Tour de France 2013 14.Etap: Matteo Trentin’den Etap Galibiyeti-Voughters’dan Büyük Oyun

13/07/2013  //     //  Genel

 

Dün yaşanan 13.etap sürprizleri ve inanılmaz yarış stratejileri ile 14.etabın yarış gününe takımların yeni hedefleri ile start alındı. Dünün kaybedeni, lastik patlatıp genel sıralamada ikinci sıradan gerilere düşen Alejandro Valverde yerine Movistar’ın yeni takım lideri Nairo Quintana için çalışılacağı netleşti. Chris Froome’un dün 13.etapta rakiplerine zaman kaybetmesi beklenmiyorken, 4 sarı mayo rakibine (Contador, Mollema, Ten Dam ve Fuglsang) 1 dakika zaman kaptırması bugünün hareketli geçmesi beklenen profiline start alındı. Kalabalık kaçış grubunun etap galibiyetini hedefleyen isimlerinden, gün boyu atak yapmadan sakin kaçış performansıyla finişe gelip, son anda müthiş bir sprint performansıyla günü zaferle tamamlayan Matteo Trentin(Omega Pharma QuickStep) oldu. Ancak, etap galibiyetinin ötesinde Garmin Sharp’ın müthiş stratejisinde Jonathan Voughters genel sıralamada Andrew Talansky’e 7 dakika kazandığı genel sıralamada 12.sıraya yükseltti. Sakin geçmesi planlanan etapların stratejisti Jonathan Voughters bir kez daha profili, yarışı koklayıp günü takım lehine tamamladı.

 

 

Kaçış grubu için uygun, yeni isimlerin etap galibiyetini alırken görülebileceği, sürprizlere açık profile sahip 191 kilometrelik 14.etap Saint Pourcain sur Siole’den start aldı. Kaçış grubunun kalabalık olması halinde şansının olabileceği 191 kilometre için, 181 sporcu 14 etaba başladı. Startla birlikte kaçış için ataklar başladı. İlk olarak 3 kişilik kaçış grubu oluştu. Lars Bak(Lotto Belisol), Jens Voigt(RadioShack Leopard) ve Blel Kadri(AG2R) ile oluşan ilk kaçış grubu ana grop ile zaman farkını açamadan kontrataklar geldi ve günün kaçış grubu 18 sporcu ile 42.kilometrede oluştu. 18 kişilik kaçış grubunda; Lars Bak(Lotto Belisol), Blel Kadri(AG2R), Markus Burghardt ve Tejay van Garderen(BMC), Jan Bakelants ve Jens Voigt(RadioShack Leopard), Cyril Gautier(Europcar), Arthur Vichot(FDJ), Pavel Brutt(Katusha), Imanol Erviti ve Jose Joaquin Rojas(Movistar), Egoitz Garcia(Cofidis), Matteo Trentin(Omega Pharma QuickStep), David Millar ve Andrew Talansky(Garmin-Sharp), Michael Albasini(Orica GreenEdge), Simon Geschke(Argos Shimano), Julien Simon(Sojasun) vardı. 18 kişilik kaçış grubu ilk bölümde maksimum zaman farkını 55.kilometrede sadece 1 dakika 20 saniyeye çıkartabildi. Kaçışın zaman farkını açmasına, ana grubun izin vermeme sebebi kaçışta Andrew Talansky(Garmin-Sharp)’nin oluşuydu.

 

Talansky genel sıralamada sarı mayoya 13 dakika geride olması sebebiyle ana grup ve ana gruba tempo veren Euskaltel-Euskadi takımı tarafından riskli görüldü ve ana grup tempo arttırarak zaman farkının açılmasını baskılandı. Euskaltel’in temposu ile kaçışın zaman farkı 40 saniyeye kadar geriledi. Aslında bugün için, yarın ki Mont Ventoux öncesi ana grubun dinlenme temposunda geçmesi bekleniyordu.  SKY ana grup önünde dinlenme temposunu vermeye başladığında kaçış grubu zaman farkını açmaya başlayabildi. Andrew Talansky(Garmin-Sharp) müthiş Jonathan Voughters stretejisi ile genel sıralamadaki farkı 7 dakika kadar kapatmayı başarıp genel sıralamada ilk 10’a girme yolunu açtı. Genel sıralamada 12.sıraya çıktı.

 

 

66,5.kilometrede geçilen ilk tırmanış, Cote de Marcigny kategori 4, bir tırmanış puanını Simon Geschke(Argos Shimano) aldı. Bugünkü profilin 7 tırmanış kapısı; 5 tane kategori 4 ve 2 tane de kategori 3 tırmanışından ilki geçilmiş oldu. Kaçış grubunu 90 kilometre kadar baskılamaya çalışan Euskaltel-Euskadi takımı ve ana grup, Finişe 100 kilometre kala(etabın 91.km’si) zaman farkını 1 dakika 6 saniyeye çıkan kaçış grubu zaman avantajında ana grup tempoyu düşürdü. Kaçışın 18 ismi kalan kilometrelerde zaman farkını açmaya başladı. İkinci tırmanış Cote de la Croix Couverte kategori 4 tırmanışının 1 puanını Jan Bakelants(RadioShack Leopard) aldı. Kaçış grubu ikinci tırmanışta ana grubun 2 buçuk dakika önünde geçti ve zaman farkı artmaya devam etti.

 

Üçüncü tırmanış öncesi, etabın 109,5.kilometresinde sprint kapısı geçildi. 14.etaba kadar önceki etaplarda kaçış grubundan kalan puanlar için ana grubun önünde sprint kapısı heyecanı yaşanmıştı. Ancak bugün 18 kaçış üyesinden ana grup önüne kalacak sprint puanı olmadığından, sprint kapısı ana grup tarafından sakin geçildi. 20 sprint puanını ise kaçış grubundan Jose Joaquin Rojas(Movistar) aldı ve yarış günün üçüncü tırmanışı Cote de Thizy les Bourgs’un kategori 3 tırmanışına geçildi. 1,7 kilometrelik %8,9 ortalama eğimli kısa ama dik tırmanışın 2 puanını Blel Kadri, 1 tırmanış puanını ise Tejay Van Garderen aldı. Tırmanışta, finişe 80 kilometre kala ana grubun önünden Damiano Cunego(Lampre-Merida) ve Johnny Hoogerland(Vacansoleil-DCM) atak başlattı ve 3 dakika 6 saniye öndeki 18 kişilik lider grubun arkasında 2 kişilik kaçış takip grubu oluştu. Juan Jose Oroz(Euskaltel-Euskadi)’ de ikiliye katılmak üzere ana gruptan kaçış başlatıp ikili kaçış takip grubuna katılmaya çalıştı. Col du Pilon tırmanışında Oroz ana gruba yeniden dahil oldu.

 

 

Günün 4.tırmanışı, 6,3 kilometrelik tırmanışı Kategori 3 Col du Pilon’un tırmanışında Johnny Hoogerland’a tutunmakta zorlanan Damiano Cunego 2 kişilik kaçış takip grubundan geri kalmaya başladı. Zirveyi ana grubun 4 dakika önünde geçen kaçış grubundan Blel Kadri 2 tırmanış puanı, Andrew Talansky ise 1 tırmanış puanını alarak geçti. Hoogerland Col du Pilon inişinde kaçış grubu ile arasındaki zaman farkını 50 saniyeye düşürse de inişte zaman farkı yeniden açılmaya başladı. Hoogerland tempo düşürerek Cunego’ya katıldı. İkili 2 dakika geriden kaçış takip grubu olarak ortak çalışmaya devam etti.

 

5.tırmanış, finişe 30 kilometre kala zirvesi geçilen Cote de Lozanne’ye ana grubun 5 dakika 45 saniye önce giren kaçış grubundan, Jens Voigt 1 tırmanış puanını aldı. Kaçış takip grubu olarak Damiano Cunego ve Johnny Hoogerland ise kaçış grubundan 3 dakika 14 saniye sonra Cote de Lozanne zirvesinden geçerek takibine devam etti. Finişe 25 kilometre kala, son iki tırmanıl öncesi kaçış grubundan gelmesi beklenen ataklar geldi ancak kaçış grubundan başarılı bir kaçış gerçekleşemedi. Kaçış takip grubundan Cunego ve Hoogerland ikisi kaçışın 4 dakika gerisine düştü. Ana grubun da iki dakika önünde olmaları, ikilinin bugün için bekledikleri sonun gerçekleşmeyeceğinin göstergesiydi.

 

 

Finişe 15 kilometre kala zirvesi geçilen Cote de la Duchere tırmanışı kategori 4 puanı olan 1 tırmanış puanını Michael Albasini aldı. Tırmanışta art arda gelen ataklar, kaçış grubundan Jens Voigt ve David Millar’ın geride kalmasını sağladı. Col de la Duchere zirvesi geçilir geçilmez beklenen, aranan atak Julien Simon(Sojasun)’dan geldi. Hızla ana gruba farkını açan kaçış grubundan Tejay Van Garderen(BMC) Simon’un arkasından atak yapıp takibi denedi ancak yeniden kaçış grubuna dahil oldu. Günün son tırmanışı Cote de la Croix Rousse öncesi Blel Kadri (AG2R) kaçış grubundan atağını yaparak Julien Simon’u yakalamaya çalıştı.

 

 

Julien Simon’un solo performansı eşliğinde son 10 kilometreye Blel Kadri’nin takibinden 24 saniye önde zaman avantajı ile girildi. Son 1 tırmanış puanını Julien Simon ana grubun 6 dakika 40 saniye önünde alarak etap galibiyetine ilerledi. Blel Kadri eski kaçış grubuna dahil oldu ve 17 kişilik dev grup, kaçış takip grubu olarak Simon’u yakalamaya odaklandı. 8 kilometre kala 18 saniye zaman farkı Julien Simon aleyhineydi. Her ne kadar virajları korkusuzca, hızlı alsa da nefes kesen direnişini, son kilometre içerisinde Michael Albasini’ye yakalanarak sonlandırdı ve bu performansı ile günün combativite ödülünü aldı. Son 500 metrede kaçış grubu, toplu sprint finişi için bir araya toplandı. Michael Albasini’nin finiş için sprint atağına, geriden sprinte başlayan Matteo Trentin’den müthiş sprint performansı geldi. Mark Cavendish’in sprint treninin güçlü isimlerinden Matteo Trentin, Omega Pharma QuickStep’e bir etap galibiyeti daha getiren isim oldu.

 

 

 

14.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step 4:15:11
2 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
3 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp
4 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
5 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
6 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
7 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano
8 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
9 Pavel Brutt (Rus) Katusha
10 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
11 Julien Simon (Fra) Sojasun
12 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard
13 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:10
14 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
15 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 0:00:46
16 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:35
17 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard 0:04:31
18 David Millar (GBr) Garmin-Sharp
19 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:07:17
20 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling
21 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
22 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
23 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff
24 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
25 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
26 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff
27 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
28 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff
29 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team
30 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
31 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
32 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
33 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff
34 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
35 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team
36 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff
37 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
38 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
39 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
40 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
41 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
42 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
43 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
44 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
45 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
46 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
47 Stuart O’Grady (Aus) Orica-GreenEdge
48 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
49 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
51 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard
52 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano
53 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
54 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano
55 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
56 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
57 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
58 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
59 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano
60 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
61 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
62 Yury Trofimov (Rus) Katusha
63 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
64 Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard
65 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
66 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
67 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
68 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha
69 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits
71 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
73 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
74 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
75 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling
76 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
77 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
78 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step
79 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
80 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step
81 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
82 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step
83 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step
84 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard
85 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
86 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
87 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
88 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
89 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
90 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
91 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard
92 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
93 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard
95 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
96 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale Pro Cycling
97 Brian Vandborg (Den) Cannondale Pro Cycling
98 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
99 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
100 Boy van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
101 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
102 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team
103 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
104 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
105 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
106 Gatis Smukulis (Lat) Katusha
107 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
108 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
109 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
110 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
111 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
112 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun
113 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard
114 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
115 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
116 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
117 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
118 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
119 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
120 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
121 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
122 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
123 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
124 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
125 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard
126 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha
127 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha
128 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
129 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
130 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
131 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
132 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
133 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff
134 Brice Feillu (Fra) Sojasun
135 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
136 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
137 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
138 Jean-Marc Marino (Fra) Sojasun
139 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
140 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
141 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun
142 Julien El Fares (Fra) Sojasun
143 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo-Tinkoff
144 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
145 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team
146 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
147 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
148 David Veilleux (Can) Team Europcar
149 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
150 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
151 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun
152 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
153 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
154 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
155 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge
156 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
157 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
158 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
159 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
160 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
161 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
162 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
163 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
164 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
165 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
166 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
167 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
168 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
169 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
170 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun 0:09:44
171 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp 0:09:57
172 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team 0:10:22
173 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team
174 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
175 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
176 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
177 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling
178 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano
179 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
180 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol 0:11:11
181 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling

 

 

Chris Froome SKY 55s 22′ 58″
Peter Sagan CAN 357 puan
Pierre Rolland EUR 50 puan
Michal Kwiatkowski OPQ 55s 27′ 42″
Saxo Tinkoff

165s 29′ 45″

Bugün 14.etap  – 13/Temmuz/2013 Cumartesi
Saint Pourçain sur Sioule Lyon 191 km
14 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 307 puan
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 273
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 217
4 Marcel Kittel(Ger) Argos Shimano 177
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 157
 Dağların Kralı:Pierre Rolland

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 50 puan
2 Chris Froome Team Sky 33
3 Richie Porte (Aus) Europcar 28
4 Nairo Alexander Quintana(Esp) Movistar 26
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 21
 Genç Yarışçı: Michal Kwiatkowski
14. Etabın ardından sıralama;(ilk 12)

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 55:22:58
2 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:02:28
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:02:45
4 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:02:48
5 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:03:01
6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:04:39
7 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:04:44
8 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:18
9 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:39
10 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:05:48
11 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:05:52
12 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp 0:05:54

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın
Benzer Haberler