Tour de France 2013 18.Etap: Fransızlar Onurunu Christophe Riblon ile Alpe d’Huez’de Kurtardı

18/07/2013  //     //  Genel

 

Fransa Bisiklet Turu’nun son haftası ve Tur’un Kraliçe etabı olarak görülen 18.etaba 177 sporcu start aldı. Tur tarihinde ilk kez Alpe d’Huez’e iki tez tırmanıldı. Profilin, Col de Sarrenne tırmanışının tehlikeli ve zor inişi iler her anlamda mücadelenin büyük kozu olarak görülüyordu. 18 etabın 172,5 kilometrelik mesafesinde Fransızlar aradığı zaferi Christophe Riblon ile yaşadı. Bu yıl, 100.edisyon onuruna hiç etap zaferi elde edemeyen Fransız sporcular, Kraliçe etapta, çifte Alpe d’Huez tırmanışında sevinç göz yaşları ile zaferi kutladı. Liderini kaybeden iki takım, AG2R La Mondiale ve Movistar için bugün müthiş bir gündü. Dün lideri Jean Christophe Peraud’u köprücük kemiği kırığı sebebiyle kaybeden AG2R bugün en gözde etabın galibiyetini aldı. 13.Etabın çapraz rüzgarında lastik patlattığı için genel sıralama iddiasını kaybeden Movistar takım lideri Alejandro Valverde yerine bugün Nairo Quintana müthiş performansıyla genel sıralamada 3.’lüğe yükseldi.

 

 

EtabınTırmanışları:

  • Km 13.0 – Col de Manse – 6.2% ortalama eğimli 6,6 kilometrelik tırmanış – kategori 2
  • Km 45.0 – Rampe du Motty – 8% ortalama eğimli 2,4 kilometrelik tırmanış – kategori 3
  • Km 95.0 – Col d’Ornon (1 371 m) – 6.7% ortalama eğimli 5,1 kilometrelik tırmanış – kategori 2
  • Km 122.5 – Alpe d’Huez 1 – 8.4% ortalama eğimli 12,3 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı
  • Km 131.5 – Col de Sarenne – 7.8% ortalama eğimli 3 kilometrelik tırmanış – kategori 2
  • Km 172.5 – Alpe d’Huez 2 – 8.1% ortalama eğimli 13,8 kilometrelik tırmanış – Kategori Dışı

 

Kraliçe etaba start, günün anlam ve önemini özetler nitelikte hızlı başladı. Art arda gelen ataklar, günün ilk tırmanışı, zirvesi 13.kilometrede geçilecek Col de Manse’nin tırmanışında takım taktikleri başladı. Ataklar, yüksek tempo ile adeta takımların koalisyonunu akıllara getirdi. Col de Manse’nin 6,5 kilometrelik tırmanışında, ortalaması %6,2 eğimde Movistar ve Saxo Tinkoff yüksek tempo uygulayarak ve Chris Froome’un domestiklerini silkeleyerek, Froome’u izole stratejisini başarıya ulaştırdı. Col de Manse’nin kategori 2 puanlarını Ryder Hesjedal 5 puan, Arnold Jeannesson(FDJ) 3 puan, Thomas Voeckler(Europcar) 2 ouan, John Gadret (AG2R) ise 1 puan alarak geçti. Col de Manse, henüz etabın başında yani günün ilk tırmanışında Froome’un domestiksiz kalması, takımların koalisyonunda etap için sarı mayoya sonraki stratejilerin huzursuzluğunu yaratma stratejisi başarıya ulaştı. Manse geçidi inişinde SKY yeniden Froome’un yanına geldi ancak korkulan gün için SKY’ın içine korku sızdırılıp, vermek istenen mesaj verildi. Takımların olası ortak koalisyon çalışmasının belirsizliği, ilerleyen kilometrelerde koalisyonsuz stratejiler olduğunu gözler önüne serdi. Sarı mayoya tehditkar başlayan etap, beklendiği kadar organize ve yıpratıcı olmadı. Bu açıdan yorumlarsak, Tur için savaşçı bireysel uğraşlar bugün teslim oldu diyebiliriz. Sky ve Froome’un Çarşamba günkü bireysel zamana karşı etabını da alması, bisiklet severler tarafından antipatik bulunurken, bugün beklenen tepki takımların koalisyonu ile değil, seyircilerin bazı noktalarda SKY geçerken yuhalaması ile verildi.

 

Yağmurun başlaması, Sol de Sarenne inişindeki tehlikeyi yeniden gündeme getirdi. SKY başta olmak üzere, tehlikeli inişlerin parkurdan çıkarılması baskısı başarıya ulaşamamıştı. Açıkçası tam da bu bölümde beklenen kritik ataklar için Alberto Contador ve diğer takımların değerlendirebileceği Sarenne inişinin iptaline sıcak bakılmadı. Yağmur başlar başlamaz, Sarı mayo Chris Froome Saxo Tinkoff’un yol kaptanı Michael Rogers ile konuşurken ekranlara yansıdı. Froome, yağmur ve risk konusunda korkusunu ve hatta zaafını belli etmiş oldu. Bugün, bu detay kullanılamadıysa da ilerideki yıllarda zaaf konusunda açık bulunmuş oldu.

 

 

Etabın ilk zırmanışının zirvesinden sonra, 17.kilometrede 9 kişilik kaçış grubu oluştu. Moreno Moser(cannondale), Tejay Van Garderen(BMC), Jens Voigt(RadioShack Leopard), Arnold Jeannesson(FDJ), Christophe Riblon(AG2R), Andrey Amador(Movistar), Sylvain Chavanel(Omega Pharma QuickStep), Lars Boom(Belkin) ve Thomas Danielson(Garmin-Sharp) etabın 45.kilometresinde ana grubun 6 dakika önünde zaman avantajı yaratmayı başardı. Kaçışın ardından 2 Saxo Tinkoff sporcusu; Sergi Paulinho ve Nicolas Roche kaçış takip grubu oluşturara kaçış grubuna dahil olmaya çalıştı. Etabın başında, Astana takımının genç sporcusu, Alexey Lutshenko’nun ilk Fransa Bisiklet Turu tecrübesinden takım kararı ile geri çekildi ve 176 sporcu ile Kraliçe etap günün ikinci tırmanışına başladı.

 

Günün ikinci tırmanışı Rampe du Motty’nin kategori 3 puanlarını kaçış grubundan; Tom Danielson 2 puan, Christophe Riblon 1 puan aldı. İlk iki tırmanış ile ortalaması hareketli geçen etap seyrinden sonra finişe 92 kilometre kala kaçış grubunun zaman avantajı 7 dakikanın üzerine çıkmaya başladı. Kaçışı takip eden ikili 4 buçuk dakika zaman farkını kapatmaya çalıştı. Günün üçüncü tırmanışı, Col d’Ornon’un 5,1 kilometrelik tırmanış mesafesindeki %6,7 ortalama eğimine ana grubun 8 dakika önünde giren kaçış grubunu takip eden ikili Sergio Paulinho ve Nicholas Roche(Saxo-Tinkoff) kaçışın beş buçuk dakika arkasında, ana grubun 2 buçuk dakika önünde tırmanışa başladı.

 

 

Etabın son 60 kilometresinde başlayacak taktik savaşlarını beklerken, sakin geçen Sprint kapısı ve öncesi kilometreler destensı finale doğru ilerledi. Col d’Ornon’un kategori 2 puanlarını; Arnold Jeanesson 5 puan, Sylvain Chavanel 3 puan, Jens Voigt 2 puan,Tom Danielson 1 puan aldı. Kaçış grubunun 8 dakika 20 saniye avantajı günün maksimumum zaman avantajı olarak Col d’Ornon’da görüldü. Ornon’un inişi ile Sprint kapısı geçilip Alpe d’Huez’e tırmanış başlayacağından Ornon inişinde Sky treninin tempo verdiği ana grup tempo arttırmaya başladı. 108.kilometrede geçilen sprint kapısı Bourg D’oisans puanları için 5 sporcu kaçış grubundan atak yaptı. Moreno Moser(Cannondale), Tejay Van Garderen(BMC), Christophe Riblon(AG2R), Sylvain Chavanel(Omega Pharma QuickStep) ve Lars Boom(Belkin) beşlisinden 20 puanı alan isim Lars Boom oldu. Kaçış ve kaçış takip grubundan ana gruba kalan 4 sprint puanı için Andre Greipel ve Peter Sagan atak yaptı. Greipel’İn atağı ile Sagan kendini yormadan 3 puana razı olarak sprint kapısını geçti.

 

Sprint kapısı sonrası günün beklenen bölümü başladı. Sakin geçen orta bölümden sonra Alpe d’Huez”in 21 zorlu virajı ile kritik bölümlere gelindi. Tırmanışın başlarında, Tur’un başından beri performansı olumsuz yönde eleştirilere hedef olmuş, düşük performansıyla seyircilere kötü sürpriz yapan Tejay Van Garderen(BMC) solo atağını başlattı. Van Garderen’in 14 saniye arkadasından Moreno Moser ve Christophe Riblon takibe devam etti. ve 51 kilometre kala Van Garderen’i yakalayarak 3 kişilik lider grubu oluşturdu. Ana grup önünde Sky trenini temposu ile çıkılan Alpe d’Huez’de lider 3’lü ile ana grubun farkı 8 dakika 15 saniye’ye çıktı. Yarışın ve hatta Tur’un özlemle beklenen atağı, 50,3 kilometre kala Andy Schleck’in ana grup önünden kaçışı başlatması ile geldi.

 

 

Alpe d’Huez’in kategori dışı kategorideki tırmanışında zirveye ulaşan 3 kişilik lider gruptan Moreno Moser atak yaparak 25 tırmanış puanını alan isim oldu. Christophe Riblon 20, Tejay Van Garederen 16 puan aldı. Sprint özelliği, yeşil mayo sahibi Sagan’ın takımı Cannondale takımı sporcusu Moreno Moser Alpe d’Huez zirvesini gördü. Takımın tırmanışlardaki tek etkin ismi Moser’in ilk zirve başarısı Cannondale’in de Tur içindeki etkin gücünün göstergesi olarak kabul edilebilir. Alpe d’Huez’in inişinde 3 kişilik lider grup yeniden bir araya gelerek Col de Sarenne tırmanışına başladı.

 

Kategori 2 tırmanışı, Col de Sarenne’nin 3 kilometrelik tırmanışındaki %7,8 ortalama eğimi ile 1.999 metre rakıma çıkıldı. Tırmanışların şekillendirdiği ana grupta geri kalanlar, eski kaçış grubundan ana gruba yakalananlar ile 18.etap finaline hazırlanıldı. Sarenne tırmanışında lider gruptan Moreno Moser tırmanışta zorlanıp geri düşerken ekranlara yansıdı. Yarışın lideri olarak Tejay Van Garderen 5 puan ve Christophe Riblon 3 puan ile Sarenne zirvesinden geçerek korkulan inişe başladı. İnişte, zincir problemi yaşayan Van Garderen bisiklet üzerinde zinciri takamayınca durmak zorunda kaldı. İnişteki mekanik problem Van Garderen’in bu yıl ki Tur şanssızlığının bir başka göstergesi oldu. Sarenne’nin 26 kilometrelik uzun ve tehlikeli inişinde Christophe Riblon’un virajı alamayarak yol dışına çıkması, ana grupta yaşanması muhtemel kazaların göstergesi oldu.

 

 

Sarenne inişinin bol adrenalinli virajları, dar yolu ve bariyersiz yol kenarları eşliğinde Contador’un risk alıp almayacağının görüleceği bölümlere gelindi. Bölünen ana grup, Moser ve Riblon’un liderliğini çektiği tarış senaryosunda kaçış takip grupları, her kamera açısından yarışın heyecanını aktardı. Nihayet finişe 32,8 kilometre kala ana grubun önü diyebileceğimiz parçalanmış ana grubun SKY liderliğindeki temposu ile ilerleyen Froome ve Contador için kritik atak Alberto Contador’dan geldi. Roman Kreuziger’in inişi eşliğinde Alberto Contador risk alıp almayacağı konusundaki meraklı sorulara cevabını vermiş oldu. Kısa süreli kaçış, Contador’un yarışın nabzını yükseltmesine sebep olduysa da 25 kilometre kala enerji harcamaktan vaz geçerek, yeniden ana grubun önüne katıldı. Yarışın lider grubunda, Alpe d’Huez tırmanışı başlamadan Tejay Van Garderen Moser ve Riblon’u yakalayarak lider 3’lüyü yeniden oluşturdu.

 

 

Alpe d’Huez’in ikinci tırmanışı, zirvesinde finişin görüleceği 13,8 kilometrelik tırmanış mesafesinde ortalama %8,1 eğimine başlandı. Kaçış Grubu; Riblon , Van Garderen ve Moser’in, ana grubun 7 dakika 21 saniye önünde başladığı tırmanışın henüz başlarında görülen eğimin %10 olduğu bölümde Moreno Moser kaçıştan geri düşmeye başladı. Ana grup zaman farkını hızla kapatırken finişe 12,5 kilometre kala gün boyu, ilk kaçış grubundan elde ettiği zaman avantajını koruyup takibine solo devam eden Jens Voigt, Moser’i yakaladı. Zaman farkı 5 dakikaya kadar geriledi ancak günün en kritik final tırmanışında ana grup önünde cadı avı başladı. Chris Froome ana grup önünde art arda atak yaparak yine müthiş tırmanış gücünü sergiledi ve ana grubun önünde favorileri bırakırcasına ana grubu silkeledi.

 

Finişe 10 kilometre kala 4 dakika 20 saniyeye inen zaman farkında, tüm sporcuların zorlandığı da görülmeye başladı. Moreno’dan sonra Christophe Riblon’un da kaçış temposundan geri kalmaya başladığı görüldü. Yarışın lideri olarak Tejay Van Garderen solo devam etti. Roman Kreuziger, geri kalmaya başladı ve Alberto Contador, domestiksiz kaldı. Froome’un finişe 9,5 kilometre kala başlattığı son atağında Valverde, Contador, Rodriguez cevap veremedi. Cevap verebilen tek isim, beyaz mayosu ile Nairo Quintana(Movistar) oldu. Sarı mayo ve Beyaz Mayonun ikinci Alpe d’Huez tırmanışındaki bu performansı, şu anın ve geleceğin lideri olarak büyük mesajlar taşıyordu. İkiliye Joaquim Rodriguez de ilerleyen kilometrelerde katıldı. Günün müthiş performanslarından biri de Richie Porte’den geldi. Froome’un domestiği tırmanışlarda aktif çalışıp, Froome’un gerisinde kaldıktan sonra finişe 6 kilometre kala Froome’un grubunu yeniden yakalayarak Froome’u zirveye taşımak üzere çalışmaya devam etti.

 

“Alberto Contador’u hiç böyle görmediniz” gibi magazinsel bir başlık bugün için uygun olurdu. İlk kez endişeli yüz ifadesi ile finişe 5 kilometre kala ekranlara yansıyan Contador bu aşamada Froome’un 1 dakika 10 saniye gerisinde kalmıştı. Beklenmeyen gelişme ise, sarı mayo Chris Froome’un elini kaldırıp destek istemesi ile oluştu. Richie Porte’a birşeyler söyledikten 1 dakika sonra elinde enerji jelleri ile gelen Porte’den Jelleri aldı. Son 20 kilometrede araçtan gıda ve su desteği alınmaması kuralını çiğneyen Froome için zaman cezası verilebilir. Etap sonrası Froome, “Takım aracımız arızalandığı için takviye alamadık. Şeker problemi yaşadım.” açıklaması yaparak savunmasına yer verdi. Bonklama problemi yaşadığı dakikalarda, ön tarafta olup Froome’un durumunu görmeyen Quintana’dan atak geldi. Bu kez Froome Quintana’ya cevap veremedi. Nairo Quintana ve Joaquim Rodriguez, Froome’u geride bıraktılar.

 

 

Tejay van Garderen’in solo devam ettiği kaçışta, finişe 2 kilometre kala Christophe Riplon(AG2R) tarafından yakalanıp geride kalmaya başladı. Fransızlar, 1999 yılından bu yana etap galibiyeti almaksızın Tur’u tamamlamamıştı. Bugün 18.Tur gününe dek etap galibiyeti alamayan Fransız sporcular Kraliçe etapta galibiyeti ile milli bisiklet onurlarını kurtardı. Pierre Rolland’ın Alpe d’Huez galibiyeti ile büyük coşku yaşayan Fransızlar, bugün tarihin ilk çift tırmanışlı Alpe d’Huez etabının galibiyetini gözleri dolarak ilan eden Christophe Riblon ile finiş sonrası kucaklaşan gözleri mutluluk gözyaşları ile dolan coşkulu takım yetkilileri ile unutulmayacaktır. Dün, bireysel zamana karşı etabına köprücük kemiği kırık start alarak kaza yapan ve tura veda eden AG2R La Mondiale takımı güne liderini kaybetmiş olarak başlamıştı. Ancak, takım en zor etabın galibiyetini alarak unutulmaz bir final sevinci yaşattı.

 

 

18.Etap Finiş Sıralaması:(İlk 10)

1 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 4:51:32
2 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:59
3 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling 0:01:27
4 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:02:12
5 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:02:15
6 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:03:18
7 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
8 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:03:22
9 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:04:15
10 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team

 

 

Chris Froome SKY 71s 02′ 19″
Peter Sagan CAN 380 puan
Chris Froome SKY 104 puan
Nairo Quintana MOV 71s 07′ 51″
Saxo Tinkoff

212s 29′ 26″

Bugün 18.etap  – 18/Temmuz/2013 Perşembe
GAP Alpe d’Huez 172,5 km
18 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan
1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 380 puan
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 278
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 227
4 Marcel Kittel(Ger) Argos Shimano 177
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 157

 Dağların Kralı:Chris Froome

1 Chris Froome Team Sky 104 puan
2 Nairo Alexander Quintana(Esp) Movistar 97
3 Christophe Riblon(Fra) AG2R la Mondiale 77
4 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 63
5 Tejay van Garderen (Usa) BMC 62

 Genç Yarışçı: Nairo Quintana18. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 71:02:19
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:05:11
3 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:32
4 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:05:44
5 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:05:58
6 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:08:58
7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:09:33
8 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:14:26
9 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:14:38
10 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:14:56

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın