Tour de Suisse 3. Etap: Peter Sagan Günün Galibi

10/06/2013  //     //  Genel

 

 

İsviçre Turu’ nun 3. gününde Cannondale’ in genç yeteneği Peter Sagan, bu seneki yüksek performansını sürdürerek zafere ulaşan isim oldu. Dün Ryder Hesjedal’ ın geç başlayan atağına karşılık vererek lider mayoyu korumayı başaran Bauke Mollema ise aynı performansı bugün gösteremedi ve BMC’ den Mathias Frank, genel klasman liderliğine yükseldi.

 

Bugün gerçekleştirilen etapta aslında düne benzer bir senaryo ortaya çıktı. Yine yarışın son bölümündeki tırmanışta atak gerçekleşti. Peter Sagan (Cannondale), Roman Krueziger (Saxo-Tinkoff), Rui Costa (Movistar) ve Mathias Frank’ tan oluşan 4 kişilik grup peloton ile olan farkı açmayı başardı. 203 km’ lik etabın son 200 m’ sinde Peter Sagan en güçlü silahını kullanarak sprintine başladı. Kimseye şans tanımayan Slovak yıldız bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim oldu. Sagan’ ın ardından Rui Costa ikinci sırayı alırken, Roman Krueziger ise etap üçüncülüğünü elde etti.

 

Son bölümde oluşan kaçış grubunda yer alan Mathias Frank ise dünkü başarılı performansının ardından bugün de etap başında oluşan kaçış grubunun içerisinde yer aldı. Bu grup daha sonra pelotona yakalanmasına rağmen son bölümdeki atağa da karşılık veren Mathias Frank, bitiş çizgisinden 4. sırada geçti. Genel Klasman lideri Bauke Mollema ise ancak 39 saniye sonra 5. sırada etabı tamamlayabildi. Böylece BMC’ nin bisikletçisi Mathias Frank genel klasman liderliğini elde etmiş oldu.

 

Genel Klasman Lideri Mathias Frank (BMC)

 

Bu arada turun favorilerinden Ryder Hesjedal ise etabın başlarında yaptığı kaza sonrası bisikletinde düşerek yaralandı. Ambulans ile hastaneye kaldırılan Garmin-Sharp’ ın Kanadalı bisikletçisi, yarışı terk etmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Giro d’Italia’ da son şampiyon olarak yer alan Hesjedal, Giro boyunca geçirdiği rahatsızlıktan dolayı kötü performans sergilemiş ve 9. etapta hastalığı sebebiyle yarışı terk ederek hayal kırıklığı yaşamıştı.

 

Bu arada Peter Sagan bugün elde ettiği galibiyet ile 50. UCI zaferini yaşayarak 23 yaşında en çok UCI müsabakası kazanma rekorunu da eline geçirmiş oldu. Ayrıca bugünkü yokuşlu etapta elde ettiği zafer ile Sagan’ ın tırmanış özelliklerini de bir hayli geliştirdiği görüldü.

 

3. Etap İlk 10 Sıralama;

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 4:46:27
2 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
3 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff
4 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
5 Bauke Mollema (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:00:39
6 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:00:46
7 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
8 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
9 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
10 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale

 

Genel Klasman İlk 10 Sıralama; 

1 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team 7:39:18
2 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:00:25
3 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:00:35
4 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:00:53
5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:57
6 Bauke Mollema (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:01:08
7 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:01:23
8 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:01:26
9 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:28
10 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın