Tour Mediterraneen 1.Etap: Galibiyet Açılışı Andre Greipel’den

06/02/2013  //     //  Genel

 

UCI Avrupa yarış takviminde yer alan ve bu yıl 40.edisyonuna, bugün 1.etabı ile start alan Tour Mediterraneen’in galibiyet açılışını Alman ‘Gorilla’ Andre Greipel yaptı. Profilinde iki tırmanış (Col du Paradis ve Col des Fourches), olan açılış etabının 50. kilometresinden snra iniş ve finişine uzanan düzlük toplu sprint finişi beklentisinde start aldı. Lotto Belisol kadrosunda tura katılan Andre Greipel, günün en güçlü favorisi görülüyordu. Greipel istediği sprint trenini geçen yıl oluşturmuş, ancak bu sezon Tour Down Under’da Lotto Belisol takım treni beğenileri toplamıştı. Avusturalya başarısı ardından, Tour Mediterraneen’in açılış etabında da Lotto Belisol treni ektin rol oynadı ve Gorilla sprint mücadelesindeki lakabının hakkını veren gücünü zaferle sergiledi.

 

 

Açılış etabının 146,5 kimoetrelik mesafesine Limoux’dan start alındı. Fransa’da gerçekleşen turun ilk günü yağmurla başladı. Start anında yağmuş dinse de etap içerisinde, tekrar başlayarak tehlike aksettirdi. Neyse ki ciddi bir kaza yaşanmadı. Yarışın seyri ise starttan hemen sonra başlayan agresif ataklarla kendini gösterdi. Bugün Katar turunda olduğu gibi, Fransa’da da kaçış grubu 8.kilometrede 3 kişi ile oluştu. Will Routley(Accent Jobs-Wanty), Theo Vimpere (Big Mat – Auber93) ve Thomas Vaubourzeix(La Pomme)’un oluşturduğu kaçış grubunun sporcu profiline bakıldığında 32. kilometrede yer alan kategori 1 tırmanış Col du Paradis ve 43. kilometrede olan kategori 2 tırmanış Col des Fourches’in cazip tırmanış puanları hedefleniyordu. Her iki kapıdan da ilk geçen isim 23 yaşındaki Vaubourzeix oldu ve gün sonunda tırmanış mayosunu garantiledi.

 

Kaçış grubu gün içinde 4 dakika 45 saniye zaman avantajı yaratabilmeyi başardı. Ancak toplu finiş senaryosun beklenen etabın sprint iddialıları ve takımlarının baskısı ile tırmanış sonrası inişte ve düzlükte zaman farkı kapatılmaya başladı. Günün bu aşamada beklenmedik gelişmesi Andy Schleck’in tempoya ayak uyduramayarak ana gruptan kopmaya başladığı an gerçekleşti. RadioShack Leopard Trek takımının yıldız isminin finişe 100 kilometre kala ana gruptan kopması ve yarışı bırakması, sezon başı için performans anlamında küçük Schleck için önümüzdeki yarışların sıkıntılı geçeceğinin göstergesi kabul edilebilir. Andy Schleck etabı bırakarak turdan çekildi.

 

Kaçış grubu finişe 10 kilometre kala ana gruba dahil olduğunda, etap galibiyeti için iddialı olan Lotto Belisol treni Andre Greipel’i, Europcar takımı ise Arthur Pichot’u finiş mücadelesi için ana grup önünde konumlandırarak ilerledi. Son kilometreye girildiğinda FDJ Takımından Jeremy Roy atak çekti. Ancak Lotto Belisol treninin finişe odaklanarak ulaştığı hıza dayanamadı ve Roy’un kaçış denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. Alman sporcu, Gorilla lapaklı Andre Greipel ise, bilinen Goril gücünü bu kez Gruissan finişinde sergiledi ve etap galibiyeti ile birlikte genel sıralama liderliğini elde etti.

 

 

Tour Mediterraneen 1.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 André Greipel (Lotto-Belisol)
2 Matteo Pelucchi (IAM Cycling)
3 Maxime Daniel (Sojasun)
4 Giacomo Nizzolo (RadioShack)
5 Jürgen Roelandts (Lotto-Belisol)
6 Mathieu Drujon (BigMat-Auber 93)
7 Klaas Lodewyck (BMC)
8 Moreno Hofland (Blanco)
9 Thor Hushovd (BMC)
10 Raymond Kreder (Garmin-Sharp)

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın