Tour de San Luis 3.Etabında Sürpriz Galibiyet: Alex Diniz

23/01/2013  //     //  Genel

Arjantin’in 7 etaplık, 2.1 kategorideki turu, Tour de San Luis’in 173 kilometrelik 3.etabı, Kraliçe etabında genel sıralamanın da yeniden şekillenmesi bekleniyordu. Günün büyük favorileri kuşkusuz, Alberto Contador, Vincenzo Nibali ve Joaquim Rodriguez’di. 3 yıldız sporcu, sezonun ilk galibiyet şansını bugün, zirve finişli 3.etapta yakalamak için mücadele edecekti. Etabın uzun olmasına rağmen nefes kesen akışında, zirvesinde finiş çizgisini barındıran Mirador del Potrero Funes’in 4,8 kilometrelik tırmanışı sürpriz isim Alex Diniz in finişe 3 kilometre kala başlattığı solo atağını etap galibiyetine çevirmesi ile sonuçlandı.

 

Funvic Brasilinvest takımının 27 yaşındaki sporcusu Alex Diniz, 2009-2011 sezonunda EPO sebebiyle uzaklaştırma cezası almıştı. Bugün ise ana grup önünde Cpntador, Nibali, Rodriguez üçlüsü ve ekipleri arasında başlattığı solo atak ile dikkatleri üzerine çekti. EPO geçmişi sebebiyle antipatik galibiyeti, gün sonunda genel sıralama liderliğini alması ile sonuçlandı. Diniz, Mirador del Potrero Funes zirvesindeki finiş çizgisini geçtikten sonra, “Mutluyum. Tırmanışçıyım ve bunu kullandım.” dedi.

 

 

Günün 2 sprint, 2 tırmanış kapısı barındıran, zirve finişli Kraliçe etabı 173 kilometrelik mesafesine de Luna’dan start aldı. Etap profili agresif atakların starttan hemen sonra başlamasını sağladı. 31.kilometrede ilk sprint kapısı El Durazno öncesi beklenen kaçış grubu 7 kişi ile oluştu. Kaçışta yer alan tecrübeli isimler zaman farkının hızla artmasını sağladı. Kaçan 7’li; Sylvain Chavanel(OPQ), Leandro Messineo(SLS), Claudio Arore(BAP), Jorge Giacinti(SLS), Flavio de Luna(MEX), Eloy Teruel (MOV) ve Ben Gastauer(AG2R) idi. Kaçış grubu, etabın ilk tırmanış kapısı olan Alto la Florida inişinde, ana gruba maksimum zaman farkını 7 dakika civarında tutmayı başardı. Etabın diğer tırmanışı, kategori 1 tırmanış puanlarını barındıran Alto de Nogoli’yi Giacinti ardından 2.geçip tırmanış puanlarını alan Chavanel, inişte kaçış grubundan kopmaya başladı.

 

Kalan 6 kişilik kaçış grubu için, ana gruba zaman farkını korumak ve kaçışı galibiyete bu noktada çevirmek oldukça zordu. Nitekim, zorlu tırmanışlarda parçalanan ana grubun önlerine gelen Saxo Bank-Tinkoff ve Astana temposu ile finişe 40 kilometre kala zaman farkı 1 dakika 10 saniyeye kadar düştü. Kaçış grubu direnip tempo arttırdı ancak bu tempoya da ayak uydurmak, 130 kilometrenin ardından zorlayıcı olsa gerek. Finişe 35 kilometre kala kaçış temposunu yüksek turmayı başarıp, yarışın lideri olarak kalabilen sadece Ben Gastauer(AG2R) ve Eloy Teruel(MOV) oldu.

 

 

Zirvesinde Kraliçe etabın finişi olan Mirador del Potrero Funes’in 4,8 kilometrelik tırmanışı, günün galibini ve genel sıralamanın yeni lider isminin belirleneceği kilit noktasıydı. Kaçış grubunun son 2 üyesi, finişe 12 kilometre kala parçalanmış ana grubun önlerde ilerleyen 60 kişilik parçasına dahil olmaktan daha fazla kaçamadı. Yarışın favorilerini taşıyan takımlar önde tırmanışa başladıklarında herkes, sezonun ilk galibiyetini almak isteyen favori isimlerin atağını bekliyordu. Ancak beklenen atak, finişe 2,5 kilometre kala Funvic Brasilinvest takımının 27 yaşındaki tırmanışçısı, Alex Diniz’den geldi. Son kilometreye girerken 25 saniye zaman farkı açmayı başaran Diniz etabı solo galibiyetle ve rahatlıkla! tamamladı. Geçen yıl Mirador del Potrero finişinde 3.etabın galibi olan Alberto Contador, bugün etabı 13.sırada bitirdi.

 

 

 

Tour de San Luis 3.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Alex Diniz (Bra) Funvic Brasilinvest 4:29:36  
2 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:24  
3 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step    
4 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 0:00:25  
5 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team    
6 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol    
7 Ricardo Diaz (Arg) San Luis Somos Todos 0:00:29  
8 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida 0:00:34  
9 Miguel Angel Rubiano (Col) Androni Giocattoli    
10 Andre Cardoso (Por) Caja Rural    

 

3.Etap Sonunda Genel Sıralama:


1 Alex Diniz (Bra) Funvic Brasilinvest 12:07:48  
2 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:24  
3 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step    
4 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol    
5 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 0:00:25  
6 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team    
7 Ricardo Diaz (Arg) San Luis Somos Todos 0:00:29  
8 Miguel Angel Rubiano (Col) Androni Giocattoli 0:00:34  
9 Andre Cardoso (Por) Caja Rural    
10 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida  

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın