Tour de San Luis’in 1.Etabında Arjantin’i Sarsan Sprinter: Mark Cavendish

21/01/2013  //     //  Genel

 

2013 sezonunun açılışı bir çok yıldız isim için, Arjantin’in 2.1 kategorisinde düzenlediği Tour de San Luis oldu. Bugün ilk etabını San Luis’den start alan 7 etaplık yarışın ilk gününün beklenen toplu sprint finişinde, Mark Cavendish farkını, attığı uzun mesafeli sprintini galibiyete çevirerek kanıtladı. Bu sezon SKY’dan Omega Pharma-QuickStep’e transfer olan eski dünya şampiyonu, bugünkü etabın en güçlü favorisiydi. Cavendish’e etap galibiyeti için rakip görülen isimler ise 2012 Fransa Bisiklet Turu sprint mayosunun sahibi genç yetenek Peter Sagan, Juan Jose Haedo ve Alessandro Pettachi idi. Etap profili gereği beklenen toplu sprint finişinde, tecrübesini patlayıcı sprint gücüne çevirmeyi her zamanki gibi iyi bilen Mark Cavendish, bu yıl da formda olduğunu bugün Villa Mercedes finişinde göstrerek turun genel sıralama lideri mayosunu ilk günden sırtına geçirmeyi başardı. Ve sezonun ilk yarışında, yeni takımı Omega Pharma QuickStep’e ilk galibiyeti getirdi.

 

 

164 kilometrelik açılış etabında, ilk 20 kilometre bir bütün olarak ilerleyen ana gruptan, beklenen ilk kaçış denemesi Emmanuel Guevara’dan geldi. San Luis Somos Todos takımı sporcusunun atağı, kalabalık bir kaçış grubunun hızla ana gruba fark açması ile yarış senaryosu şekillenmeye başladı. İlk olarak 6 kişi ile oluşan grup ile ana grup arasında kalan kaçış takip grubu, farkı açmakta olan lider gruba dahil olmak üzere uzun soluklu takip performansı sergiledi. Açılış etabında kaçışı ilk başlatan Guevara, ilk atağında başarılı kaçış grubunu oluşturmuş olsa da, kendisi yaşadığı mekanik problem sebebiyle gruptan koptu. Takip grubundan, lider gruba dahil olmayı başaran sporcular ile, uzun sürecek 7 kişilik kaçış grubu 40. kilometrede netleşmiş oldu. Ve bu arada ana gruba 7 dakika fark da açıldı. 7 kişilik kaçış grubunda, Gabriel Juarez(ARG), Vojitech Hacecky(ASC Dukla Praha), Magno Nazaret(Funvis Brasilinvest), Flavio De Luna, Guido Palma, Juan Lucero, Walter Perez(Buenos Aires Provincia) vardı. 44.kilometrede, ana guruba 9 dakika fark açan kaçış grubu, günün maksimum zaman farkını yakalamış oldu. Farkın hızla 9 dakikaya çıkması ile ana gruptan tempo artışı gelmeye başladı. Villa Mercedes finişinde beklenen toplu sprint finişini riske atmak istemeyen ana grup, zaman farkının daha fazla atrması ihtimalini, kaçışın temposunu baskılayarak gösterdi.

 

Etap profilinin finişe uzanan spesifik inişinde, ana gurup için ideal hızlanma noktası kuşkusuz ki beslenme bölgesiydi. Nitekim 78,9. kilometrede geçilen beslenme bölgesinde ana grup zaman farkını 5 dakikaya düşürdü. Kaçış grubunda tecrübeli isimlerin yer almaması, inişte bir çok kez kopan kaçış grubu için dezavantaj, profesyonellerin bulunduğu ana grup için ise imtiyaz verme süreci gibi geçti. Kaçıştan kopan isimler, gruba dahil olmak için ekstra güç harcarken, gruba dahil olduklarında doğal olarak kaçış grubu için bir katkı verebilecek güce sahip olamadı. Finişe 55 kilometre kala 3 dakika 40 saniyeye düşen zaman farkı, kaçış grubu içerisinden Voitech Hacecky’nin solo atak yapması ile hareketlendi. Hacecky’i sadece Perez, Nazaret ve Juerez takip edebildi. Takip 3’lüsü finişe 35 kilometre kala Hacecky’i yakaladığında ana grup sadece 2 dakika gerideydi. 

 

Ana grubun profesyonel takımları, sprint finişi için liderlerini ana grup önünde finişe taşırken, kaçışı sonlandırmak üzere finişe 20 kilometre kala anagrupta tempo artmaya başladı. Cavendish’i taşıyan Omega Pharma QuickStep’in ana grup önüne geçip tempo yapması artık zamanın geldiğini gösteriyordu. Ve diğer pro takımlar da bu sessiz tempo emrine uyarak liderlerini önde tutmaya başladı. Açılış etabı artık, o dakikalarda özlenen adrenalin coşkusunu yaşatmaya başladı. Ya birkaç ayın sakinliği ve özleminden, ya da yarışın stratejisinden, izlerken Alpe d’huez finişi kadar tad verdi. Kaçış grubunun kaçınılmaz yakalanışı, finişe 16 kilometre kala gerçekleştiğinde veözlediğimiz sprint trenleri önlerde yerini aldığında, son kilometredeki birkaç saniyenin belirsizliği ile artan adrenalin düzeyi nihayet yeniden bizlerleydi. Sagan, finiş için iyi bir konum kapamazken, yine Cavendish’in arka tekerinde konumlanmış Alessandro Petacchi’yi izlemek büyük keyifti. Son 200 metrede başlayan muazzam Cavendish sprintini yakalamak yine mümkün olmadı. Cavendish, yine formdaydı. İkinciliği, Sacha Modolo, üçüncülüğü Alessandro Petacchi’nin aldığı sprint mücadelesinde, Cavendish gün sonunda lider mayoyu sırtına geçirerek sezona yine muhteşem bir başlangıç yaptı.

 

 

Tour de San Luis 1.Etabı Finiş Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step    
2 Sacha Modolo (Ita) Bardiani Valvole-CSF Inox    
3 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Merida    
4 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge    
5 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling    
6 Rafael Andriato (Bra) Vini Fantini-Selle Italia    
7 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural    
8 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team    

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın