Tour de France 2013 15.Etap: Mont Ventoux’nun Kahramanı Chris Froome

14/07/2013  //     //  Genel

 

İkinci haftanın son günü, 15.etap ile nihayet beklenen efsanevi Mont Ventoux zirve finişine, 242,5 kilometrelik mesafesine start alındı. 2.325,5 kilometre toplamlı 14 etap geride bırakılmışken, genel sıralamanın en kritik günlerinden birine daha, müthiş bir Fransa Bisiklet Turu etabına sıra geldi. Etabın galibi, aynı zamanda ne derece güçlü, zeki ve üstün olduğunu kanıtlayacaktı. Günün galibi, korkulan dağ Mont Ventoux’nun efendisi sarı mayo Chris Froome olurken bugün müthiş bir üstünlük ve destansı kahramanlık zaferini ilan ederek adını tarihe kaydetti. 13 Temmuz 1967’de Mont Ventoux tırmanışında hayatını kaybeden Britanyalı efsanenin, anıtı yakınında zirve galibiyeti 46 yıl sonra Froome yeni Britanya tarihi oluşturdu. Sarı mayo liderliğini perçinledi. Etap galibiyeti ile 50 tırmanışını da alarak, kırmızı benekli mayonun yeni lideri Chris Froome oldu. Michal Kwiatkowski beyaz mayoyu Nairo Quintana’ya yeniden kaptırdı. Quintana’nın tur sonuna kadar mayoyu koruması bekleniyor.

 

 

Fransız ihtilali gününe denk gelen 15.etap, belki ilk kez Fransız sporcuların tarihi gününde kaçış yapamayacakları uzun mesafeli, zorlu etaba başlandığı düşünülüyordu. Ancak, yine de 35.kilometrede 10 kişilik kaçış grubu oluştu. Peter Sagan(Cannondale), Markel Irizar(RadioShack Leopard), Pierrick Fedrigo ve Jeremy Roy(FDJ), Christophe Riblon(AG2R), Alberto Lsada(Katusha), Sylvain Chavanel(Omega Pharma QuickStep), Daryl Impey(Orica GreenEdge), Wouter Poels(Vacansoleil), Julien El Fares(Sojasun)’in oluşturduğu 10 kişilik kaçış grubunda 4 Fransız kaçıştaydı. Ana gruba maksimum zaman farkını 100.kilometrede 6 buçuk dakika seviyesine çıkarıldıysa da bu aşamadan sonra kaçışın zaman farkı hızla kapanmaya başladı. Kaçışı takip eden Marcus Burghard(BMC) ve Pierre Rolland(Europcar) ikilisi kaçış grubunu yakalayamayıp ana gruba dahil oldu.

 

 

Etabın ilk 44,5 kilometresi 3 tane kategori 4 tırmanışının 1 er tırmanış puanını dağıttı. Thomas de Gendt, Pierre Rolland ve Julien El Fares 1’er tırmanış puanı aldı. Kaçış grubunun kapanan zaman farkına tempo arttıran lider gruptan Julien El Fares 118.kilometrede geri kalmaya başladığında fark 3 dakika 55 saniyeye düşmüştü. Kaçış grubu 9 kişi kaçışa devam etti. Günün 4.tırmanışı Cote de Bourdeaux’un kategori 3 tırmanışı; 4,2 kilometrelik tırmanış mesafesi ve ortalama eğimi %5,7 olarak geçildi. Cote de Bourdeaux’un 2 puanını Jeremy Roy(FDJ), 1 puanını Christophe Riblon aldı. 3 buçuk dakikaya düşürülen zaman farkı, uzun süre korundu. Düz geçilen bölümde ana grubun önünde Movistar takımı gün boyu ana gruba tempo verdi.

 

 

Kaçış grubunda Peter Sagan’ın olması oldukça manidardı. Yeşil Mayoyu taşıyan Slovak sporcu, etabın 208.kilometresindeki sprint kapısındaki puanlar için gün boyu kaçış performansını göğüsledi. 357 sprint puanına sahip Sagan, bugünkü 20 puan için yeşil mayo rekabetindeki rakiplerinin yer almadığı kaçış grubundaki 20 puanı alması, yeşil mayodaki liderliğini perçinlemesini sağlayacaktı. Sagan’ın yeşil mayo hedefi uğruna göze aldığı bu zorlu gündeki performansı, mayodaki çabalarına daha fazla saygı duyulmasını sağladı. Finişe 34,5 kilometre kala geçilen sprint kapısı için Sagan’ın puanlarına saldıran olmadı. Sagan rahatlıkla geçip 20 sprint puanını aldı.

 

 

Finişe 31 kilometre kala kaçış grubu, ana grubun 3 buçuk dakika önündeydi. Mont Ventouz zirvesine 20,8 kilometrelik tırmanışın başlamasına 10 kilometre kala ana grubun önüne Euskaltel geçerek tempoyu Mont Ventoux için hızlandırdı. Ana grubun önündeki Euskaltel ve Movistar takım renkleri, bugün için beklenen sürpriz senaryonun işlemeye başladığının göstergesi olarak kabul edilebilir. Bugün için Movistar ve Euskaltel takımlarının koalisyonu olacağına dair beklentiler, tırmanışa 10 kilometre kala ekranlara yansıdı. Bugünün etap öncesi değerlendirme yazımızda da belirttiğimiz üzere, büyük favori Chris Froome etabı kazanamazsa, bir İspanyol’un kazanacağı yönündeydi. Heyecan dozajı yükselmeye başlamışken, SKY takımı öne gelerek Movistar ve Euskaltel’in tempoyu belirleme istediğini baskılayarak, yarışı kendilerinin yönlendirmek istediklerini gösterdiler. Uzun soluklu, sakin geçen etabın heyecan katsayısını rakımla çarpacağı bölüme girilmiş oldu.

 

 

Mont Ventoux tırmanışına başlamaya 5 kilometre kala kaçış grubunun zaman farkı 2 dakikaya hızla indi. Sylvain Chavanel, Fransız ihtilali yıl dönümüne özel atağını tırmanış öncesi başlatarak solo performans sergilemeye başladı. Bugün, Fransız sporcuların bugün aktif olması bekleniyordu. En güçlü şov, Chavanel ve turuncu bisikletinden geldi. İkinci etap, Sylvain Chavanel’in doğum günü hediyesi olarak Specialized firmasının özel bisikleti ile Mont Ventoux tırmanışına Chavanel ile başlanmış oldu. Tırmanış başlarken, Pierre Rolland kırmızı benekli tırmanış mayosu ile ana grubun gerisinde kalırken görüldü. Etap öncesi tahminlerde bugün Rolland’ın mayosunu kaptırma olasılığına değinmiştik.

 

 

Mont Ventoux’nun zirve finişine 20,8 kilometrelik tırmanış, % 7,5 ortalama eğimde geçilecek. Mont Ventoux tırmanışının ilk 5 kilometresi, ortalama %5 eğimin üzerine çıkmadan, ısınmaya yönelik kilometreler olarak başladı. Kaçış grubunun yavaş yavaş ana gruba yakalandığı ilk kilometrelerde, Peter Sagan ana gruba dahil olmadan önce tek teker şovunu bir kez daha tekrarlayıp selam çakarak ana gruba dahil oldu. Chavanel’in solo performansını 28 saniye geriden takip eden ikili  Christophe Riblon ve Markel Irizar kaçış grubundan kalan son isimlerdi. Ana grubun, ısınma tırmanışı eğimleri olarak nitelendirdiğimiz tırmanışın ilk 5 kilometresinden sonra 1 buçuk dakikalık farkı kapatması kolay olacaktı. Henüz ağaçlık olan Mont Ventoux’un bu ilk tırmanışlarında solo kaçış, rüzgarı kesen ağaçlar ile mümkündü. Ancak eğimin dikleşmesi sonrası ağaçlık bölümün olmaması, rüzgarı kesecek ağaçlar olmadığından solo performanslara yer veremeyecek kadar zor olacaktı. Ve herkes zirveye kadar solo performansın bugün için hayal olduğunu biliyordu. Tırmanışın başında zorlananlar arasında beklenmeyen isim Andy Schleck oldu. Schleck’in etap öncesi favori ve tahminler arasında yer almama sebebi buydu. 2009 yılında abisi Frank Schleck olmadan atak yapmaktan kaçınan Andy için Ventoux’un karşıdan esen rüzgarında dirayetli olmasını beklemek hayal olurdu. Andy, şansını Alpe d’Huez de deneyecek.

 

Finişe 13 kilometre kala, Chavanel’in 44 saniyelik liderliğine ana gruptan müthiş atak, eğimin %9,5 olduğu bölümde Nairo Quintana’dan geldi. Quintana’nın atağına ana gruptan cevap gelmedi. Quintana, Chavanel’i yakalayıp 12,6 kilometre kala geçti ve Mikel Nieve’yi (Euskaltel) yakaladı. Ana grup önünde SKY treni, Quintana’nın atağını yakalamak üzere tempo arttırarak tırmanışa devam etti. Finişe 10 kilometre kala ikili yarış lideri ana grubun 38 saniye önünde geçti. Son 10 kilometre kapısından sonra SKY takımından Peter Kennaugh, geri kalmaya başladı. Quintana’nın atağını yakalamak için tempo yükselten SKY takımı erken performans yorgunluğuyla geri kalmaya başladı. Garmin-Sharp’ın genel sıralamadaki kozu Daniel Martin’in geri kalmasıyla başlayan hayal kırıklıklarına, Alejandro Valverde, Jakop Fuglsang gibi iddialıların da geri kalırken görüntüleri yansıdı. Ana grubun önü hızla erirken, Richie Porte’nin taşıdığı sarı mayo Chris Froome ve Contador’u çeken Roman Kreuziger kaldı.

 

Son 8 kilometre kala Roman Kreuziger’in de geri kalmasıyla Contador, Froome ve Richie Porte üçlüsü kaldı. Porte, biraz daha taşıyıp, finişe 7,2 kilometre kala sözü Chris Froome’a bıraktı. Froome muhteşem bir atak başlattığında Contador da selesinden kalkarak cevap verdi. Ancak Froome’un atağı kısa süreli değil sürekli pedalına yansıyınca Contador geri kalmaya başladı. Chris Froome, eğimin %10 olduğu bölümde başlattığı bu atak ve atağın gücü ile çok tartışılacaktır. Finişe 6,6 kilometre kala Froome, Quintana’yı yakalayarak birlikte ilerledi. Arkadan Contador’da Mikel Nieve ile takibe devam etti. Nieve ve Contador’un uzun süreli diyaloğu, Nieve’nin Contador’u taşımasıyla devam etti. Finişe 4,5 kilometre kala Contador, Froome’un 30 saniye gerisindeydi.

 

 

Chris Froome ise İngilizce bilmeyen Nairo Quintana ile konuşmaya çalışırken ekranlara yansıdı. Quintana gülerek başını salladığında, sarı mayo önüne geçip çalışmayarak niyetini gösterdi. İkili etap galibiyetinde ilerlerken Froome’un sarı mayoyu koruma hedefinde olduğu, etap galibiyetinin ise Nairo Quintana’ya gidebileceği ağırlıkla ihtimaldi. 2 kilometre kala Alberto Contador 50 saniye geriye düştüğünde atak yapamayacağını da göstermiş oldu. Bugün takımlar ne strateji yapmışsa yapmış, hepsi Mont Ventoux gölgesinde kalmış oldu. Froome’un etap galibiyetini de Quintana’ya bırakma niyetinde olmadığını gösterdiği atağı finişe 1,4 kilometre kala geldi. Quintana bu kez Froome’a cevap veremedi ve geri kalmaya başladı. Sarı mayo ile Mont Ventoux zaferi kazanmanın kahramansı finalinde, Chris Froome bugün gerçek bir kahraman olduğunu gösterdi. Quintana etabın ikinciliğini aldı. Mikel Nieve ise üçüncü oldu. Alberto Contador, son kilometrelerde geri kalarak sarı mayonun 1 dakika 40 saniye gerisinde etabı tamamlayabildi. Genel sıralamada fark 4 dakika 25 saniye’ye çıktı.

 

 

Mont Ventoux zirve finişinin 50 tırmanış puanı da Chris Froome’un oldu. Pierre Rolland’ın bugün mayosunu kaptırması bekleniyordu. Froome, Kırmızı benekli mayoyu da bugünkü müthiş performansı ile aldı. Salı günü sarı mayoyu taşıyacak. Beyaz mayo, Michal Kwiatkowski’nin beklendiği üzere mayosunu Nairo Quintana’ya kaptırmasıyla etap tamamlandı.

 

 

Bugün, etap başlamadan önce günün beklenen senaryosu iki yönlüydü. Ya takımlar ortak çalışıp muazzam bir performans sergileyecek ve Froome’u bitirecekti. Ya da Froome, tüm saldırı ve taktikleri karşılayıp bir kahraman olduğunu Mont Ventoux da sergileyerek sarı mayosundaki üstünlüğü perçinleyecekti. Froome, bugün müthiş bir performans sergileyerek yeni nesil, özel bir efor sergiledi. Froome, “Bunu hayal edemezdim. Çok tarihi bir etap Mont Ventoux. 100.edisyonda kazanmak ayrı bir önem taşıyor. Son bölümde Quintana ile mücadele verdik. Bu etabı kazanacağımı daha önce düşünmemiştim. Quintana çok güçlü bir tırmanışçı. Ondan erken bir atak bekliyordum ve hazırdım. Ama bu kadar erken atak yapacağını beklemiyordum. Aslında avantaj için çalışıyordum. Ama son bölümde o yorulmuştu ve bendeyse hala gaz kalmıştı. Ben de gidip galibiyeti aldım.” dedi.

 

 

 

 

15.Etap Finiş Sıralaması:

 

 

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 5:48:45
2 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:29
3 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:23
4 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
5 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:40
6 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:01:43
8 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:46
9 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:53
10 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:08
11 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol 0:02:12
12 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:02:26
13 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:02:32
14 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:02:36
15 Richie Porte (Aus) Sky Procycling 0:02:49
16 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha 0:03:06
17 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:03:11
18 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:03:14
19 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:15
20 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard 0:03:31
21 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:04:07
22 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:56
23 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard 0:05:04
24 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:06:13
25 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp 0:06:38
26 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step 0:06:44
27 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
28 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:08:39
29 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:08:46
30 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
31 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
32 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard
33 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
34 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
35 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
36 Eduard Vorganov (Rus) Katusha 0:10:07
37 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol 0:10:29
38 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard 0:10:42
39 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard
40 Yury Trofimov (Rus) Katusha 0:11:16
41 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida 0:12:01
42 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:12:02
43 Brice Feillu (Fra) Sojasun 0:12:23
44 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 0:12:34
45 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:12:38
46 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:13:06
47 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge 0:13:16
48 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
49 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:13:28
51 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:14:08
52 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun 0:14:51
53 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:15:29
54 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:16:39
55 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:16:47
56 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard 0:16:56
57 Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard
58 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:17:14
59 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano
60 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
61 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
62 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
63 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 0:17:50
64 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr 0:17:57
65 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun 0:18:19
66 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:18:25
67 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
68 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:19:20
69 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
70 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
71 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
72 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
73 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling
74 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
75 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
76 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
77 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard
78 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun
79 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano 0:19:52
80 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr 0:19:56
81 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
82 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr 0:20:06
83 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
84 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr 0:20:30
85 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge 0:23:07
86 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
87 Stuart O’Grady (Aus) Orica-GreenEdge
88 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge
89 David Millar (GBr) Garmin-Sharp
90 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano
91 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 0:24:49
92 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:24:54
93 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team 0:25:26
94 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:26:59
95 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
96 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff
97 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr 0:27:13
98 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:27:36
99 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
100 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha
101 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
102 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
103 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano
104 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
105 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
106 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
107 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling
108 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
109 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
110 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
111 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
112 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
113 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team
114 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
115 David Veilleux (Can) Team Europcar
116 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
117 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard
118 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
119 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
120 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
121 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff
122 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
123 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team
124 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
125 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
126 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano 0:27:46
127 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:27:56
128 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step 0:28:05
129 Yohann Gene (Fra) Team Europcar 0:28:16
130 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 0:28:28
131 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
132 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
133 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
134 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:28:39
135 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
136 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling 0:28:56
137 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits 0:29:08
138 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:29:48
139 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling
140 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale Pro Cycling
141 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha
142 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:30:23
143 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp 0:31:26
144 Julien Simon (Fra) Sojasun 0:32:09
145 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge 0:32:36
146 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
147 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
148 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
149 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
150 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
151 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step
152 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
153 Boy van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
154 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
155 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step
156 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
157 Julien El Fares (Fra) Sojasun
158 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
159 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
160 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
161 Brian Vandborg (Den) Cannondale Pro Cycling
162 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
163 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
164 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
165 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
166 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
167 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
168 Pavel Brutt (Rus) Katusha
169 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
170 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
171 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
172 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
173 Gatis Smukulis (Lat) Katusha
174 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
175 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
176 Jean-Marc Marino (Fra) Sojasun
177 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
178 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
179 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
180 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:32:50

 

 

Chris Froome SKY 61s 11′ 43″
Peter Sagan CAN 377 puan
Chris Froome SKY 83 puan
Nairo Quintana MOV 61s 17′ 30″
Saxo Tinkoff

183s 01′ 46″

Bugün 15.etap  – 14/Temmuz/2013 Pazar
Givors Mont Ventoux242,5 km
15 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 377 puan
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 278
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 223
4 Marcel Kittel(Ger) Argos Shimano 177
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 157
 Dağların Kralı:Chris Froome

1 Chris Froome Team Sky 83 puan
2 Nairo Alexander Quintana(Esp) Movistar 66
3 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 53
4 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 51
5 Joaquim Rodriguez (Esp) Katusha 28
 Genç Yarışçı: Nairo Quintana
15. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 61:11:43
2 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:04:14
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:04:25
4 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:04:28
5 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:04:54
6 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:47
7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:06:22
8 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:07:11
9 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:47
10 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:08:28

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın