Tour Down Under 1.Etabında Andre Greipel Skoru

22/01/2013  //     //  Genel

 

Andre Greipel, Tour Down Under’daki  12. etap zaferi ile  2013 UCI WorldTour sezonunu açtı. Açılış etabındaki bu galibiyeti ile Greipel, geçtiğimiz sezonun ortasında emekli olan efsnaevi bisikletçi  Robbie McEwen’ in 12 etaplık reokrunu da egale etmiş oldu. 135 kilometrelik açılış etabı L’Oreal Men Expert’ın kuzey Adelaide’den start aldı. Adelaide tepelerindeki finişe ev sahipliği yapan şehir olan Lobethal’ ın en güçlü favorisi, 30 yaşındaki Lotto Belisol takımının lideri Andre Greipel idi. Alman “Gorilla” yarış sonrası, “Biz çok daha fazla atak bekliyorduk. Takım yine harika iş çıkardı. Kontrolü elde tutmak ve beni önlerde tutmak gerçekten zordu ama takım harika iş çıkardı.” dedi.

 

Etabın ilk atağı Avusturalya U23 yol şampiyonu Jordan Kerby (UniSA-Australia) tarafından geldi. 20 yaşındaki Kerby, yaklaşık 100 kilometre solo performans sergiledi. Parkur boyunca dağların kralı puanlarını da kapan sporcu,  Checker Hill (42km)’ deki 2. kategoride değerlendirilen tırmanışı ile en yüksek puanı yarış koleksiyonuna ekledi. 

 


 

Aynı zamanda yalnız başına önde gittiği 100 km boyunca da 67 v e92. km’ lerde Kerby iki tane de sprint kapısınından önde geçerek puanları topladı. Ancak Kerby’ nin liderliği uzun sürmedi ve bitişe 35 kilometre kala ana gruba yakalandı. Fransız bisikletçi Jerome Pineau ( Omega Pharma – Quickstep) bu anlarda bir atak gerçekleştirse de başarılı olamadı. 3. sprint kapısından geçerek 3 saniye zaman bonusu ve 5 puanı kapan isim BMC’ nin Dünya Şampiyonu bisikletçisi Philippe Gilbert oldu. 

 


 

Artık yavaş yavaş son kilometrelere girilirken takımlar sporcularının en iyi atağı gerçekleştirebilmesi için grup içerisindeki yer kapma mücadelesine girdi. Bitiş çizgisinden ilk geçen isim Andrei Greipel oldu. FDJ takımından, Fransız bisikletçi Arnaud Demare ikinci sırayı alırken, Blanco’ dan Mark Renshaw üçüncü sırayı aldı. 

 

Greipel bu etap birinciliği ile 10 saniye zaman bonusu kazandı. Ayrıca Demare’ nin 4 saniye önünde yer alan Greipel, Renshaw’ ın ise 6 saniye önünde yer alıyor. Etap birinciliği ile aynı zamanda Sprinter sıralamasında da lider olarak günü tamamladı.

 


 

Etabı ikinci sırada bitiren Arnaud Demare, En Genç Sürücü formasını sırtına geçirirken, Lampre – Merida takımlar klasmanının zirvesinde yer almayı başardı. 

 

Santos Tour Down Under’ daki bir sonraki etap 116.5 kilometre uzunluğunda, tırmanış bakımından oldukça zengin bir parkurda gerçekleştirilecek. Dağların kralı mayosu için bu etapta birden fazla bisikletçinin mücadele edeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

 

 

 

 

Tour Down Under 1.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 3:35:24   
2 Arnaud Demare (Fra) FDJ    
3 Mark Renshaw (Aus) Blanco Pro Cycling    
4 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team    
5 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp    

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın