Tour Mediterraneen Final Etabı Galibi Roelandts, Turun 2013 Galibi ise Lövkvist Oldu

10/02/2013  //     //  Genel

 

Tour Mediterraneen 40.edisyonunun final etabına yeni genel sıralama lideri, dün liderliği alan Maxime Monfort(RadioShack Nissan Trek) ile başlandı. Ancak 5 günlük turun final gününde değişen dengeler ile IAM Cycling Takımı sporcusu Thomas Lövkvist Tour Mediterraneen lideri olarak turu tamamladı. Final etabının galibi ise Lotto Belisol takımından Jurgen Roelandts oldu.

 

 

Final etabı; Bandol’dan alınan start sonrası 192 kilometre msafe geçilerek Grasse’de sona erdi. Son 20 kilometrenin zorlu profilinde yer alan Col du Tanneron tırmanışı, son gün tur kaderine yeniden yön verdi. Günün gelişen etap senaryosu ise; Bandol’dan alınan start sonrası güne hızlı, kaçış denemeleri ile başlayan agresif ataklarla başlandı. Günün kaçış grubu ise etabın yaklaşık 28.kilometresinde 13 sporcu ile oluştu.  Ancak ana grup turun son gününde kaçış grubuna izin vermemeye kararlıydı. Tüm kaçış denemeleri baskılandı. Ancak 58 kilometre sonra FDJ takımından Roy’un başlattığı yeni kaçış denemesi 17 kişiden oluşan yeni kaçış grubunu oluşturdu. Jérôme, Kern (Europcar), Kadri (AG2R La Mondiale), Roy, Pinot (FDJ), Zingle (Cofidis), Wyss (BMC), Jungels (Radioshack Leopard), Greipel (Lotto), Petrov (Saxo Tinkoff), Izaguirre (Euskaltel), Keizer (Vacansoleil), Marino (Sojasun), Perichon (Bretagne Séché), Vimpère (BigMat Auber 93), Sella, Facchini (Androni)’nin bulunduğu kaçış grubu zaman farkını ana gruba açmaya başladı. 

 

Col du Tanneron tırmanışını birlikte geçen kaçış grubu ana grubun yaklaşık 3 dakika kadar önündeydi. Ancak inişte atağını yapan Roy’un atağına sadece iki kişi cevap verebildi. Roy (FDJ-BIGMAT), Kadri (AG2R-La Mondiale) ve J. Izaguirre (Euskaltel) uzun süre yarışın liderliğini ellerinde tutmayı başardı. Finişe doğru ana grupta temposunu arttırdı ve zaman farkı kapanmaya başladı. Son olarak finişe 12 kilometre 6 saniyeye inen zaman avantajında kaçış grubunda Pinot, Roy (FDJ), Kadri (AG2R La Mondiale), Izaguirre (Euskaltel) Keizer (Vacansoleil) ve Petrov (Saxo Tinkoff) vardı. 10 kilometre kala bu kez AG2R La Mondiale takımından Blel Kadri solo kaçışına başladı. 15 saniyelik avantajına ve takip eden ana grubun temposuna 2 kilometre dayanabilen Kadri ana gruba dahil oldu.

 

Grasse finişinin yokuş yukarı rapma temesindeki çizgiden ilk geçen olmak için yeni mücadele bu kez ana grupta yaşanmaya başladı. Son ve sağlam atağı ile Lotto Belisol takımı sporcusu Jurgen Roelandts’ın atağı, Belçikalıya final etabı galibiyetini beraberinde getirdi. Roelandts’ın ardından takibe çalışan Androni Giocattoli takımından Francesco Reda ikinci, uzun süredir tırmanış performansını özlediğimiz Euskaltel-Euskadi takımından Mikel Nieve ise günü 3.sırada tamamladı. Güne genel sıralama liderinden 35 saniye geride, genel sıralamada 6.sırada başlayan IAM Cycling takımı sporcusu Thomas Lövkvist son gün performansı ile turu lider olarak tamamladı.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=ffPO7ZHKBYU:550:0]

 

 

Tour Mediterraneen Final Etabı Finiş Sıralaması:

 

1 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol  04:54:49
2 Francesco Reda (Ita) Androni Giocattoli  +00:04
3 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi  +00:13

 

 

40.Tour Mediterraneen Genel Sıralaması:

 

1 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling  12:27:24
2 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale  0
3 Francesco Reda (Ita) Androni Giocattoli  +00:11
4 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard  +00:16
5 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff  +00:20

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın