaki sporcu 3.tur olan final etabında, finişe 30 kilometre kala yakalandı. ana gruba yakalandı. Ancak kategori 4 tırmanışından aldığı 1 tırmanış puanı ile gün sonunda puantiyeli mayoyu sırtına geçirdi. 

 Son turda Tuguldur‘un yakalanışı sonrası toplu sprint finaline erken hazırlanan ana grup tempoyu hayli arttırdı. Hızlanan yağmur ve kayganlaşan yolun riskli finaline dek, kazanın her an gerçekleşebileceğinin huzursuzluğunda son kilometreye toplu girildi. 

 Sprint finişine hızlanan ana grubun önlerinde geriekleşen kazadan etkilenen ana grubun büyük kısmı düşerken, bariyerlere çarpan sporcuların gölgesinde sansasyonel bir sprint mücadelesine tanık olundu. Kazadan sıyrılıp geien Torku Şeker Spor‘un yıldız ismi Ahmet Örken, tekrar hızlanacak mesafeyi ve zamanı bulamayacak kadar finişe  yakındı ve sprint  finişi Daniel Klemme tarafından başlatılmıştı. Örken, pedalına asılıp kısa mesafeli sprintini atarken, sprinte kalmış birkaç rakibini geçti ancak etap galibiyeti için mesafe yetersiz kaldı.   Leopard Trek Takımından 22 yaşındaki Alman sporcu Daniel Klemme 1.etabın galibiyeti ile 166 sprint puanını da alarak hem genel sıralama liderliğinin Sarı mayosunu hem de mavi puan lideri mayosunu gün sonunda sırtına geçirdi. İkinciliği, Euskadi takımından 25 yaşındaki İspanyol sprinter  Unai Azpiazu İparraguirre, üçüncülüğü ise RTS takımından 29 yaşındaki Koreli sporcu Sun Jae Jang aldı. Ahmet Örken, kaza sonrası yine de etabı 5.likle tamamladı.   Finiş sonrası, takım aracından Ahmet Örken’in yanına gelen Torku Şeker Spor takım menajeri Mehmet Şafakçı, kaza sebebi ile finiş şansını kaçıran Ahmet Örken’e moral verdi. Şafakçı, “Kazaya karışmaman dahi önemli. Hala önümüzde 5 etap var.” dedi.  Finiş için tüm parkur seyirinde Örken için çalışan Torku Şeker Spor takımı önümüzdeki etaplarda yeniden galibiyeti aramak için çalışacak. Yarın için 150 kilometelik transferi geçerek Yueyang şehrine gelen sporcular, 136,7 kilometrelik kriteryum ile sprint profilinde tur rekabetine devam edecek. Gün boyu durmak bilmeyen yağmurun, yarın da devam etmesi bekleniyor.         

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın