Tour de France 2013 19.Etap: Rui Costa 16.Etabın Galibiyetini Kopyala Yapıştır Yaptı

19/07/2013  //     //  Genel

 

100.Fransa Bisiklet Turu 19.etap 204,5 kilometrelik Alplerdeki mücadelesi, tırmanış mayosunda Pierre Rolland’ın uzun soluklu yarış liderliği, kritik etabın stratejik atakları, Champs Elysees’e yaklaştıkça artan genel sıralama mücadelesindeki endişelerde tutunma çabası ekranlara yansıdı. Dün 18.etapta şeker sorunu yaşayan Froome’un Porte’nin araçtan aldığı enerji jelleri için cezası, takipçilerin merak konusuydu. SKY’ın sportif Direktörü Nicholas Portal 1.000 İsviçre Frangı, Chris Froome ve Richie Porte de 200’er İsviçre Frangı ve 20’şer saniye ceza aldıklarını belirtelim. Etabın galibiyetini, 16.etabın galibiyetini yine solo galibiyet ile noktalayan Rui Costa(Movistar) aynı taktiği kullanarak aldı.

 

 

 

Tırmanışları:

  • Km 33.5 – Col du Glandon (1 924 m) – 5.1% ortalama eğimli 21,6 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı
  • Km 83.5 – Col de la Madeleine (2 000 m) – 7.9% ortalama eğimli 19,2 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı
  • Km 143.0 – Col de Tamié (907 m) – 6.2% ortalama eğimli 8,6 kilometrelik tırmanış – Kategori  2
  • Km 165.0 – Col de l’Épine – 7.3% ortalama eğimli 6,1 kilometrelik tırmanış – Kategori 1
  • Km 191.5 – Col de la Croix Fry (1 477 m) – 7% ortalama eğimli 11,3 kilometrelik tırmanış – Kategori  1

 

 

Etabın ilk yarısında bulunan iki, kategori dışı tırmanış Col du Glandon ve Col de la Madeleine’in konumu gereği Bourg d’Oisans startı hareketli başladı. Tırmanış öncesi etabın kaçış ve kaçış takip grupları oluştu. Jon Izaguisrre(Euskaltel-Euskadi) Jeremy Cousin(Europcar) ve Ryder Hesjedal(Garmin Sharp) üçlüsü yarış lideri olarak Col de Glandon tırmanışına başlanmıştı. Jeremy Cousin lider gruptan koparak, takipte olan 42 kişilik dev kaçış takip grubuna katıldı. Yağmurun etkisini gösterdiği Glandon’un 21,6 kilometrelik tırmanış mesafesi %5,6 ortalama eğiminde tırmanışın profili önemliydi. İki düz bölümü olan Glandon’un ortalama eğimi bu iki düz bölümden kaynaklanıyor. Düz bölüm olmasaydı kalan tırmanış eğimlerinin %8-%9 ortalama eğimine sahip olduğunu belirtelim.

 

 

Col du Glandon zirvesindeki veriler; Ryder Hesjedal tırmanış kapısını geçen ilk sporcu olarak kategori tırmanışın 25 tırmanış puanını aldı. Yarışın lider ikilisi ana grubun 7 dakika 12 saniye, 43 kişilik kaçış grubunun 3 dakika önünde geçti. Dev kaçış takip grubunda, dünkü performansıyla tırmanış puanlarını toplayan Christophe Riblon, Froome Sarı, Quintana Beyaz mayoyu giydiğinden kırmızı benekli mayoyu taşıyan isimdi. Riblon, dev kaçış grubu önünde Glandon tırmanış kapısını geçti ve lider ikiliden kalan 16 tırmanış puanını alarak kırmızı benekli mayo rekabetinde yerini güçlendirmek için bugünkü tırmanış kapılarını hedeflediğini gösterdi.

 

Glandon inişinde kaçış takip grubundan Moreno Moser(Cannondale), Pierre Rolland(Europcar), Christophe Riblon(AG2R), Damieno Cunego(Lampre) ve Juan Antonio Flecha(Vacansoleil) yarışın lider ikilisi Hesjedal ve Izaguirre ile farklarını 2 dakikaya indirdi. Glandon inişi, lastik patlatıp kaza yapan Garmin-Sharp takım sporcusu Jack Bauer’in Turdan çekildiği haberinin gelmesi ile devam etti. Bauer, inişte lastik patlatıp dikenli tellere doğru düştüğü için ambulansa alındı.

 

 

İnişin ardından günün ikinci zorlu tırmanışı, kategori dışı Col de la Madelaine’ın 19,2 kilometrelik mesafesi ve ortalama %7,9 eğiminde yarış yeniden şekillendi. 5 kişilik kaçış takip grubundan Pierre Rolland atak yaparak öndeki yarışın lider ikilisine doğru solo ilerledi. Tırmanışta, Ryder Hesjedal, Jon Izaguirre’ye atak çekip silkeledi ve yarışın lideri olarak solo performans sergilemeye başladı. Etabın, 83,5. kilometresinde zirvesi geçilen Col de la Madeleine’in zirvesine 4 kilometre kala Pierre Rolland, Ryder Hesjedal’ı yakaladı ve ikili yarış lideri olarak ana grubun 12 dakika önünde zirveye ilerledi. Pierre Rolland’ın Tur’un ilk haftasında taşıdığı Kırmızı mayoyu koruma çabalarının ikinci haftada tükenişini izlemiştik. Rolland, bugün kırmızı benekli mayo için değil etap galibiyeti için yarış liderliği eforunu gösterdiği biliniyordu. Ancak, Rolland Col de la Medeleine’ın 25 tırmanış puanı için Hesjedal’a atak çekerek top puanı aldı. Tırmanış kapısı sonrası ikili birbirine teşekkür ederek olanlı atağın görsel özetini geçti. Hesjedal edtap galibiyetine, Pierre Rolland tırmanış mayosu için puanlara kaçış yapıyordu. Rolland’ın mayo hedefinde, Col de la Medeleine’ın 16 tırmanış puanını alan Mikel Nieve, mayo mücadelesinde “var” olduğunu gösterdi.

 

 

Col de la Medeleine’ın tırmanış zorluğu, inişindeki tehlike ve zorluk anlamında bütünleyiciydi. Marcel Sieberg(Lotto Belisol) ve Athur Vichot(FDJ) inişte kaza yapan sporculardı. Vichot yarışa dönse de, Sieberg Vichot kadar şanslı değildi ve turu 19.etapta bırakmak zorunda kaldı. Etabın 129.kilometresinde yer alan Sprint kapısı puanlarından, bugün yeşil mayo rekabetindeki isimlere kalan puan olmadı. İki kategori dışı tırmanış ile gerilere düşen sprinterlere, kaçış ve kaçış takip gruplarından sprint puanı kalmadı. 20 sprint puanını Ryder Hesjedal aldı.

 

 

 

Col de Tamie, günün üçüncü tırmanışı kategori 2 tırmanışında Pierre Rolland, Ryder Hesjedal’ı silkeleyerek etaba solo devam etti. Hesjedal, takip grubunun 28’e düşen sporcu grubuna dahil oldu. Rolland, kategori 2 puanı olan 5 tırmanış puanını alan isim oldu. Kaçış takip grubu bu aşamada Rolland’ın 2 dakika gerisinde, ana grup ise Rolland’ın 10 buçuk dakika kadar gerisindeydi. Tamie’den hemen sonra kategori 1 tırmanışı Col de l’Epine tırmanışında ana grup önünde Saxo Tinkoff takımı ilerleyen kilometrelerdeki stratejik hamleleri için hareketlenmeye başladı. 6,1 kilometrelik tırmanışı, %7,3 ortama eğimi ile l’Epine atak için, finişe uzaklık itibari ile de en kritik bölümlerden biri olarak önem taşıyordu. Finişe 40 kilometre kala, zaman farkı 9 dakika 40 saniyeye geriledi. L’Epine’in 10 puanı ile 103 tırmanış puana ulaştı. Mikel Nieve 8 tırmanış puanı aldı.

 

Finişe 24 kilometre kala ana grup önünde Saxo Tinkoff’dan gelmesi beklenen atak yerine, kaçış takip grubundan atak geldi. Daniel Navarro’nun atağı kaçış takip grubunun artmasını sağladı. Pierre Rolland’ın solo liderliği ile zaman farkını 1 dakika altına indiren kaçış takip grubu Rolland’ın kaçışını sonlandırmak üzere Col de la Croix Fry tırmanışına geçildi. Finişe 22 kilometre kala başlayan yağmur, 19.etabın finişine doğru kalan bölümü ekstra zorlaştırdı.

 

Günün son tırmanışı Col de la Croix Fry, 7% ortalama eğimli 11,3 kilometrelik mesafesini yağmurla arşınlayan Rolland’ın ardından, finişe 20,4 kilometre kala kaçış takipten atak yapan Rui Costa(Movistar) 20 kilometre kala Rolland’ı yakaladı. Costa’nın yüksek temposuna pedal uyduramayan Rolland, uzun soluklu liderliğinin sonuna geldi. Ancak bugünkü performansıyla topladığı tırmanış puanları ile Kırmızı benekli mayonun 1 puan gerisinde kadar yaklaştı. Ayrıca, gün boyu kaçışı etabın Combativite ödülünü Pierre Rolland’a getirdi. Rui Costa’yı takip eden 5 kişilik takip grubunda Jan Bakelandts ve Andreas Klöden(RadioShack), Daniel Navarro(Cofidis), Bart de Clarcq(Lotto Belisol) ve Mikel Nieve(Euskaltel) vardı. Eğimin sertleşmesi ve yağmur takibi de zorlaştırırken Mikel Nieve kaçış takip grubundan geri kalmaya başladı. Yağmur bulutlarının kararttığı hava eşliğinde Alplere tırmanışın mücadelesi finiş heyecanını arttırdı. Rui Costa, 4 kişilik kaçış takip grubunun 50 saniye, ana grubun ise 9 dakika 15 saniye önünde son 15 kilometreye girdi.

 


 

Col de la Croix Fry’ın 5 tırmanış puanını alan Rui Costa tırmanışın inişine 4 kişilik takip grubunun 1 dakika önünde başladı. Yağmur ve ıslak zeminde Costa’nın hatasız, iniş performansı 16.etap zaferindeki gibi bir galibiyeti, 3 gün sonra Alplerde kazanıp kazanamayacağı heyecanı yükseltti. Finişe 6 kilometre kala, ana grubun önünden sarı mayoya ataklar Joaquim Rodriguez, Nairo Quintana ve Alberto Contador yani olağan şüpheliler tarafından ardı ardına gelmeye başladı. Domestiksiz kalan Chris Froome ataklara cevap vermeyi bir kez daha başardı. Col de la Croix Fry’nin inişinde favoriler, geç başlattıkları atakla Froome’u silkeleyemerek finişe ilerlediler.

 

Rui Costa ise finişe 20,4 kilometre kala başlattığı atağını ve devamında solo performansını bir kez daha etap galibiyeti ile sonlandırarak Movistar’a ikinci etap galibiyetini getirdi.

 

 

 


19.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

1 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 5:59:01
2 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard 0:00:48
3 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard 0:01:44
4 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 0:01:52
5 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:01:55
6 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 0:01:58
7 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:02:03
8 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:02:05
9 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:02:16
10 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team 0:02:44

 

 

Chris Froome SKY 77s 10′ 00″
Peter Sagan CAN 380 puan
Chris Froome SKY 104 puan
Nairo Quintana MOV 77s 15′ 32″
Saxo Tinkoff

230s 46′ 35″

Bugün 19.etap  – 19/Temmuz/2013 Cuma
Bourg d’Oisans Le Grand Bornand 204,5 km
19 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 380 puan
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 278
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 227
4 Marcel Kittel(Ger) Argos Shimano 177
5 Jose Joaquin Rojas (Esp) Movistar 160
 Dağların Kralı:Chris Froome

1 Chris Froome Team Sky 104 puan
2 Pierre Rolland (Fra) 103
3 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 98
4 Nairo Alexander Quintana(Esp) Movistar 97
5 Christophe Riblon(Fra) AG2R la Mondiale 93
 Genç Yarışçı: Nairo Quintana
19. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 77:10:00
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:05:11
3 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:32
4 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:05:44
5 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:05:58
6 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:08:58
7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:09:33
8 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:12:33
9 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:14:56
10 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:16:08

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın