Tour of Beijing’in Kazananı Tony Martin

14/10/2012  //     //  Genel

 

Omega Pharma – Quickstep’in Alman bisikletçisi Tony Martin, geçilen 5 etabın ardından Tour of Beijing’in galibi oldu.

 

Martin’in genel klasman birincisi olduğu 5. etabı ise son Giro d’Italia’nın galibi Ryder Hesjedal’ın yalnızca 2 saniye önünde bitiş çizgisinden geçen ve bu yıl başarılı bir grafik çizen Steven Cummings (BMC Racing) kazandı. İkili son sprint öncesi ana gruptan birlikte kaçmıştı.

 

Genel klasmanda ise Tony Martin, 2. sırayı elde eden Francesco Gavazzi’nin 40 saniye ve üçüncü sıradaki Edvald Boasson Hagen’in de 46 saniye önünde yer aldı. Yarışın ardından röportaj veren Martin, ” Benim için özel bir galibiyetti. Çünkü üzerimde baskı vardı, birçok kişi kazanmamı bekliyordu ancak zamana karşı etabı yoktu. Kendimle ve takımımla çok gurur duyuyorum, bütün hafta benim için çok iyi çalıştılar.” dedi.

 

Etaba dönecek olursak, 182.5 km’lik etabın başlangıcı ile birlikte 4 bisikletçi atak yaptı ve önde çevirmeye başladılar. Ancak peloton onları bırakmadı ve Theo Bos, Marteen Wynants, Kenny De Haes ve Kenny Van Hummel pelotona katılmak zorunda kaldı.

 

87. km’de 12 kişilik bir kaçış grubu oluştu. İyi organize olan grup, Omega Pharma – Quickstep’in önderliğindeki pelotonla farkı 1:35’ye kadar açtı. Steven Cummings ve Ryder Hesjedal’ın da yer aldığı kaçış grubu bir türü peloton tarafından yakalanamadı. Çıkışın ardından iniş sırasında kaçış grubundaki Steven Cummings temposunu arttırdı. Hesjedal da ona katıldı. Quickstep’ten başka hiç bir takımın pelotonun önderliğini yapmaması sonucu kaçış grubundan Steven Cummings bitiş çizgisinden ilk geçen isim oldu. Hesjedal’ın ikinciliğinin ardından 17 sanye geride üçüncülük için mücadele başladı. Boasson Hagen başarılı sprintiyle bitiş çizgisinden geçen 3. isim oldu.

 

Etap ardından konuşan Cummings, ” Bu uzun günün ardından çok mutluyum. Kaçış grubunda yer alınca çok iyi çalışmak zorundasınız. Biz de ön grupta çok iyi çalıştık ve pelotonun bizi yakalamasına izin vermedik.” dedi.

 

Haziran ayından beri kalça sakatlığı yaşayan Andy Schleck ise sakatlıktan yeni çıkmasına rağmen kendini zorlamadı ve rahat bir şekilde turu sonlandırdı. Genel klasman 3.sü Boasson ise elinden gelenin en iyisini yaptığını ve performansından memnun olduğunu söyledi.

 

5. Etap ilk 10 sıralaması:

Pos Nom Prénom

Team

Nat

Split

1. CUMMINGS Stephen

BMC

GBR

00″

2. HESJEDAL Ryder

GRS

CAN

02″

3. HAGEN Edvald Boasson

SKY

NOR

17″

4. BENNATI Daniele

RNT

ITA

5. WELLENS Tim

LTB

BEL

6. GAVAZZI Francesco

AST

ITA

7. SLAGTER Tom Jelte

RAB

NED

8. MAJKA Rafal

STB

POL

9. FRANK Mathias

BMC

SUI

10. CLARKE Simon

OGE

AUS

 

Genel Sıralama ilk 10:

 

Pos Nom Prénom

Team

Nat

Time

Split

1 MARTIN Tony

OPQ

GER

17h16’56”

00″

2 GAVAZZI Francesco

AST

ITA

17h17’36”

40″

3 HAGEN Edvald Boasson

SKY

NOR

17h17’42

46″

4 MARTIN Daniel

GRS

IRL

17h17’46”

50″

5 CAPECCHI Eros

LIQ

ITA

17h17’48”

52″

6 NOCENTINI Rinaldo

ALM

ITA

17h17’52

56″

7 MAJKA Rafal

STB

POL

8 MARCZYNSKI Tomasz

VCD

POL

9 COSTA Rui Alberto

MOV

POR

17h17’56”

01’00”

10 WELLENS Tim

LTB

BEL

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın