Tour Down Under 2011 Heyecanı Başlıyor

17/01/2011  //     //  Genel

Yarış, her yıl Ocak ayının üçüncü Salı günü başlayıp Avusturalya ve Dünya genelinden takım ve sporcuların katılımıyla gerçekleşiyor. Tour Down Under 2005 yılında 2HC kategorisi,  ardından 2008 yılında yine bir terfi ile UCI ProTur statüsüne yükseldi ve ertesi yıl da UCI World Ranking UCI Dünya Sıralaması takviminin açılış etkinliği olarak kabul edildi. Sezonun açılışı bugün Tour Down Under ile  Güney Avusturalya’da başlıyor. 6 Etaplık yarışa 19 takım toplam 133 sporcu ile yarışacak. Emekli olması beklenen Lance Armstrong’un Team RadioShack ile yarış kadrosunda görmek bisiklet dünyasının yarışan en büyük efsanesi ile etaplarda izleyenlere muhteşem görsel şölen sunacağı kesin görünüyor.

Tour Down Under 2011 Katılan Takımlar:

<

Katılacak Takımlar ve Sporcular:

6 Etaptan oluşan Tour Down Under’da Etap rotaları yukarıda belirtildiği gibi Güney Avusturalya’da gerçekleşmek üzere hazırlanmış. 6 Etap toplamında 758 km mesafe katedilecek.  Sezonun ilk Protur yarışı olarak ilgi çeken Tour Down Under’da Ödül mayo renk ve açıklamaları hakkında da bilgi verelim.

 Santos Ochre Lider Mayoyu temsil ediyor. Her etap sonunda genel sıralamada lider kişinin almaya ve bir sonraki etapta taşımaya hak kazandığı mayonun renklerini Avusturalya’nın güçlü yönünü vurguladığı simgeleniyor. Etaplar sonu yani tur sonunda genel sıralama liderine verilen mayo merakla beklenen tur galibi sahibini bekliyor. Avusturalya’lı sporcular için bu turu almak ciddiyetle önemli.  Son 11 yıl içerisinde 6 Avusturalyalı sporcu tur galibiyetini kazansa da tarihinde sadece Avusturalya’lı Stuart O’Grady 1999 ve 2001 olmak üzere 2 kez kazanma şansı elde etti. 

Geçen yıl ki Toor Down Under lideri Tour of Turkey‘de yani ülkemiz topraklarında gerçekleşen yarışda da ismini etaplar içerisinde çokça duyduğumuz ve genel sıralamada da lider tamamlayan Alman sporcu Andre Greipel olmuştu. Bu yıl Omega Pharma Lotto takımına transfer olan Andre Greipel yine turun iddialı isimlerinden.

Skoda Dağların Kralı Mayosu; Dağ kategorilerinde puan kapısından geçiş sırasına göre kazanılan puanlar toplamı ile etap sonunda Genel sıralamada  Dağ puanlarını en çok  toplayan sporcuya verilir. Ve sporcu mayoyu bir sonraki etapta taşımaya hak kazanır. Tur sonunda yine Dağcılar sıralamasında tur boyunca en yuksek dağ puanlarını toplayan sporcu Skoda Dağların Kralı mayosunu kazanır.

Avusturalya’nın profesyonel bisiklet yarışçısı Cadel Evans 2002, 2003 ve 2006 yıllarında olmak üzere 3 kez Dağların kralı olarak Tour Down Under’da başarı kaydetmiştir.

Jayco Sprint Mayosu; Etap içerisinde bulunan sprint kapılarıolarak bilinen sprint noktalarından ilk geçen sporcuların ilk gecen sporcuya yuksek puan olak üzere takibinde giren sporculara azalara verilen sprint puanları yine etap sonunda en yuksek puanı alan sporcuya bir sonraki etapta taşıması üzere verilir. Her etap sonunda sprint sıralamasında lider olan sporcu mayoyu bir sonraki etapta taşımaya hak kazanır. Tur sonunda ise sprint genel sıralamasında lider olan sporcu turun lider sprinteri olarak mayoyu elde eder.

Avusturalya’lı sprinter sporcu Robbie McEwen 2002,2004 ve 2005 yılarında olmak üzere 3 kez Tour Down Under sprint mayosunu  kazanmıştır. Bu yıl Robbie McEwen yine turda yarışıyor olacak. Kendi ülkesinde Lance Armstrong’un takımı Team RadioShack takımında kendisini izleyeceğiz.

Genç Yarışçı Mayosu; 26 yaş altında olup etaplar içerisinde en iyi zamanlamayı çıkaran sporcuya her etap sonunda zamanlamada en iyiyi çıkaran sporculara verilmektedir. Diğer mayolarda olduğu gibi tur sonunda genel sıralamada en iyi dereceye sahip 26 yaş altı sporcu bu mayoyu kazanacak.

Son iki yıldır İspanyol sporcu Jose Rojas, Caisse d’Epargne takımı adına yarışarak 2008 ve 2009 yıllarında genç yarışçı galibiyetini ikilemişti. Bu yıllarda genç yarışçı mayosunun yanı sıra genel sıralamayı da iki kez 3. olarak tamamlamıştı. Caisse d’Epargne takımı yani yeni adıyla Team Movistar kadrosunda yeniden yarışacak 8 Haziran 1985 doğumlu sporcu hala 26 yaş altı kabul edildiğinden bu mayonun en büyük favorisi denebilir.

Hindmarsch En Agresif Sürücü Mayosu; Etaplar içerisinde yapılan ataklar ve bu ataklar stratejisinde takımına en iyi avantajı getiren sporcularun belirlenmesiyle hak ediliyor. Hindmarsch mayosunun özelliği ise mayo etap içerisinde kullanılmıyor fakat bu ünvana sahip olan sporcu etap içerisinde mayosunda taşıdığı yarış numarası kırmızı ile yazılarak imgeleniyor.

En İyi Takım Mayosu: Etap sonuclarında en iyi zamanlamayı çıkaran en hızlı etabı tamamlayan takıma verilen formadır. Genel sıralamada zamanlamanın belirlenmesinde etkili olan kriter takım sürücülerinin bitiş çizgisinden geçen 4 sporcusunun zamanlaması eklenerek belirlenmesidir. Bitiş çizgisinden geçen aynı takım sporcuları olmak üzere 4 sporcunun toplam zamanı dikkate alınır.

Tur boyunca alınan toplamlarda en iyi zamanlamayı çıkaran takım genel sıralaması lideri en iyi takım mayosunu almaya hak kazanır.

2010 yılı Tour Down Under galibi Andre Greipel için ve tabii ki basın için güzel bir sürpriz hazırlanıyor. Geçen sene HTC-Columbia takımında yarışan fakat bu yıl Omega Pharma Lotto takımına transfer olarak takımdan ayrılma sebebi olan Mark Cavendish – Andre Greipel çekişmesi ve anlaşmazlıkları Andre Greipel’in sırf Mark Cavendish ile yarışmak istemesi ve agresif rakip olma isteği 2011 Tour Down Under’da çekişmelerine de sahne olacak. Şimdiye kadar aynı takımda yer alan iki süper sprinterin düello alanı gibi olacak etaplar inanılmaz sprint hırslarına sahne olacak düşüncesindeyiz. Santos’un yarış alanına 400 metre uzaklığında kurulan ofis binasına dış kaplama olarak 2010 yılı şampiyonu Andre Greipel’in 25 metre yükseklikte ve 15 metre genişlikte 150 camı kaplayacak boyutta hazırlanan dev resminin yapılması Mark Cavendish’i demoralize edecektir. Tour de France’dan da hatırlayacağımız gibi Mark Cavendish hassas, kolay etkilenen, çabuk demoralize olup patlayıcı sprintini sergilemekten uzak baskılara kapılan bir sporcu. Bu yönünü aşabilir be hazırlıklı gelebilir ise düello alanı oldukça heyecanlı sprint ataklarına sahne olacak.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın