Tour of China 2.Etabının Galibi ve Yeni Lider Benjamin Giraud

16/09/2013  //     //  Genel

14 Eylül Cumartesi günü birinci etabı koşulan Tour of China’nın ilk transfer günü Xi’an’dan Sicuan eyaletine 800 kilometrelik  mefasesiyle yapıldı. Transfer gününden sonra bugün ikinci etaba start, Dejang’dan Shifang’a 201,8 kilometre mesafede gerçekleşti. Turun birinci bölümündeki en uzun etabın galibi La Pomme Marseille takımından Benjamin Giraud oldu. Toplu sprint finişi ile tamamlanan etapta, Sarı Mayoyu taşıyan Jiri Hocmann ana grupla etabı tamamladı ve liderliğini korudu.

Xi’an etabında yaşadığı teknik problemler sebebiyle turdan çekilen Nazım Bakırcı ve ilk etapta zaman sınırı gerisinde kalan 3 sporcu eksik olarak, ikinci etap 120 sporcu   ile Dejang’dan startını  aldı. 201,8 kilometrelik uzun soluklu etabın 3 sprint kapısı puanları için kaçış grubu atakları yaşandı. Agresif ataklar yarışın temposunu 90. kilometrede ortalama 50 km/h  tempoda geçmesini sağladı ancak başarılı kaçış grubu oluşamadı. Yapılan ataklara baskı uygulayan Sarı Mayo Jiri Hochmann’ın takımı ASC Dukla Praha takımı, tur galibiyeti için istikrarlı temposunu ve takım gücünü bir kez daha gösterdi.

Ana grup, kaçışı 90.kilometreden sonra bıraktı ve 3 kişilik yarış grubu son 50 killometreye kadar yarışın lideri olarak devam etti. Profilin 150. Kilometresinden sonraki iniş eğimi ile yakalanan kaçış grubu sonrasında ana grup bütün halinde finişe ilerledi. Torku Şeker Spor ana grup önünde uzun süre konumunu korurken son kilometre öncesi geçilen keskin virajda, Ahmet Örken’i finişe taşıyan Bekir Baki Akirşan ana grubun gerisinde kaldı. Takım desteği olmaksızın son kilometrede tek kalan Ahmet etabı 19.sırada, ana grup ile birlikte tamamladı. Bekir Baki Akirşan ise 51.sıradaa, ana grupla birlikte etabı tamamladı. İkinci  etabın sonunda Bekir Baki Akirşan, genel sıralamada 26.sırada, Sarı mayonun 13 saniye gerisine yerleşti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 5 yıl önce gerçekleşen depremde hayatını kaybeden 8.000 kişinin acısını unutamadığı  Shifang, bugün nefes kesen sprint finişine ev sahipliği yaptı. Toplu sprint finişinde, ilk etapta olduğu gibi günün galibiyete doğru başlatılan ilk ve en güçlü sprinti galibi ve Turun liderini belirledi. 24 yaşındaki Fransız, Benjamin Giraud (La Pomme Marseille)  etaabın galibi ve Tur’un yeni lideri oldu. İkinciliği, ASC Dukla Praha takımından 30 yaşındaki Çek sprinter Alois Kankovsky, üçüncüğü ise Bakü-Synergy takımından Malezyalı Anuar Manan kazandı.

.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın