Tour de France 2013 16.Etap: Rekabet Durmuyor – Rui Costa’dan Solo Zafer

16/07/2013  //     //  Genel

 

Son hafta Sarı Mayo kaderini değiştirmek için ve takım renklerine katmak için son şans, tarihi şans anlamını taşıyor. 2010 Gap finişinde Andy Schleck zaman kaybederek günü tamamlamıştı. 2011 yılında da Alberto Contador GAP finişinde 1 dakikanın üzerinde zaman avantajı yakalamıştı. Bugün kısa ancak tırmanışları ile zorlu ve hareketli geçmesi beklenen 16.etaba 179 sporcu start aldı. Thibaut Pinot(FDJ) ve Danny van Poppel(Vacansoleil) bugün start almayan isimlerdi. Olması ağırlıkla muhtemel görülen, kaçış grubunun etap galibiyetini alabileceğine dair senaryo gerçekleşti. Son tırmanış için, önceki yıllarda Col de Manse tırmanış ve inişi lehine değerlendirip genel sıralamada avantaj yakalayan Alberto Contador stratejisi bir kez daha izlendi. Froome, Contador’un ataklarına yanıt verdi ancak inişte ikilinin rekabeti, sorun yaşamalarına sebep oldu. Etabın galibiyetini ise, solo kaçış performansı ile Rui Costa(Movistar) kazandı.

 

 

 

Vaison la Romaine ile 16.etabın startında 179 sporcu etaba başladı. Hareketli geçmesi ve kaçış grubu beklenen etabın startından itibaren ataklar gelmeye başladı. Son dinlenme günü sonrası, son haftaya dinç başlayan isimler ile 31 kişilik dev kaçış grubu oluştu. Kaçış grubunda; Alejandro Valverde(Movistar) ve Daniel Martin(Garmin-Sharp)’in olması sebebiyle ana grup önünde SKY tempoyu yüksek tutarak kaçışı blokeledi. Günün ilk tırmanışı kategori 3 Cote de la Montagne de Bluye puanlarını Ryder Hesjedal2, Laurent Didier ise 1 tırmanış puanını alarak geçildi.Valverde ve Martin’li kaçış grubunun ana gruba yakalanması sonrası yeni
kaçış grubu 26 sporcu ile oluştu. Bu kez, sarı mayoyu tehdit eden
isimlerin yer almadığı ikinci kaçış grubuna SKY müdahalesi olmadı ve
kaçış başarıyla gerçekleşti.

 

26 kişilik kaçış grubunda; Adam Hansen(Lotto-Belisol), Philippe Gilbert ve Manuel Quinziato(BMC), Laurent Didier, Tony Gallopin ve Andreas Klöden(RadioShack Leopard), Cyril Gautier ve Thomas Voeckler(Europcar), Arnold Jeannesson(FDJ), Blel Kadri ve Christophe Riblon (AG2R), Nicolas Roche (Saxo-Tinkoff), Yury Trofimov (Katusha), Mikel Astarloza(Euskaltel), Rui Alberto Costa(Movistar), Jerome Coppel ve Daniel Navarro(Cofidis), Manuele Mori(Lampre-Merida), Peter Velits (Omega Pharma QuickStep), Ramunas Navardauskas(Garmin-Sharp), Michael Albasini ve Cameron Meyer(Orica GreenEdge), Tom Dumolin(Argos-Shimano), Thomes de Gendt ve Johnny Hoogerland(Vacansoleil-DCM), Jean Marc Marino(Sojasun) vardı.

 

 

Etabın ikinci tırmanışı kategori 3 puanlarının alındığı Col de la Macuegne’de Johnny Hoogerland 5 puan, Laurent Didier 3 puan, Jerome Coppel 2 puan, Andreas Klöden ise 1 tırmanış puanını alan isimler oldu. Zirveyi, ana grubun 6 buçuk dakika önünde geçen kaçış grubu zaman farkını arttırmaya devam etti. 123.kilometrede VEYNES sprint kapısı puanları için kaçış grubundan Thomas De Gendt atak yaparak 20 sprint puanının sahibi oldu. Finişe 40 kilometre kala kaçış grubunun 10 dakika üstüne çıkması, kaçış grubundan kimin etabın galibiyetini alacağına izleyenleri yoğunlaştırdı.

 

 

Merak edilen diğer bir konu da, 10 dakikanın üzerinde gelen ana gruptan genel sıralama avantajı yaratmak adına son tırmanışta atak gelip gelmeyeceğiydi. 2010 ve 2011 Fransa Bisiklet Turunda Gap finişine 12 kilometre kala zirvesi geçilen Col de Mande tırmanışı ve tehlikeli, teknik inişinde avantaj yaratma atağı yeniden gelecek mi? beklentisiydi. Finişe 35 kilometre kala kaçış grubundan ataklar gelmeye başladı. Blel Kadri(AG2R) ve Jean Marc Marino(Sojasun)’un başlattığı ve yeniden kaçış grubuna dahil oldukları ataklar, Col de Manse’de de devam etti. Finişe 23 kilometre kala GAP’e gelen kaçış grubu liderliğindeki 16.etabın parkurunda Col de Manse’ye yönelen sporcular, 20 kilometre kala ana gruba farklarını 12 buçuk dakikaya kadar çıkarttı.

 

9,5 kilometrelik tırmanışında ortalama eğimi %5,2 olarak geçilen Col de Manse tırmanış safhasında, finişe 18 kilometre kala Rui Costa(Movistar) atak yaptı. Tırmanışın zorluğunda artan tempo ile parçalanan kaçış grubundan geriye kalan isimler ekranlara yansıdı. Tırmanışın başında, geriden gelen ana grup önünde Joaquim Rodriguez(Katusha), beyaz mayo Nairo Quintana(Movistar), Bauke Mollema(Belkin) atak yaparak ana grubu silkeledi. Favorilerden oluşan bir grup ana grup önünde yaratılmış oldu. Chris Froome, Alberto Contador ve Joaquim Rodriguez’den oluşan elit isimler grubunda, finişe 11,5 kilometre kala Alberto Contador atak çekip kaçış denedi. Sky ve Froome, atağı karşıladı. Yarışın lideri, Rui Costa Col de Manse’nin 5 tırmanış puanını alarak takipçilerinden 45 saniye önde zirveyi geçti.

 

 

Rui Costa ve eski kaçış grubunun dağılan isimleri Col de Manse inişine geçtiğinde, ana grup önündeki elitlerin kedi fare oyunu başladı. Alberto Contador, tırmanışta, finişe 6,7 kilometre yeniden atak yaptı. Bu kez Contador yakalanırken, SKY’ın güçlü domestiği Richie Porte’yi bu gruptan silkeleyerek sarı mayoyu yeniden yalnız bıraktılar. Finişe 3 kilometre kala Porte, yeniden Froome’un yanına gelmeyi başardı. Ancak favoriler grubundaki isimlerin genel sıralama mücadelesini bu aşamada bırakmayacakları da aşikardı. Rui Costa ise yarışın lideri olarak Col de Manse inişini, mükemmel performans sergileyerek etabın galibiyetini ve combativite ödülünü solo performansıyla kazandı.

 

 

Rui Costa, uzun soluklu solo performansını zaferle sonlandırırken, ana grubun önünde bulunan favoriler de Col de Manse inişine başladı. Etabı kimin kazanacağı netleştikten sonra bu kez favoriler grubundan gelecek hamlelerin heyecanlı bekleyişi adeta etabın bir başka finiş heyecanı yaşattı. İnişte Alberto Contador atak yaparak öne geçti. Froome peşine takıldı. İnişin tehlikeli virajlarında, Froome ve Contador rekabetinde aldıkları riskin karşılığını yaşandı.

 

 

İkili inişte risk alarak hızı arttırdı. Ancak, keskin virajda sorun yaşayıp, tekrar yarışa döndüklerinde favori grubunun gerisinde kalmış oldular. Finişe 3 kilometre kala yeniden gruba dahil oldular ve finişe birlikte girildi. Bu atak ile, genel sıralama rekabetinde avantajla günü tamamlayan sporcular Joaquim Rodriguez ve Nairo Quintana oldu. Rodriguez, Laurens Ten Dam ve Jakob Fuglsang’a karşı zaman avantajıyla 16.etabı değerlendirdi. Quintana, genel sıralamada Laurens Ten Dam’ı 6.sıraya gerileterek 5.sıraya yerleşti.

 

 

16.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 3:52:45
2 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:42
3 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
4 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
5 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard
6 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano 0:01:00
7 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:01
8 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:01:04
9 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge
10 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
11 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step
12 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
13 Yury Trofimov (Rus) Katusha
14 Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard
15 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:09
16 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:01:26
17 Jean-Marc Marino (Fra) Sojasun
18 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
19 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
20 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:21
21 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard 0:02:26
22 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida 0:03:34
23 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:42
24 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
25 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
26 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:05:27
27 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:11:08
28 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
29 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
30 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team
31 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff
32 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
33 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
34 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
35 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp 0:12:08
36 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
37 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard
38 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
39 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team
40 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
41 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
42 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
43 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
44 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff
45 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:12:47
46 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
47 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
48 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
49 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
50 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
51 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
52 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
53 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Julien El Fares (Fra) Sojasun 0:13:01
55 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun
56 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard
57 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard
58 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
59 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
60 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha
61 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
62 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr 0:15:10
63 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
64 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
65 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
66 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:15:41
67 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
69 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:16:54
70 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
71 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
72 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling
73 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
74 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling
75 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun 0:17:59
76 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr 0:18:28
77 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
78 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano 0:19:16
79 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano
80 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
81 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
82 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun
83 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
84 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
85 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling
86 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
87 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard
88 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
89 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
90 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
91 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
92 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
93 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits
94 David Millar (GBr) Garmin-Sharp 0:20:57
95 Stuart O’Grady (Aus) Orica-GreenEdge
96 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha
97 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff
98 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
99 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
100 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
101 David Veilleux (Can) Team Europcar
102 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
103 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha
104 Gatis Smukulis (Lat) Katusha
105 Boy van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
106 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
107 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard
108 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
109 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo-Tinkoff
110 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
111 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
112 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
113 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff
114 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
115 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
116 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
117 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
118 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
119 Pavel Brutt (Rus) Katusha
120 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
121 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
122 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
123 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling
124 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
125 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:21:46
126 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard
127 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
128 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
129 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
130 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
131 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
132 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
133 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale Pro Cycling
134 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team
135 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
136 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
137 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
138 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
139 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
140 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
141 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano
142 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
143 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
144 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
145 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
146 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
147 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team
148 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
149 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
150 Julien Simon (Fra) Sojasun
151 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
152 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step
153 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
154 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
155 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
156 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
157 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team
158 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
159 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
160 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
161 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
162 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
163 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team
164 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
165 Brian Vandborg (Den) Cannondale Pro Cycling
166 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
167 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
168 Brice Feillu (Fra) Sojasun
169 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
170 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
171 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
172 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
173 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
174 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
175 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun
176 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
177 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
178 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
179 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:22:01
DNS Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNS Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr

 

Chris Froome SKY 65s 15′ 36″
Peter Sagan CAN 377 puan
Chris Froome SKY 83 puan
Nairo Quintana MOV 65s 21′ 17″
Saxo Tinkoff

183s 01′ 46″

Bugün 16.etap  – 16/Temmuz/2013 Salı
Varson la Romaine GAP168 km
16 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 377 puan
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 278
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 223
4 Marcel Kittel(Ger) Argos Shimano 177
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 157
 Dağların Kralı:Chris Froome

1 Chris Froome Team Sky 83 puan
2 Nairo Alexander Quintana(Esp) Movistar 66
3 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 53
4 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 51
5 Joaquim Rodriguez (Esp) Katusha 28
 Genç Yarışçı: Nairo Quintana
16. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 65:15:36
2 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:04:14
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:04:25
4 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:04:28
5 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:47
6 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:05:54
7 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:07:11
8 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:07:22
9 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:08:47
10 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:09:28

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın