Tour de France – Fransa Bisiklet Turu 2012 Etapları

29/06/2012  //     //  Genel

 

 

Fransa Bisiklet Turunun 99.Edisyonu 30 Haziran 2012 Cumartesi günü, nihayet sezonun ortasındaki durgunluğu bozmak üzere saat sayıyor. Bu yıl prolog ile açılış Belçika-Liege’den alınacak. 23 gün sürecek büyük mücadelenin 21 etabında toplam 3.497 kilometre mesafe katedilecek. Bu yılın Olimpiyat yılı olması sebebiyle riskten kaçınan çoğu isme rağmen Fransa Turunu hedefleyen yıldız isimler de çoktu. Ancak 2011’den sonra geçen zorlu yılda yaşanan olaylar turun yıldız isimlerini tek tek eledi gibi oldu. 6 Şubat’ta açıklanan Alberto Contador’un uzaklaştırma cezası, Andy Schleck’in Criterium du Dauphine 4.etabındaki kazasında pelvis kemiğindeki kırık sebebiyle Fransa Turunda yarışamayacağını açıklaması derken, büyük rekabetin iki ismi de bu yıl start alamayacak. Ancak son yılların büyük turlardaki iki yıldızının start alamayacak olması, yeni yıldızı parlayanların önünü açacağı gibi Cadel Evans’ın özel seçtiği BMC kadrosunun sağlamlığı ile beraber rekabet yine olabildiğince sıcak geçecek. Takımlar Fransa Turu için mükemmeli yaratmak adına oluşturdukları kadroları 10 gün öncesinden açıklamaya başlamıştı. Şimdi, 3 hafta sürecek olan 21 etaplık Fransa Bisiklet Turunun etap etap yorumlamasına göz gezdirelim. Onları ve dolayısıyla bizleri neler bekliyor…

 

 

 

 

 

İlk Hafta:

Belçika’nın bisiklet tarihi zengin şehri Liege’de alınacak prolog
startı ile bireysel zamana karşı performansı açılışı olacak. Fransa turu
katılımcıları arasından dinlenmiş kaslarda en hızlı sporcunun kendini
göstereceği bu açılış ile ilk hafta düz geçecek. Tırmanışçılar
ve Genel Sıralama iddialılar için ilk test günü 7.etapta Doğu Fransa’da kayak
istasyonu La Planche des Belles Filles ile 1148m
rakıma çıkılacak. Ortalama dağlık profilinde finiş, zirve finişi olarak La
Planche des Belles Filles’de sona erecek. 5,5 kilometrelik kısa ama dik
tırmanışta favori bacaklar kendini göstermeye başlayacak. İlk haftanın
henüz yıpranmamış tırmanışçılarının favori performansları, izleyicilere
ilk haftanın sakinliğini hareketlendirmek üzere Cumartesi günü izleyici
beğenisine adeta sunum gibi olacak. Ertesi günü yani 8.etap Pazar günü
Tv karşısında kaçırılmayacak, sporcular için ise ilk zorlu test aşaması
gibi geçilecek. Zorluk sadece 8.etabın bol tırmanışlı profilinden sonra
9.etapta Bireysel Zamana Karşıda mücadele etmek üzere titreyen kaslarda
olacak.

 

 

Prolog-30 Haziran Cumartesi, Liège > Liège -6,4 kilometrelik Zamana Karşı ile açılış

 

 

21 Takım,189 sporcunun sabırsızlıkla gün saydığı 99.Fransa Bisiklet Turunun açılış günü Dünyanın gözü kulağı Belçika, Liege’de olacak. 6,4 kilometrelik prolog Liege’in şehir merkezinde yapılacak. Ve günün en iyi performansı gün sonunda Sarı Mayo ile ödüllendirilecek. Liege, 3 büyük tura da ev sahipliği yapmış olan tek yer. Gino Bartali’nin kazandığı 1948 yılından beri Fransa Bisiklet Turunun sık sık kullandığı Liege, 2006 yılında Giro d’italia’nın startına ve 2009 yılında İspanya Bisiklet Turunun bir etabına ev sahipliği yapmıştı. Liege’in bu yılki ev sahipliğinin sonunda Brussel’in 9 kez ev sahipliği yaptığı Fransa Bisiklet Turuna Brussel ile eşit konuma gelecek. Daha önce 8 kez Fransa Bisiklet Turunu ağırlayan Liege’de kazananlar; Gino Bartali, Fritz Schaer, André Darrigade, Rik Van Looy, Henk Lubberding, Johann Bruyneel ve Fabian Cancellara idi. Cancellara’nın 2004 yılı Proloğundaki galibiyetinde Lance Armstrongu geçerek Fransa Turuna başlamıştı.

 

Liege’deki prolog açılışında Sarı mayoyu alabilecek bir çok isim olacak. Tamamen düz profili ve kısa mesafesi ile performansların ilk günden sınanacağı ve zamana karşıcıların değerlendirmek isteyeği muhakkak.

 

 

1.Etap; 01 Temmuz Pazar – 
Liège > Seraing – 198 Kilometre – Düz Etap

 

 

2008 İngiltere, 2011 Venge’deki gibi finişi 2,5 kilometrelik tırmanışla sona erecek olan ve düz etap olarak değerlendirilen birinci etapta sadece sprinter olmak yetmeyecek. İnişli çıkışlı profilinde bolca atak vaad ediyor. Ve Sprinterlerin hedeflediği bu etaptaki tırmanışlar sonrası hala gücü kalan dişli sprinterlerin finiş için tırmanışta göserecekleri patlayıcı sprint güçlerine tanık olacağız. Cote de Seraing olarak geçen finişin kategori 4 tırmanışında son kilometre profil kesidine bakmakta fayda var.

 

 

İlk günlerden itibaren sprinterlerin mücadelesini sıcak tutmayı sağlayacak birinci etap finişi için güne özel bir strateji üzerine olası senaryolar hazırlanmıştır. Dümdüz diyemeyeceğimiz ancak düz etap olarak değerlendirilen Seraing finişinde izleyeceğimiz mücadelede tırmanış sprinti olacak. Bu sprint finişine kalacak isimler ise düz sprinterlerden çok dayanıklılığını iyi koruyabilen isimlere dikkati yönlendiriyor. Marcel Kittel’in bu etabı isteyeceği şüphesiz. Elbette bu profil Peter Sagan’ın karakterine de oldukça hitap ediyor. Dünya Şampiyonluk mayosunu başarıyla taşıyan Mark Cavendish’in takımı SKY eğer birinci etap finişi podyumunda göstermek ister de, takım Cavendish’i belki de ilk günden gereksiz yoracak bu etabın finişine taşıyabilir. Söz konusu Cavendish olunca geç alınan galibiyetlerde morali çabuk bozulan Men Adalının bu etabı es geçmesi, önündeki sprint etaplarının performansını oldukça etkileyecektir. Bu aşamada Cavendish’in mayoyu yine aynı edasıyla taşıyabilmesinin en önemli etkeni takım stratejisine bağlı olacak. İlk etabı yorumlarken yani yeri gelmişken olası senaryoya değinmek gerekiyor. Olası senaryo: Giro’da son anda sprint mayosunu Joaquim Rodriguez’e kaptıran Cavendish Fransa’nın yeşil mayosunu isteyecektir. Oysa SKY takımının hedefi Bradley Wiggins ile Sarı mayoyu almak olacak. Cavendish ile Wiggins çıkarlarının çakışması, takım içi huzursuzluğa sebep olabilir. Huzursuzluğu SKY takımı profesyonelce saklamaya çalışsa da Cavendish’in hassas yapısı ve İngiliz basınının meraklı irdeleyişi bu olası senaryoyu turun ortalarına doğru bizlere aktarabilir.

 

 

2.Etap; 2 Temmuz Pazartesi – Visé > Tournai – 207,5 kilometre – Düz Etap

 

 

Fransa Bisiklet Turunun kalabalık yani gerçek toplu finişini özleyenler ekran başına. 207,5 kilometrelik etabın Tournai’deki finiş çizgisi saf sprint mücadelesinde galibiyeti isteyen kalabalık sprinterler grubunun savaşına sahne olacak. Birinci etabın hayal kırıklığı sonrası sprinterler bu etapta kendini göstermek isteyecektir.

 

2010 Yılında Tournai finişinde kollarını kaldırarak geçen Wouter Weylandt’ın Circuit Franco-Belge yarışı 4.etabındaki galibiyeti kariyerinin son galibiyeti olmuştu.  2 Temmuz Pazartesi günü Tournai’deki finişte Weylandt’ı anacağız.Fransa’ya oldukça yakın olan Tournai’de Circuis Franco-Belge yarışında galibiyet alanlar; Tom Boonen, Sébastien Rosseler, Gert Steegmans, Juan José
Haedo, Heinrich Haussler ve Sandy Casar olmuştu.

 

 

3.Etap; 3 Temmuz Salı –
Orchies > Boulogne sur Mer – 197 kilometre – Ortalama Dağlık

 

 

Üçüncü etap ile Tura Fransa toprakları üzerinde devam edeceğiz.  Orchies’in arnavut kaldırımlı sektörlerini Paris-Roubaix’den hatırlarsınız. Orchies tarihte ilk kez Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapıyor. Starttan sonraki Arnavut Kaldırımlı klasiklerin izleri etabın ortasından sonra yerini tırmanışlara bırakacak.

 

Km 132.0 – Côte de L’Éperche – 0.7 km’lik tırmanış 6.9 % – Kategori 4
Km 163.5 – Côte de Mont Violette – 1.0 km’lik tırmanış 9.2 % – Kategori 3
Km 181.0 – Côte de Herquelingue – 1.7 km’lik tırmanış 5.8 % – Kategori 4
Km 185.0 – Côte de Quéhen – 1.4 km’lik tırmanış 5.9 % – Kategori 4
Km 190.5 – Côte du Mont Lambert – 1.3 km’lik tırmanış 8.4 % – Kategori 3
Km 197.0 – Boulogne-sur-Mer – 0.7 km’lik tırmanış 7.4 % – Kategori 4 ile finişe girilecek.

 

4.Etap; 4 Temmuz Çarşamba – Abbebille>Rouen – 214,5 kilometre 

 

 

5.gün dördüncü etap turun en uzun etaplarından biri olarak 214,5 kilometrelik mesafede gerçekleşecek. Abbeville startı sonrası etabın neredeyse yarısı sahil kenarından geçilecek. Gün sprinterlerin günü, bir aksilik olmaz ise toplu sprint finişi ve Cavendish’in karakteristiğine uygun etap profilinde Cavendish zaferi izleyebiliriz. Son 5 kilometresinde iniş ile son 4 kilometrenin tamamen düz profiline geçilecek. 4.Etabın sonundaki son 4 kilometre toplu sprint finişinin keyifli mücadelesine sahne olacak.

 

 

5.Etap; 5 Temmuz Perşembe – Rouen > Saint-Quentin – 196,5 kilometre – Düz Etap

 

 

2012 Fransa Bisiklet turunun 5.etabı, 4.düz etap profiline Rouen’den start alacak. 1947 yılında, 130 kilometrelik kaçışın sonunu Saint Quetin galibiyeti ve Sarı mayoyu sırtına geçirerek kutlayan İsviçreli Pierre Brambilla ” Bugünkü etabın Saint Quentin’deki finişi sprinterlerin elinde oynanmalıdır” demiş ve etabı kazanmıştı. Profilinde de görüldüğü gibi tamamen düz profile sahip 5.etapta tek bir dağ prim kapısı dahi bulunmuyor. 5 Temmuz Perşembe sprinterlerin günü olacak. Sprinterlerin tarihe geçecek etabında Cavendish varsa ve gerçekten son yılların en iyi sprinteri olduğunu göstermeyi seven kişiliği dikkate alındığında bu etabı kimseye bırakmak istemeyeceğini tahmin etmek zor değil.

 

 

6.Etap; 6 Temmuz Cuma – Épernay > Metz – 207,5 kilometre – Düz Etap

 

 

Yine bir sprint etabı ile ilk haftada 6.etap ile devam ediyor olacağız. Ertesi günü geçilecek ortalama dağlık etap için ana grup bu günü sakin geçirecektir. Bu yılki sakin profillerde eminim ki ana grup biraz kendilerine göre etap profili konusunda sabırsızlanmaya başlamış olacak. Ertesi gün için gün sayan isimler saatleri saymaya devam ederken bir sonraki güne enerji depolama yolunda 6.etabı sakin geçireceklerdir. Saint Quentin etabının galibi bu etabın Metz’deki finişini de almaya çalışacak, diğer sprinterler de 2012 Fransa Bisiklet Turundaki 9 düz etap profilinin 5.sini (Yarısından fazlası bitmiş olacak) kazanmak isteyeceklerdir.

 

 

7.Etap; 7 Temmuz Cumartesi – Tomblaine > La Planche des Belles Filles – 199 kilometre – Ortalama Dağlık

 

 

Turun ikinci ortalama dağlık etabı olarak görünen 7.etap gerçekten can yakacak cinsten. Pek de kolay geçeceği söylenemez. Bence ortalama dağlık kategorisinin biraz üstünde geçecek.Col de la Grosse Pierre ve
Col du Mont de Fourche tırmanışları gerçekten bacak sızlatarak geçecek.

 

Km 112.0 – Col de Grosse Pierre 3.1 kilometrelik tırmanış 6.4% ortalama eğim – kategori 3
Km 150.5 – Col du Mont de Fourche (620 m) 3.1 kilometrelik tırmanıi 6.4% ortalama eğim – kategori 3
Km 199.0 – La Planche des Belles Filles 5.9 kilometrelik tırmanış 8.5% ortalama eğim – kategori 1

 

Turun ilk zirve finişini 7 Temmuz Cumartesi günü 7.etapta göreceğiz. Finişin bulunduğu kategori 1 tırmanışı ile Planche des Belles Filles’in ortalama eğimi %8,5, maksimum eğim olarak bir bölümde %13 eğimle geçilerek galibiyet mücadelesi verilecek. Elbette ki ilk zirve finişinin “hafta sonuna” denk gelmesi tesadüf değil. Kesinlikle ekran başına kitleyecek bir yarış yayını bizleri bekliyor olacak. Bu etap ile genel sıralamadaki istirarı korumaya çalışacak Sarı Mayo iddialıları Sarı mayoyu şimdiden almak istemeyecek ancak genel sıralama listesinin üstlerine doğru yer almaya başlayacaktır. İlk tatil günü geçilene kadar bu hafta Champs-Élysées podyumunu hedefleyenler için sakin ve tatil öncesi son 3 günün istikrarlı performansıyla geçecek. 

 

 

8.Etap; 8 Temmuz Pazar – Belfort > Porrentruy – 157,5 kilometre – Ortalama Dağlık

 

 

 

Pazar gününe özel görsel ziyafet ile 8.etap Fransa-Belfort’tan start alacak. Profilindeki 7 Tırmanış Kapısı, toplam 8 prim kapısı ile mücadelenin, rekabetin tadını çıkartmayı sabırsızlıkla bekleyen Fransa Bisiklet Turu fanatikleri için maksimum adrenalin vaad eden ilk etap. Fransa topraklarından çıkıp İsviçre topraklarına girilerek Porrentruy’da finiş yapılacak.

Km 20.0 – Côte de Bondeval 4.4 kilometrelik tırmanış 3.9% ortalama eğimkategori 4
Km 32.0 – Côte du Passage de la Douleur 3.8 kilometrelik tırmanış 6.4% ortalama eğim– kategori 3
Km 50.0 – Côte de Maison-Rouge 7.9 kilometrelik tırmanış 5% ortalama eğimkategori 2
Km 73.0 – Côte de Saignelégier 7.8 kilometrelik tırmanış 6.1% ortalama eğimkategori 2
Km 97.0 – Côte de Saulcy 4.6 kilometrelik tırmanış 8.6% ortalama eğimkategori 2
Km 130.5 – Côte de la Caquerelle (834 m) 4.3 kilometrelik tırmanış 7.6% ortalama eğim- kategori 2
Km 141.5 – Col de la Croix (789 m) 3.7 kilometrelik tırmanış 9.2% ortalama eğimkategori 1

 

7 Tırmanış kapısının en zorlu iki tırmanışı Côte de Saulcy ve Col de la Croix olacak. Gün boyu tırmanışların hakim olduğu etabın zorlu iki tırmanışı özellikle etabın yarısından sonra TV yayını başladığında geçilecek. 7.etapta zaman kaybeden bir genel sıralama favorisi olursa bu etapta zaman farkını, farklarını kapatabilirler. Genel sıralama iddialıları için yine çok spesifik bir etap. Günün ilk zorlayıcı tırmanışı 4,6 kilometrelik tırmanış sonrası 97.kilometrede zirvesi geçilecek olan Cote de Saulcy.

 


 

Côte de Saulcy’nin zirvesindeki prim kapısına doğru geöilecek son bölümün eğimi %14 ile zorlayıcı olacak. Tırmanışın başı, ortası ve zirvesindeki eğim oldukça keyifli geçecek.Diğer zorlu tırmanış ve aynı zamanda etabın son tırmanış prim kapısı Col de la Croix;

 


 

Col de la Croix’in 3,7 kilometrelik tırmanış mesafesinin zirveye doğru geçilecek olan bölümünde, tırmanışın maksimum eğimi %17 görülecek. Col de la Croix zirvesine doğru %17’lik eğim 8.etabın tımanışlarına direnen bacaklardaki laktik asit mücadelesinde dayanıklı olan kazanacak. Finişten 16 kilometre önce geçilecek olan Col de la Croix zirvesinde etabın galibi büyük ölçüde belli olacaktır. Yada etap iddialıları, ki bu profilde önde olmayı başarabilenler favorilerden olacaktır. Ön grupta olan tek favori olması diğer favorilerin de harekete geçmesine yetecektir. Ön grupta favori olmaması halinde, favorilerin ciddi zaman farkı yaratmayan zararsız isimlerin günü tamamlaması ve ertesi günkü zamana karşı için enerji saklamaları da söz konusu olabilir.


 

9.Etap; 9 Temmuz Pazartesi – Arc-et-Senans > Besançon – 41,5 kilometre – Bireysel Zamana Karşı

 

 

8.Etabın İsviçre finişinden sonra, 9.etap yani ilk haftanın son etabı 41,5 kilometrelik mesafesiyle Fransa topraklarında gerçekleşecek. İlk haftanın sonu, ilk tatil günü öncesi gereçekleşecek bireysel zamana karşı etabının profili inişli çıkışlı ve 41,5 kilometrede gerçekleşecek. 41,5 kilometre zamana karşı performansı sergilemek sadece iyi zamana karşıcı olmanın ötesinde dayanıklılığını ispatlamış, uzun mesafe zamana karşıda etabı alabilecek sayılı ismi günün favorisi gösteriyor. Günün en büyük favorisi Bradley Wiggins olacak.

 

10 Temmuz Salı-İlk Tatil Günü

 

 

10.Etap; 11 Temmuz Çarşamba – Mâcon > Bellegarde-sur-Valserine – 194 kilometre – Dağlık Etap

 

 

Bir
günlük tatil sonrası; 10.etap Alplerden vurucu bir profil ile merhaba
diyecek. 194 kilometrelik etabın zorlu tırmanışı (Kategori Dışı) Col du Colombier
finişten  43 kilometre önde bulunuyor. Ve bir gün sonra da ikinci zirve
finişi ile La Toussuire – Les Sybelles finişi olacak.Günün profili, oluşacak kaçış grubunun tırmanışlarda ana gruba yakalanacağı klasik, heyecan verici senaryosunu çağrıştırıyor. Tırmanışlara bakalım;

Km 90.0 – Côte de Corlier 6.4 kilometrelik tırmanış 5.5% ortama eğim- kategori 2
Km 151.5 – Col du Grand Colombier (1 501 m)17.4 kilometrelik tırmanış 7.1% ortama eğimkategori Dışı
Km 174.0 – Col de Richemond 7.2 kilometrelik tırmanış 5% ortama eğimkategori 3

 

 

17,4 kilometrelik tırmanışı ile Col du Grand Colombier’in eğimi tatil sonrası toplanan bütün enerjiyi alacak. Finişten sadece 43 kilometre önce geçilecek olması da tırmanışın genel sıralama için öneminin yadsınamayacak kadar fazla olduğunu düşündürüyor.

 

 

11.Etap; 12 Temmuz Perşembe – Albertville > La Toussuire – Les Sybelles – 148 kilometre – Dağlık Etap

 

 

11.etaptaki zirve
finişi dahil 4 tırmanış kapısıyla sprinterleri sarsan, tırmanışçıları
ise hırsa bürüyecek bir profille geçilecek.Bu yılın en kısa etaplarından biri olsa da profilindeki iki kategori dışı tırmanış ve özellikle kategori 1 tırmanışı zirve finişinde kazanan şuan belli olmasa da kaybedenler kesinlikle olacak.Tırmanışlar;

 

Km 40.0 – Col de la Madeleine (2 000 m) 25.3 kilometrelik tırmanış 6.2% ortalama eğim – kategori Dışı
Km 93.0 – Col de la Croix de Fer (2 067 m) 22.4 kilometrelik tırmanış 6.9% ortalama eğim kategori Dışı
Km 113.0 – Col du Mollard (1 638 m) 5.7 kilometrelik tırmanış 6.8% ortalama eğimkategori 2
Km 148.0 – LA TOUSSUIRE18 kilometrelik tırmanış 6.1% ortalama eğimkategori 1

 

 

Etap 40.kilometredeki kategori dışı tırmanış kapısı için agresif başlayacaktır. Col de la Madeleine’nin 25,3 kilometrelik uzun soluklu tırmanışının zirveye son 3 kilometresi %8,5 eğim ve üzerine çıkacak. Tırmanışın ortalama eğimi %6,2 olsa da 2bin metreye çıkışta henüzün etabın başlarında sporcuları sarsmaya başlayacak.

 


 

Col de la Madeleine’nin 19 kilometrelik teknik ve keskin virajlı inişi sonrası etabın diğer kategori dışı tırmanışı olan Col de la Croix de Fer’e tırmanış 70. kilometrede başlayacak. 22,4 kilometrelik tırmanışın özellikle orta bölümünde görülecek %10 eğimle birlikte zirveye dek zorlamaya devam edecek.

 


 

113.kilometrede kategori iki tırmanış kapısı ile Col du Mollard geçilecek. Col du Mollard’ın 5,7 kilometrelik tırmanışında zorlayıcı bölüm tırmanışın yeni başladığı ilk 2 kilometre ve son iki kilometre.

 


 

 

Son olarak 2012 Fransa Bisiklet Turunun ikinci zirve finişinin olacağı LA TOUSSUIRE kategori 1 tırmanışına çıkılacak. 18 kilometrelik tırmanışında son 7 kilometre kala etap galibiyetinin atağını yapmak için mükemmel blüm olacak. %8,5 eğimin görüleceği son 7 kilometrede sağlam bir atak denemesi izleyeceğiz. 

 

 

12.Etap; 13 Temmuz Cuma – Saint-Jean-de-Maurienne > Annonay Davézieux – 226 kilometre – Ortalama Dağlık

 

 

99.Edisyonun en uzun etabı 13 Temmuz Cuma günü 226 kilometrelik mesafesiyle geçilecek. Profilinde Col du Grand Cucheron ve Col du Granier olmak üzere iki tane kategori bir tırmanışı ile öncesindeki iki etap üzerine yine zorlayıcı geçecek. Zorlu tırmanışların etabın ilk yarısında geçecek olması ve en uzun etap olması sebebiyle yarışın gidişatına göre bir çok senaryo uygulanabilir. Kesin olan şu ki, kırmızı benekli dağların kralı mayosunu hedefleyen isim bu etabın ilk yarısını muhakkak iyi değerlendirecektir.Tırmanışlar;

 

Km 34.0 – Col du Grand Cucheron (1 188 m)12.5 kilometrelik tırmanış 6.5% ortalama eğim kategori 1
Km 80.5 – Col du Granier (1 134 m)9.7 kilometrelik tırmanış 8.6% ortalama eğim kategori 1
Km 207.5 – Côte d’Ardoix5.9 kilometrelik tırmanış 3.4% ortalama eğim – kategori 3

 


Col du Grand Cucheron kategori bir tırmanışına etabın yaklaşık olarak 22.kilometresinde başlanacak. Dolayısıyla start sonrası agresif atakları hızlı boy gösterecek. 12,5 kilometrelik tırmanışın ortama eğimi %6,5 olsa da zirvesine doğru son kilometre içerisinde eğim %10’u bulacak.

 


 

Günün diğer kategori 1 tırmanışına yaklaşık 71.kilometrede başlanacak. 9,7 kilometrelik tırmanışın zirveye son 4 kilometresinin ortaması %10, Col du Granier ortalama eğimi ise %8,6 eğimde geçilecek. Col du Granier’in inişinden sonra neredeyse düz etap profilinde geçecek. Ancak etabın ilk yarısındaki iki kategori 1 tırmanışından sonra etap için iddiasını koruyabilecek sprinterlarin çok sayıda olmayacağı da muhakkak. Marcel Kittel’in geçen yıl böyle bir etapta sergilediği sürpriz performansı anımsatıyor. Bu yıl Kittel’dense dayanabilirse Peter Sagan’ın şansı daha yüksek olur. Öte yandan inişler ve dayanıklılık Vincenzo Nibali’nin de bu etapta galibiyete gidebileceğini vurguluyor. 13 Haziran’a kadar yaşananlar ve ikinci haftanın performansları günün kaderini belirleyecek.

 

 

13.Etap; 14 Haziran Cumartesi – Saint-Paul-Trois-Châteaux – 217 kilometre – Düz Etap

 

 

Evet düz etap profili ancak hiç de kolay lokma olmayacak. 3 gün boyunca Fransa Bisiklet Turunun tırmanışlarından sonra hala patlayıcı gücü kalmış olan sprinterler varsa bu etap sonunda izleyebiliriz. Zira 217 ilometrelik etabın Saint-Paul-Trois-Châteaux startında günlerdir laktik asit birikimiyle savaşan bacak kasları, her ne kadar düz etap profili olsada 217 kilometrelik mesafeye dayanmak zorunda kalacaklar. Açıkçası son yılların en dayanıklı sprinteri, sadece sprinter olarak sınıflandıramayacağım isim Peter Sagan’ı finiş mücadelesinde görmemiz büyük olası olabilir. Finiş çizgisinin 23 kilometre gerisinde kategori 3 zirvesi geçilecek tırmanış kapısı da çılgınca ve şu aşamada tahmin edilmesi zor bir etap galibi olabileceğini vurguluyor.

 

 

14.Etap; 15 Temmuz Pazar – Limoux > Foix – 191 kilometre – Dağlık Etap

 

 

İlk haftanın son Pazar günü, haftayı bitirmeye yaklaştığımız 8.etapta Alplerde verilen mücadele sonrası 15 Temmuz Pazar günü Pirenelere gelmiş olacağız. 191 kilometrelik etabın Pirenelerde 2 tane kategori 1 tırmanışı finişe yakın olması, iniş ve iniş sonrası düzlük tamamıyla Nibali karakteristiğinde finiş zevki verecek. Tırmanışların etkili olacağı, özellikle Mur de Péguère tırmanışındaki performansın etkili olacağı ama galibiyet için daha da fazlası… İniş tekniğini ve stratejisini en iyi kullananın galibiyetini izleyeceğiz. Tırlmaışlar;

Km 30.0 – Col du Portel (601 m) 5.3 kilometrelik tırmanış 6.3% ortalama eğim kategori 2
Km 126.5 – Port de Lers (1 517 m)11.4 kilometrelik tırmanış 7% ortalama eğim kategori 1
Km 152.5 – Mur de Péguère (1 375 m) 9.3 kilometrelik tırmanış 7.9% ortalama eğim – kategori 1

 

 

197 kilometrelik etabın ikinci yarısında; 115.kilometrede tırmanışına başlanacak Port de Lers’in 11,4 kilometrelik kategori 1 tırmanışında ortalama eğim %7 olarak geçilecek. Tırmanışın en zorlu bölümü ise ilk kilometreden sonra, %10,3’lük eğimde geçilecek.

 


 

Port de Lers’in 16 kilometrelik inişi ile Mur de Péguère için avantaj elde etmek isteyenler görülebilir. Çünkü, 143.kilometrede başlanacak ve 9,4 kilometrelik tırmanışla çıkılacak Mur de Péguère’de rekabet pek de kolay olmayacak. Özellikle Mur de Péguère’nin zirvesine son 3 kilometre tam anlamıyla duvar gibi sporcuların karşısına dikilecek. Mur de Péguère’nin yaklaşık 26 kilometrelik inişi hem tehlikeli hem de inişten sonra finişe 13 kilometrelik düzlükte avantaj elde etmek isteyenler için oldukça hızlı geçecek. 

 

 

15.Etap; 16 Temmuz Pazartesi – Samatan > Pau – 158,5 kilometre – Düz Etap

 

 

 

Sprint finişini özleyenler 2.haftanın son etabını kaçırmasın. 15.Etabın Pau’da sona erecek düz profilinde Pau finişi ağırlıkla muhtemel sprint finişi vaad ediyor. 158,5 kilometrelik kısa mesafesi ve ertesi günün son tatil günü olması sprinterler için tatil günü hatrına bu düz etaptaki sprint şovu için motivasyon verecektir. Günlerdir tırmanışlara direnen sprinterler bu etabı kaçırmak istemeyecek. Pau çok kez Fransa Bisiklet Turuna ev sahipliği yapmış bir şehir olarak bu yıl 64.kez gibi rekor sayı ile yeniden ev sahipliği yapıyor.

 

17 Temmuz Salı Fransa Bisiklet Turunun son Tatil günü olarak yine Pau’da geçecek.

 

16.Etap; 18 Temmuz Çarşamba – Pau > Bagnères-de-Luchon – 197 kilometre – Dağlık Etap

 

 

Aubisque, Tourmalet, Col d’Aspin ve Peyresourde tırmanışlarını kapsayan 16.etap, Fransa Bisiklet Turunda stratejik bir konuma sahip olan PAU’dan start alacak. 197 kilometrelik dağlık etabın tırmanışları, kraliçe etap öncesi genel sıralamaya etki edebilecek bir profile sahip. Ancak tecrübeli favoriler ve favorilerin ortalama kondüsyonları göz önüne alındığında bu etapta ciddi bir zaman farkı yaratmak istemeyecek, gözleri rakiplerin ataklarına odaklı olacaktır. Etabın tırmanışları;

 

Km 53.5 – Col d’Aubisque (1 709 m)16.4 kilometrelik tırmanış 7.1% ortalama eğim kategori Dışı
Km 120.5 – Col du Tourmalet (2 115 m)19 kilometrelik tırmanış 7.4% ortalama eğimkategori Dışı
Km 150.5 – Col d’Aspin (1 489 m)12.4 kilometrelik tırmanış 4.8% ortalama eğim kategori 1
Km 181.5 – Col de Peyresourde (1 569 m)9.5 kilometrelik tırmanış 6.7% ortalama eğim – kategori 1

 

 

Henüz etabın başlarında; yaklaşık olarak 40.kilometrede başlanacak Col d’Aubisque kategori dışı tırmanışta avantaj yakalamak için Pau start sonrası agresif bir başlangıç olacaktır. Col d’Aubisqu’nin 16,4 kilometrelik tırmanışıında ortalama eğim %7,1 olarak geçilecek. Zorlu bölümü ise tırmanışın 8.kilometresinde yani yaklaşık 48.kilometrede %10 eğim ile zorlu kesite tırmanış başlayacak. 

 


 

Etabın ikinci tırmanışı aynı zamanda ikinci kategori tırmanışına yaklaşık 101.kilometrede başlanacak. İlk kez 1910 yılında Fransa Turunda tırmanışı gerçekleştirilen Col du Tourmalet‘in 2010 Fransa Turunda 100.yılını kutlamıştık. Efsaneleşen Col du Tourmalet bu yıl yine geçilecek. 19 kilometrelik istikrarlı zorlaşan tırmanışın ortalama eğimi %7,4. Col du Tourmalet ile bir kez daha Pirenelerin hakkı verilmiş olacak. 2010 yılındaki zirve finişi ile 2 kez zirve finişine ev sahipliği yapan Col du Tourmalet’ten bu yıl 1910’daki etap rotası yönünde transit geçilecek.

 

 

Col du Tourmalet inişi ile Pirenelerdeki tamamlayıcı kategori 1 tırmanışı Col d’Aspin’e geçilecek. Etabın 138.kilometresinden itibaren başlanacak Col d’Aspin tırmanışında 12,4 kilometrelik tırmanışın ortalama eğimi %4,8 çıkıyor.  Ancak tırmnışın zirvesine son 4 kilometre baz alındığında %8 ortalama eğimle geçileceğini vurgulamak gerek. Col d’Aspin’in 12 kilometrelik inişinde favoriler ve takımlarını önlerde konumlanırken göreceğiz. Günün son tırmanışı, Col de Peyresourde tırmanışına avantajlı girmek isteyecek ve Col d’Aspin inişini iyi değerlendireceklerdir.

 

 

Col d’Aspin inişinden hemen sonra yani etabın 162.kilometresinden sonra Col de Peyresourde tırmanışına geçilecek. Col de Peyresourde’nin 9,5 kilometrelik tırmanışının ortalama eğimi kağıt üzerinde %6,7. Kağıt üzerinde deme sebebim tırmanışın 9,5 kilometrelik ortalaması bir yana Col de Peyresourde zirvesine doğru son 1,5 kilometresinin %10 eğimde geçilecek olması. Günün son tırmanışının son kilometresinde yarışın ve hatta belki de turun kaderi belli olmuş olacak. Col de Peyresourde inişi sonrası finişe inişle girilecek.

 

 

17.Etap; 19 Temmuz Perşembe – Bagnères-de-Luchon > Peyragudes – 143,5 kilometre – Dağlık Etap

 

 

Alplerden, Pirenelere geçiş
etabı sonrası 17.etap, Fransa bisiklet Turu 17.etap klasiğine uygun bir
profilde geçilecek. Turun son dağlık ve en kısa etap profillerinden biri 17.etapta geçilecek. Kısa ama sert bir etap. Kasların sona doğru laktik asit birikimlerine
direnmeye çalışan isimler için bu profil son belirleyici olacak gibi
görünüyor. Yine de geçen yıl Andy Schleck’in yaşadığı kaotik zamana
karşı etabını unutmamak lazım. Genel sıralamada yakın bir rekabet söz
konusu olursa, rövanş yine 19.etabın bireysel zamana karşı aşamasında
kalabilir.Etabın tırmanışları;

 

 

Km 27.5 – Col de Menté (1 349m) 9.3 kilometrelik tırmanış 9.1% Ortalama eğim kategory 1
Km 55.5 – Col des Ares (797 m) 6 kilometrelik tırmanış 5.3% Ortalama eğimkategory 2
Km 76.0 – Côte de Burs 1.2 kilometrelik tırmanış 7.6% Ortalama eğimkategori 3
Km 111.5 – Port de Bales (1 755 m) 11.7 kilometrelik tırmanış 7.7% Ortalama eğim Kategori Dışı
Km 142.5 – Peyragudes 15.4 kilometrelik tırmanış 5.1% Ortalama eğim Kategori 1

 

 

Etabın Bagnères-de-Luchon’daki startı yine kaçış için agresif ataklarla yüksek tempoda başlayacak. Zira ilk tırmanış Col de Menté’ye 17.kilometrede başlanacak. 9,3 kilometrelik tırmanış mesafesinde ortalama eğim ise %9,1 yani merhaba 17.etap tadında geçilecek. Yani günün hemen başladında ana grubun parçalanışı, zamana karşı ve son sprint etabı için dayanmaya çalışan sprinterlerin ana grup ardında oluşturdukları grupetto seyrine erken başlanacak.

 

 

 

Peyragudes‘in 15 kilometrelik tırmanış mesafesinde finişe 9 kilometre kala %10,9 eğim sonrası tırmanış yumuşayacak ve sporcuları bir kez daha %11 lik eğim olan finişe 3 kilometre kala olan bölümde yeni bir sorlu aşamaya davet edecek. 17.etabın finişi muhakkak ki her yıl olduğu gibi bu yıl da ses getirecektir. Bu etap dağcıların genel sıralamadaki konumları için son önemli gün olarak geçilecek.

 

 

18.Etap; 20 Temmuz Cuma – Blagnac > Brive-la-Gaillarde – 222,5 kilometre – Düz Etap

 

 

18.etap Blagnac > Brive-la-Gaillarde’ye 222,5 kilometre mesafede geçilecek. Gün sonunda artık Paris’e iyice yaklaşmış olunacak. 18.Etap aynı zamanda Paristeki son etap öncesi son düz etap profiline sahip. Dolayısıyla turun sonuna kadar kalmayı başarabilen sprinterlerin yeniden parlayacağı etap Turun son Cuma gününde geçilecek. Sprinterler için Altın Fırsat etabı denebilir. Günün sonunda Yeşil mayo için yaklaşık 65 puan kadar sprint puanı dağıtacak. Böylelikle Fransa Turu için sprinter dostu bir tur değil yorumlarına turu yumuşatarak son yıllarda yeşil mayoyu ön plana çıkartan kuralları ile A.S.O bu yıl 18.etap ile sprinterlere altın fırsatı vermiş oldu.

 

19.Etap; 21 Temmuz Cumartesi – Bonneval > Chartres – 53,5 kilometre – Bireysel Zamana Karşı

 

 

2011 Fransa Bisiklet Turunun Andy Schleck açısından kaotik etabı benzeri bu yıl yine var. 19.etap olarak belirlenme sebebi genel sıralamada Martin, Cancellara gibi isimlerin 3 dakika kadar olabilecek zaman farkını kapatıp sarım mayo alabilmesi için şans tanımak. Hoş… Ancak ciddi bir gelişme olmadığı takdirde bu sadece bir hayal. Bu etap kime yarar ? Genel sıralama iddialılarına baktığımızda, bu etap Bradley Wiggins, belki Cadel Evas’a yarar. Ve elbette ki bu etap Denis Menchov’a yarar. Turun sonları için şimdiden yorum yapmak zor ancak. Bu etabın birilerine çok yarayacağı kesin.

 

 

20.Etap; 22 Temmuz Pazar – Rambouillet > Paris Champs-Élysées – 120 kilometre Düz Etap-Final Etabı

 

 

 

 

Paris Champs-Élysées’deki finişi galibiyete çevirmek isteyen sprinterlerin günü. 21 gün performans gösterip finali Paris’de yapacak sporcuların günü. Sarı Mayoyu Paris Champs-Élysées podyumunda giyip ülkesinin payrağı ile taçlanma günü. Fransa Turunun en önemli günü. Tarihe geçecek ismin en mutlu günlerinden biri olacak. Champs-Élysées’ de 6 kilometrelik parkurda atılacak 8 turun sonunda podyum seromonisinin coşkusuna katılacağız. Henüz tur başlamamışken etapları olası senaryolara göre yorumlamak ve aktarmak hayli zorken, Alberto Contador ve Andy Schleck’siz geçecek bir turda; Paris’de Champs-Élysées podyumu için sizin favoriniz kimdir?

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın