Tour de France 2013 13.Etap: Genel Sıralama Sarsıldı – Cavendish 25.Etap Galibiyetini Aldı

12/07/2013  //     //  Genel

 

Edvald Boasson Hagen’in 12.etabın kazasına bağlı olarak sakatlık problemi yaşaması sebebiyle bugün 181 sporcu start aldı. Tek, kategori 4 tırmanışı ile 13.etabın sakin geçecek, klasik bir sprint etabı olması bekleniyordu. Klasik başlayan ancak etabın kısa parkurunun yarısından itibaren genel sıralamaya etki eden senaryosu ile müthiş bir yarış günü geride kaldı. Sakin geçecek etaba etki eden çapraz rüzgarın başlattığı rüzgar stratejisinde yarışın nabzını tutanlar sarı mayo rekabetinde zaman farkını kapattı. Baştan sona yapay depremin hem etap galibiyetine hem de genel sıralamayı bu denli sarsması etap başlamadan önce kesinlikle beklenenler arasında değildi. Alberto Contador, Bauke Mollema, Laurens Ten Dam Froome’dan 1 dakika 10 saniye önce etabı tamamladı ve Alpler öncesi zaman farkı indirildi. Movistar lideri Alejandro Valverde sarı mayo mücadelesini bugün kaybetti. Movistar, Nairo Quintana ile genel sıralama iddiasında ilerleyecek. Movistar bugün ayrıca en iyi takım derecesini de Saxo Tinkoff’a kaptırdı. Mark Cavendish, 25 Fransa Bisiklet Turu etap galibiyetini alarak günü tamamladı.

 

 

173 kilometrelik 13.etap Tours’dan 181 sporcu ve toplu sprint finişi beklentisiyle start alındı. Tek tırmanış kapısı bulunan 13.etapta, klasik kaçış grubu oluşup fırtınayı sprint finişinde beklediğimiz sakin geçecek etapta ilginç gelişmeler yaşandı. Start’tan sonra 2 kilometre içerisinde oluşan 6 kişilik kaçış grubunda; Ruben Perez Moreno(Euskaltel-Euskadi), Luia Angel Mate(Cofidis), Yohann Gene(Europcar), Przemyslaw Niemiec(Lampre-Merida), Kris Boeckmans(Vacansoleil), Cyril Lemoine(Sojasun) vardı. Dün, 12.etapta 9 dakikaya çıkan kaçış grubunun zaman avantajını yakalamak için çok efor sarfeden ana grup bugün kaçış grubuna büyük zaman avantajı vermemeye niyetliydi. Kaçışın zaman farkı baskılanarak 3 dakika seviyelerinde tutuldu.

 

Etabın 60.kilometresinden sonra sert esmeye başlayan çapraz rüzgar güne yön vermek üzere etkisini gösterdi. Omega Pharma QuickStep’in tempo verdiği ana grubun ön tarafı ve çapraz rüzgarın etkisiyle ana grupta bölünmeler başladı. Marcel Kittel’in bugün etap sonunda toplu sprint finişindeki mücadelenin etkin ismi olması bekleniyordu. Ancak Kittel bölünen ana grubun arkasında kaldı. Kittel’in arka grupta kalması, ana grubun önünde Omega Pharma QuickStep takımına yardıma gelen Belkin takımı ile birlikte tempoyu yüksek tutarak Kittel’in finiş mücadelesi şansını bitirmek, onu geride bırakarak büyük rakibi ekarte etmeye başlanıldı. 7.Etapta Cannondale takımının uyguladığı stratejinin bir benzeri bugün Kittel üzerine kuruldu. Sakin geçmesi beklenen etap, gün boyu sürecek nefes kesen gelişmelerine bu şekilde başlamış oldu.

 

 

Kittel’i gerilere hapsetme stratejisi, Kittel ile ana grup farkını 1 dakika üzerine çıkartırken günün stratejisi kaçış grubu aleyhine işledi. Lider grubun erkenden enselerine gelen ana grubun yaklaşma görüntüsü ve temposunu gören kaçış grubunun şaşkın bakışları sürpriz bir stratejinin işlediğini netleştirdi. Kaçış grubu, finişe 96 kilometre kala yakalandı. Son üyesi, Kris Boukemans(Vacansoleil) solo devam ettiği kaçışını yaklaşık 20 kilometre devam ettirmeyi başararak ana gruba dahil oldu. Bu ekstra performans ile Boukemans combativite ödülünü denedi. Ancak, bugünün inanılmaz mücadelesinde parkurun her aşamasında verilen savaş, önde kalma, yarış mücadelesinde ödülü alan Mark Cavendish oldu.

 

 

Günün sürpriz gelişmeleri bu kez genel sıralamada Chris Froome’un en yakın rakibi Alejandro Valverde(Movistar)’nin lastik patlatmasıyla devam etti. Finişe 87 kilometre kala lastik patlatan Valverde ana grubun temposundan, rüzgara karşı geri kalmış oldu. Genel sıralamayı etkilemesi beklemeyen 13.etapta Valverde’nin geride kalışı, ana grup önünde Belkin takımının yüksek tempo uygulama çabasına devam etmesini sağladı. Artık, Kittel’i geride bırakma stratejisi Valverde’yi hedef seçmiş oldu. Genel sıralamada 3.sırada olan Bauke Mollema(Belkin) için Valverde’nin geride kalması, Belkin için büyük koz olmuştu. Movistar takımı her ne kadar Alejandro Valverde’yi ön gruba yetiştirmek için Nairo Quintana hariç tüm takımı Valverde yanına gönderse de sert rüzgara karşı bu şans elde edilemedi. Valverde ve takım arkadaşları Kittel grubuna dahil oldu. Etabın tek tırmanış kapısı, Cote de Crotz kategori 4 tırmanışından gelecek 1 tırmanış puanını Pierre Rolland aldı.

 

Valverde ve Kittel’li grup sprint kapısı öncesi ana grubun 1 dakika arkasındaydı. Kaçış grubunun erken sonlandığı günde ana grubun önünde 20 sprint puanı için mücadele de sprint finişi tarzında, oldukça heyecan verici ataklarla geçildi. Andre Greipel 20 sprint puanını alarak, yeşil mayo rekabetinde kaza sebebiyle dün hiç sprint puanı alamamasını tölere ederek, mayo rekabetinden vaz geçmediğini gösterdi. Mark Cavendish 17 sprint puanı, Peter Sagan 15 sprint puanını alan isim oldu. Sprint kapısından sonra, Kittel grubundan atak yapan Movistar takımı ve Valverde farkı 40 saniyeye kadar indirdi. Farkın kapanmakta olduğu haberi ön gruba ulaşınca Omega Pharma QuickStep ve Belkin takımları ortak çalışması yine tempoyu yukarı çekerek Valverde ve Movistar’ın zaman farkını 1 buçuk dakikaya yeniden çıkardı. Bugün genel sıralama için muazzam senaryolar işlerken, sprint etabı olması gereken günün akıl almaz gelişmelerine Froome’un takım arkadaşları da eklendi. Bu ikinci tempo artışı karşısında ana grupta tutunamayan Froome’un takım arkadaşları geriye kalmaya ve ana gruptan kopanlar arasında kalmaya başladı. Ve bir kez daha Froome yalnız kalmış oldu.

 

 

Froome’un yalnız kalması, Valverde’nin hızla geride kalması yeni hamleleri de beraberinde getirdi. Finişe 31 kilometre kala Saxo bank, Alberto Contador’un da içinde bulunduğu yeni bir grup oluşturarak kaçış başlattı. Belkin takımı ve genel sıralama üçüncüsü Bauke Mollema, Mark Cavendish, Peter Sagan’ın da içinde bulunduğu bu yeni öncü grubu yakalamak üzere BMC takımı Froome’un olduğu grup önünde tempo arttırdı. Cadel Evans BMC’nin temposunu keserek Froome’a karşı elde edilen kozu lehine çevirdi. Froome’un yanına SKY takımından 3 takım arkadaşı geldiğinde zaman farkını kapamaya çalıştığında BMC, Garmin Sharp, arkada kalan Omega Pharma QuickStep arkada desteği keserek ilerledi.

 

 

Finişe 15 kilometre kala Contador, Sagan ve Cavendish’li grup sarı mayonun 42 saniye önünde girdi. Bu aşamada Valverde 6 dakika 18 saniye geriye düşerek genel sıralamada bugün yaratılan yapay depremin en büyük kurbanı oldu. Movistar için tek koz, ön grupta olan Nairo Quintana üzerine çalışmak ve Alejandro Valverde ile etap galibiyeti hedeflemek yönünde yeniden şekillenecek. Ön grupta bulunan Mark Cavendish ve Peter Sagan’ın etap galibiyeti için girecekleri sprint düellosunun farkı daha da açması Alberto Contador lehineydi.

 

Finişe 10 kilometre kala Saxo Tinkoff’un çektiği ön grup, 40 saniye önde son 10 kilometre kapısından geçti. Saxo Tinkoff’un yorulması üzerine Belkin öne geçerek tempo vermeye başladı ve fark hızla artmaya başladı. 8 kilometre kala fark 55 saniyeye çıktı. Andre Greipel’i finişe yetiştiremeyeceklerini anlayan Lotto Belisol, Froome grubu önündeki tempoyu kesti. Son 5 kilometrede fark tam bir dakikayı gördü ve artmaya da devam etti.

 

 

Son kilometrede ön grup sprinterleri için rekabet başladı. Mark Cavendish’in takımı Omega Pharma QuickStep’in sprint finişi temposuna hazırladığı müthiş etabın sonunda Peter Sagan galibiyet için Cavendish ile kapışmadı. Mark Cavendish günlerdir aradığı 25. Fransa Bisiklet Turu etap galibiyetini bugün nihayet kazandı. Alberto Contador, Bauke Mollema, Jakob Fuglsang ve Laurens Ten Dam Froome’dan 1 dakika 10 saniye önde finişe girdi. Genel sıralamada sarı mayoya 1 dakikanın üzerinde zaman kazanan genel sıralama iddialıları için etap öncesi beklenmeyen gelişmeleri ile unutulmaz bir gün geride bırakıldı.

 

 

Saxo Tinkoff takımından Michael Rogers, “Fırsatı değerlendirmek istedik. Etap öncesi planlanmış bir strateji değildi. Yarışın içerisinde, bir kaç saniyede karar verildi. Karşıdan çok sert rüzgar vardı. Finişe 30 kilometre kala deneyelim mi? dedik ve atak yaptık.” dedi.

 

 

13.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 3:40:08
2 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
3 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team
4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
5 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step
6 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff
7 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team
9 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step 0:00:06
10 Michael Rogers (Aus) Team Saxo-Tinkoff 0:00:09
11 Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 0:00:11
12 Daniele Bennati (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:00:17
13 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale Pro Cycling 0:00:19
14 Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff 0:00:53
15 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 0:01:09
16 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step
17 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
18 Anthony Delaplace (Fra) Sojasun
19 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
20 John Degenkolb (Ger) Team Argos-Shimano
21 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
22 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
23 Andy Schleck (Lux) RadioShack Leopard
24 Koen De Kort (Ned) Team Argos-Shimano
25 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
26 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
27 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
28 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
29 Maxime Monfort (Bel) RadioShack Leopard
30 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp
31 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
32 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
33 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
34 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
35 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
36 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
37 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
38 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quick Step
39 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
40 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quick Step
41 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
42 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha
43 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
44 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
45 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
46 Arthur Vichot (Fra) FDJ.fr
47 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo-Tinkoff
48 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
49 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
50 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
51 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
52 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
53 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team
54 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team
55 Andreas Klöden (Ger) RadioShack Leopard
56 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
57 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin-Sharp
58 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step 0:01:37
59 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:01:54
60 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha 0:02:14
61 Pavel Brutt (Rus) Katusha 0:02:15
62 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:02:34
63 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:02:39
64 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team 0:02:43
65 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol 0:03:32
66 Kanstantsin Siutsou (Blr) Sky Procycling 0:04:30
67 Tom Veelers (Ned) Team Argos-Shimano 0:05:29
68 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
69 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:09:54
70 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
71 Laurent Didier (Lux) RadioShack Leopard
72 Maxime Mederel (Fra) Sojasun
73 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) RadioShack Leopard
74 David Veilleux (Can) Team Europcar
75 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
76 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida
77 Gatis Smukulis (Lat) Katusha
78 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
79 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
80 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
81 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack Leopard
83 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team
84 Boy van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
85 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
86 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling
87 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
88 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano
89 Jens Voigt (Ger) RadioShack Leopard
90 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
91 Julien Simon (Fra) Sojasun
92 Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun
93 Tom Dumoulin (Ned) Team Argos-Shimano
94 Cyril Lemoine (Fra) Sojasun
95 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
96 Roy Curvers (Ned) Team Argos-Shimano
97 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
98 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
99 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
100 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
101 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
102 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro Cycling Team
103 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale Pro Cycling
104 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
105 Julien El Fares (Fra) Sojasun
106 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
107 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Thomas Danielson (USA) Garmin-Sharp
109 David Lopez Garcia (Spa) Sky Procycling
110 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
111 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
112 Stuart O’Grady (Aus) Orica-GreenEdge
113 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits
114 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
115 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
116 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
117 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
118 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
119 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
120 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team 0:10:05
121 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale 0:10:07
122 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quick Step
123 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
124 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
125 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
126 Brett Lancaster (Aus) Orica-GreenEdge
127 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:10:11
128 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
129 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha
130 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
131 David Millar (GBr) Garmin-Sharp
132 Yury Trofimov (Rus) Katusha
133 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
134 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
135 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
136 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
137 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
138 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
139 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano
140 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
141 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
142 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
143 Jean-Marc Marino (Fra) Sojasun
144 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
145 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
146 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale Pro Cycling
147 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
148 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr 0:10:19
149 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
150 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
151 Jonathan Hivert (Fra) Sojasun
152 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
153 Kévin Reza (Fra) Team Europcar 0:10:23
154 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling
155 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:11:47
156 Cameron Meyer (Aus) Orica-GreenEdge 0:13:36
157 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
158 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
159 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
160 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo-Tinkoff
161 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
162 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
163 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi
164 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel-Euskadi
165 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
166 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
167 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
168 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
169 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
170 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
171 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
172 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
173 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
174 Tony Gallopin (Fra) RadioShack Leopard
175 Albert Timmer (Ned) Team Argos-Shimano
176 Brian Vandborg (Den) Cannondale Pro Cycling
177 Brice Feillu (Fra) Sojasun
178 Jan Bakelants (Bel) RadioShack Leopard
179 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
180 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
181 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
DNF Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling

 

 

Chris Froome SKY 50s 00′ 30″
Peter Sagan CAN 357 puan
Pierre Rolland EUR 50 puan
Michal Kwiatkowski OPQ 50s 05′ 48″
Saxo Tinkoff

157s 22′ 21″

Bugün 13.etap  – 12/Temmuz/2013 Cuma
Tours Saint Amand Montrond 173 km
13 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 357 puan
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 273
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 217
4 Marcel Kittel(Ger) Argos Shimano 177
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 157
 Dağların Kralı:Pierre Rolland

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 50 puan
2 Chris Froome Team Sky 33
3 Richie Porte (Aus) Europcar 28
4 Nairo Alexander Quintana(Esp) Movistar 26
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 21
 Genç Yarışçı: Michal Kwiatkowski
13. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 51:00:30
2 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:02:28
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:02:45
4 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:02:48
5 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:03:01
6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:04:39
7 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:04:44
8 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:18
9 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:39
10 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:05:52

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın