Tour Mediterraneen 4.Etap Zirvesinde Jean Christophe Peraud Zaferi

09/02/2013  //     //  Genel

 

Jean Christophe Peraud, 4.etabın zirve finişinde solo galibiyetine imzasını attı. Dün 3.etabı iptal edilen Tour Mediterraneen’in genel sıralama lideri Lars Boom, bugün zirve finişinde liderliği Maxime Monfort’a kaptırdı. AG2R La Mondiale takımı bugün takımın topraklarında gerçekleşen zorlu finişin, Peraud ile galibiyet sevincini yaşadı. Genel Sıralama Liderliği Monfort ile RadioShack Leopard Trek takımına geçti.

 

 

145 kilometrelik mesafesine Rousset’ten start alan Mediterraneen kafilesi finişe 5,5 kilometre başlayacak Mont Faron’un zirvesinde, Toulon’da günü tamamladı. Genel sıralama mücadelesine 4. Etabın belirleyici olması bekleniyordu ve böyle de oldu, gün sonunda liderlik mayosu el değiştirdi. Yarışın genel seyirinde ise, Rousset startından sonra 7.kilometrede oluşan 6 kişilik kaçış grubu ve iki de kaçış takip grubu ile şekillenmeye başladı. Kaçış takip grubunun öndeki lider 6’lıyı yakalaması ile etabın 23.kilometresinde günün kaçış grubu 8 kişiden oluşmuş oldu. Kaçıştaki isimler; Julian Kern(AG2R), Pablo Urtasun(Euskaltel Euskadi), Martijn Keizer(Vacansoleil), Brice Feillu(Sojasun), Juan Arango(Colombia), Geoffroy Lequatre(Bretagne-Seche Environnement), Daniel Oss(BMC) ve Aleksejs Saramontis(IAM),

 

Etabın 63.kilometresinde ana grubun 3 buçuk dakika önünde olan kaçış grubu, 4.etap profilinin son kısmında yer alan 2 zorlu tırmanış için zaman farkını açmaya çalıştı. 132.kilometrede bulunan Col de Darde 2.kategori tırmanışında kayıplarını vermeye başlayan kaçış grubundan Pablo Urtasun tırmanış kapısını ilk geçen isim oldu. İkinci geçen Brice Feillu’nun ardından ana grup liderleri geçiş yaptı. Diğer 6 kaçış grubu üyesi tırmanışta ana gruba yakalanmıştı. Zirvesinde finişi bulunduran Mont Faron ise hem etabın hem de turun dönüm noktası olacaktı.

 

Mont Faron tırmanışında kaçış grubundan son kalan iki sporcu da ana gruba dahil oldu. Yeni atak, tırmanışta Matteo Montaguti’den geldi. Monteguti’nin atağı, etap galibiyeti hedefleyen Jean Chhristophe Perud için yapılmış stratejik bir ataktı. Peraud, Montaguti’nin atağı ile ilerledi. Atağa Jurgen Roelandts’da cevap verdi. Ancak Mont Faron’un zorlı tırmanışında Peraud’un temposu Montaguti ve Roelandts’ın tırmanış temposuna tutunmasını zorlaştırdı. Son iki kilometreyi solo devam eden Peraud, etap galibiyetini kazandı.

 

 

 

Tour Mediterraneen 4.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale  03:33:12
2 Francesco Reda (Ita) Androni Giocattoli  +00:19
3 Bauke Mollema (Ned) Blanco Pro Cycling Team  +00:24
4 Alexandre Geniez (Fra) FDJ  +00:27
5 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale  +00:31
6 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling  +00:35
7 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team  +00:41
8 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice  +00:44
9 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff  +00:44
10 Ion Izagirre (Spa) Euskaltel-Euskadi  +00:45

 

 

 

4.Etap Sonrası Genel Sıralama:

 

1 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard 07:32:14
2 Lars Boom (Ned) Blanco Pro Cycling Team  +00:01
3 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling  +00:02
4 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale  +00:02
5 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff  +00:22

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın