Tour de France 2013 12.Etap: Marcel Kittel, Cavendish ile Sprint Düellosundan 3.Galibiyetini Aldı

11/07/2013  //     //  Genel

 

Fransa Bisiklet Turu’nun ikinci haftası, klasik bir sprint etabı senaryosunda geçti. Tırmanış kapısı bulunmayan 12.etap, son bahar klasiklerinden tanıdığımız rotaları ile Tours şehrinde toplu sprint finişi beklentisiyle Fougeres’den 182 sporcu ile start aldı. Genel sıralama iddialılarının, beyaz mayo ve tırmanış mayosu rekabetinin kazadan uzak kalarak geçirmeye çalıştığı, yeşil mayo rekabetini hareketlendiren 12.etabın finişi yine muazzam sprint finişine ev sahipliği yaptı. Sprint finişi bir kez daha kazayı beraberinde getirdi. Lotto-Belisol treninin etkilendiği kazada, Greipel düşmese de yol kapandığı için finiş mücadelesine dahil olamadı. Marcel Kittel, Mark Cavendish ile girdiği sprint mücadelesinde Cavendish’i gerisinde bırakarak 3.galibiyetini aldı. Yeşil Mayo rekabetinde Peter Sagan’ın en yakın rakibi Andre Greipel’in finişte puan alamaması, Peter Sagan’ın ise etap üçüncülüğü ile aldığı puanlar liderliğini perçinledi.

 

 

 

Fransa Turu’nun geride bırakılan 1.743,5 kilometresi geride bırakılmışken, 12.etap 218 kilometrelik mesafesine 182 sporcuyla Fougeres’den start aldı. Hızlı başlaması ve ilk 40 kilometrede kaçış grubunun oluşması beklenen düz etabın Forugeres startı sonrası beklenen ataklar geldi. Etabın 2.kilometresinden sonra oluşan 5 kişilik kaçış grubunda; Romain Sicard(Euskaltel-Euskadi), Anthony Delaplace(Sojasun), Juan Antonio Flecha(Vacansoleil-DCM), Manuele Mori(Lampre-Merida) ve Francesco Gavazzi(Astana) vardı. Yarışın 1 saatinde, 47,2 km/h ortalaması etap öncesi beklenen hızlı başlangıç tahminlerini doğruladı. Kaçış grubundaki 5 sporcu, ana gruba maksimum zaman farkını 42,5.kilometrede 9 dakika’ya çıkarabildi.

 

 

218, kilometrelik uzun ve düz etabın profilinde tırmanış kapısı yer almadığından Pierre Rolland’ın taşıdığı kırmızı benekli tırmanış mayosu için bir risk yoktu. Toplu sprint finişi beklentisindeki etapların genel senaryo akışı bugün 12.etapta bir kez daha bisiklet severler ile buluştu. 5 kişilik kaçış grubu ve ana grubun önünde kaçışı yavaş yavaş sonlandırmak üzere tempo tutan sprint takımlarının temposu uygulandı. Günün şanssız isimlerinden Blel Kadri, 105.kilometrede kaza yaparak düştü. Bu yıl, 8.etapta bir gün tırmanış mayosunu taşıyan Kadri yarışa devam etti ve ana grubu yeniden yakalayıp dahil oldu.  Finişe 100 kilometre kala, etabın 118.kilometresinde kaçış grubunun zaman farkı 6 dakika 14 saniyeye düşmüş, zaman farkının yavaş yavaş kapandığı klasik sprint senaryosu finiş için toplu sprint finişi beklentisine doğru ilerledi.

 

Etabın, 166.kilometresinde, finişe 52 kilometre kala etabın tek prim kapısının vereceği sprint puanları için ilk olarak kaçış grubu 20 puan için tempo arttırdı. Juan Antonio Flecha(Vacansoleil-DCM) ile Francesco Gavazzi(Astana)’nin 20 sprint puanı mücadelesinde Gavazzi 20 sprint puanının sahibi oldu. Ana grup önünde ise yeşil mayo iddialılarının, kaçış grubundan kalan maksimum 10 sprint puanına mücadelesi yine favoriler ile renklendi. Bu yıl, sprint kapısında kaçıştan kalan maksimum puanını ilk kez almayı başaran Mark Cavendish (10 puan) oldu. Andre Greipel 9, Peter Sagan ise 8 sprint puanını aldı. Favorilere bir kez daha kameraların odaklanacağı bölüm, artık finişe doğru, toplu sprint finişi senaryosu için olacaktı.

 

 

Ana grubun önünde Lotto Belisol, Omega Pharma QuickStep takımlarının tempo verdiği 12.etap akışında, tecrübeli sprint takımları gün sonunda yaşanacak toplu sprint finişi için kaçış grubu ile zaman farkını ortak çalışarak, yavaş yavaş kapattı. 5 kişilik kaçış grubundan ilk kayıp, 43.kilometre kala ana gruba yakalanan Romain Sicard(Euskaltel-Euskadi) ile 4 kişiye düştü. Finişe 30 kilometre kala 1 dakika inan kaçışın zaman avantajı, finişin beklendiği senaryo ile gerçekleşeceğinin göstergesi oldu. Son 16,5 kilometre kala kaçış grubunun üyeleri yakalanmaya başladı. Finişe, 6.2 kilometre kala kaçışın son üyesi Juan Antonio Flecha(Vacansoleil-DCM) ana gruba dahil oldu. Juan Antonio Flecha(Vacansoleil-DCM), kaçış performansını solo 10 kilometre uzatıp etabın combativite ödülü için direnen son isim oldu.

 

 

Toplu sprint finişi için son 5 kilometreye ana grubun önünde Orica GreenEdge takım treni ile girildi. 4,3 kilometre kala ana grubun önünde Orica GreenEdge trenini çeken Svein Tuft’un virajda kaydı ve finişin ilk kazası yaşandı. Son 3 kilometre kazalar anlamında, sprint temposunun yüksekliği ve tehlike çanlarının çalındığı bölüm olarak bir kez daha kazayı gündeme getirdi. Finişe 2,5 kilometre kala dar yolun kenarındaki yüksekliğe çarpılması, ana grubun içinde kaza olmasına sebep oldu. Andre Greipel’in takımı Lotto-Belisol treninin de etkilendiği kazada Greipel düşmedi ancak kapanan yol ile finiş sprintinde yer alamadı. Son viraja önce giren Argos Shimano treni, Mark Cavendish’i finişe taşıyan Omega Pharma QuickStep treni ve Peter Sagan finiş için sprint mücadelesine girecek isimlerdi.

 

 

Sprint finişinde, son yıllarda fırtına etkisi yaratan Mark Cavendish hakimiyetinde yeni bir döneme başladık. Mark Cavendish’in arkasından sprinte kalkan Marcel Kittel ve Mark Cavendish sprint düellosunda Cavendish bir kez daha aradığı 25.Tur galibiyetini kaptırdı. Marcel Kittel, bir etap galibiyeti alsam muhteşem olur diyerek başladığı Fransa Bisiklet Turunda 3.etap galibiyetini aldı. Peter Sagan etabın üçüncüsü oldu. Andre Greipel’in kaza sebebiyle finişte yer alamaması ve sprint puanı alamaması Peter Sagan’a yaradı. Yeşil mayo mücadelesinde lider Peter Sagan’ın en yakın rakibi Greipel’e karşı puan farkını açmayı başarmış oldu. Greipel, yeşil mayo rekabetinde üçüncü sıraya geriledi. İkinci sıraya Mark Cavendish, Sagan’ın 96 sprint puanı gerisinde yer aldı.

 

 

 

12.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

1 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
3 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
4 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
5 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
6 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
7 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
8 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
9 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

Chris Froome SKY 47s 19′ 13″
Peter Sagan CAN 307 puan
Pierre Rolland EUR 49 puan
Michal Kwiatkowski OPQ 47s 23′ 57″
Movistar

124s 51′ 44″

Bugün 12.etap  – 11/Temmuz/2013 Perşembe
Fougeres Tours218 km
12 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 307 puan
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 211
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 195
4 Marcel Kittel(Ger) Argos Shimano 177
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 131
 Dağların Kralı:Pierre Rolland

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 49 puan
2 Chris Froome Team Sky 33
3 Richie Porte (Aus) Europcar 28
4 Nairo Alexander Quintana(Esp) Movistar 26
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 21
 Genç Yarışçı: Michal Kwiatkowski
12. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 47:19:13
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:03:25
3 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:03:37
4 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:03:54
5 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:03:57
6 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:04:10
7 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:04:44
8 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:05:18
9 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:05:37
10 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:39

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın