Tour de Suisse 2. Etap: Bauke Mollema Zafere Ulaştı

09/06/2013  //     //  Genel

 

 

Hava şartları nedeniyle kısaltılan ikinci etapta Blanco’ dan Bauke Molla bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim oldu. Dün gerçekleştirilen zamana karşı etabında liderlik mayosunu sırtına geçiren Cameron Meyer ise, Ryder Hesjedal’ ın geç başlayan atağına karşılık vererek bugün de liderliğini korudu.

 

159.2 km olarak yapılması planlanan etap, yoğun kar yağışı nedeniyle kısaltılarak 117.2 km’ ye düşürüldü. Yarış organizasyonundan yapılan açıklamada bugün öğleden sonraya kadar etabın aynı kalması için beklenildiği ancak lokal yetkilerle yapılan görüşmeler sonunda böyle bir karar alındığı belirtildi.

 

Etabın başında Enrique Sanz Unzue (Movistar), Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale), Adrian Saez de Arrigi (Euskaltel-Euskadi) ve Johannes Fröhlinger (Argos-Shimano) oluşan 4 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Ancak bu kaçış grubu geçilen 35 kilometrenin ardından ana grup ile olan farkı ancak 1 dakika kadar açabildi. Daha sonra bu grup kaçışı daha fazla sürdüremedi ve pelotona katıldı. 

 

Etabın son 12 km’ sine girildiğinde ise Dan Martin (Garmin-Sharp)’  den önemli bir atak geldi. Etabın en önemli tırmanışında Martin’ in takım arkadaşı Ryder Hesjdal, Tanel Kangert (Astana) ve Brice Feillu (Sojasun), Dan Martin’ e katıldı. Daha sonra Feillu ve Martin bu gruptan koptu. İkili hafif yağmur altında farkı 16 saniyeye kadar çıkardı. 

 

Son 7 kilometreye girildiğinde Kangert ve Hesjedal farkı 30 saniyeye kadar çıktı. Bu sırada Hesjedal bir atak daha yaptı ve tek başına atağına devam etti. Son 5 kilometreye girildiğinde BMC takımı pelotonun önüne geçti ve tempoyu yükseltti. Farkın kapanması ile bu sefer BMC’ den Tejay Van Gardener’ den bir atak geldi. Bu atağın ardından IAM Racing’ ten Johann Tschopp da bir atak gerçekleştirdi. Bouke Mollema, Tschopp’ un atağına katıldı. Temposunu çok iyi yükselten ve koruyan Mollema önce Hesjedal’ ı yakaladı ardından da bitiş çizgisinden ilk sırada geçen isim oldu. 

 

Bauke Mollema 

 

Etabın ardından ikinci sırayı BMC’ den Mathias Frank alırken üçüncü sıra FDJ’ den Thibaut Pinot’ un oldu. Genel klasmanda ise Meyer, Hesjedal’ ın 3 saniye önünde liderliğini sürdürdü. 

 

Tour de Suisse yarın yapılacak olan 204.9 km’ lik etap ile devam edecek. 

 

2. Etap ilk 10;

1, Bauke Mollema (Blanco)
2, Mathias Frank (BMC Racing) at 11″
3, Thibaut Pinot (FDJ)
4, Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp)
5, Johann Tschopp (IAM)
6, Dan Martin (Garmin-Sharp)
7, Roman Kreuziger (Saxo-Tinkoff)
8, Michele Scarponi (Lampre-Merida)
9, Giovanni Visconti (Movistar) at 19″
10, Domenico Pozzovivo (Ag2R La Mondiale)

 

2. Etabın ardından Genel Klasman:

1, Cameron Meyer (Orica-GreenEdge)
2, Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp) at 3″
3, Mathias Frank (BMC Racing) at 5″
4, Giovanni Visconti (Movistar) at 12″
5, Bauke Mollema (Blanco) at 14″
6, Thibaut Pinot (FDJ) at 16″
7, Roman Kreuziger (Saxo-Tinkoff) at 28″
8, Moreno Moser (Cannodale) at 34″
9, Alexsandr Dyachenko (Astana) at 35″
10, Domenico Pozzovivo (Ag2R La Mondiale) at 36″

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın