Tour de France 2013 10.Etap: Cavendish’in Hırsı Problem – Etabın Galibi Marcel Kittel

09/07/2013  //     //  Genel

Fransa Bisiklet Turu’nun ilk dinlenme gününü Britanya topraklarında geçiren sporcular bugün 10.etaba yine Britanya’da Saint Gildas de Bois’dan start aldı. Saint Malo’da sona eren 197 kilometrelik düz ve tek tırmanışı kategori 4 olan günün etabı kolay bir parkurda geçildi. Finişe doğru, son 30 kilometrede Atlantik okyanusundan esen sert rüzgar sebebiyle zorlayıcı olacağı ve finişin tehlikeli olabileceği beklentisindeki etap, yarın ki bireysel zamana karşı etabı öncesi geçiş etabı özelliğinde, sprinterlere yönelik profile sahipti. Sprinterlere etap galibiyeti, yeşil mayo rekabetini canlı tutan 10.etap, dinlenme günü sonrası genel sıralama iddialıları için bacakları ikinci haftaya alıştırma antrenmanı sakinliğinde geçti. Ancak etabın beklenen sprint mücadelesinde, olası kaza ile birlikte geldi. Mark Cavendish’in omuz atarak düşürdüğü Tom Veelers(Argos Shimano) ile gelişmeler ilerleyen saatlerde netleşecektir. Cavendish’in finiş hırsı bu kez galibiyet değil ceza ile sonlanabilir. Etap galibiyeti için sprint mücadelesinde, Greipel ve Kittel son metrelerin güçlü isimleri oldu. Marcel Kittel ikinci etap galibiyetini Greipel’e kaptırmadı.

 

 

Vasil Kiryienka(SKY)’nın 9.etabı, zaman sınırının üzerinde tamamlamasıyla diskalifiye olması SKY kadrosunun 8 sporcu ile devam etmesine sebep oldu. Bugün, 10.etaba Saint Gildas De Bois’dan 182 sporcuyla start aldı. 2009 Fransa Bisiklet Turu’nun ilk tatil günü sonrası 180 sporcu ile ikinci haftaya başlamasından 4 yıl sonra, ilk kez ikinci haftaya ilk haftanın çok fazla kaybı ile 182 sporcu start almış oldu. Startın alınması ile günün kaçış grubu hızla oluştu. Günün 5 kişilik kaçış grubunda; Juan Jose Oraz(Euskaltel-Euskadi), Jerome Cousin(Europcar), Luis Angel Mate(Cofidis), Lieuwe Westra(Vacansoleil) ve Julien Simon(Sojasun) vardı. 5’li ana gruba maksimum zaman farkını 44.kilometrede 4 dakika 50 saniye’ye kadar çıkarabildi.

 

Geçiş etabının, Saint Malo finişinde sert rüzgara karşı yapılacak toplu sprint finişi beklentisinde, günün etap galibiyeti hedefindeki takımlar ve favori sprinterlerinin sprint düellosunda galibiyeti kimin alacağı merak konusuydu. Bu sebeple, kaçış temposunu yüksek tutamayan kaçış grubunu erken yakalamak istemeyen ana grup temposu ile 197 kilometrenin sprint kapısı ve son 40 kilometresi hariç oldukça sakin geçti. İlk 3 saat, yaklaşık 38 km/h ortalaması, günün sakin geçtiğinin en kesin göstergesiydi.

 

 

Etabın 127,5.kilometresinde, kaçış grubu liderliğinde geçilen sprint kapısında 20 sprint puanını Luis Angel Mate(Cofidis) aldı. Kaçış grubundaki isimler arasında, yeşil mayo iddialısı olmadığından geriden gelen ana grubun önünde kaçış grubundan kalan 10 sprint puanı mücadelesi daha önemliydi. Bu yıl, Fransa Bisiklet Turu’nun adeta klasiği haline dönen isim Andre Greipel, iki etap hariç bütün etaplarda olduğu gibi, ana gruptaki sprint puanı mücadelesinde kapıyı geçen ilk izim oldu ve 10 puanı aldı. Peter Sagan 9, Mark Cavendish ise 8 sprint puanını aldı. Bugün sprint etabı olduğundan, etabı kazanan sporcunun 45 sprint puanını alacak olması gün sonu için etap galibiyeti ötesinde yeşil mayo rekabetine de önemli ölçüde etki edecekti. Galibiyet, Marcel Kittel’i 132 sprint puanına çıkartarak, yeşil mayo sıralamasında dördüncülüğe taşıdı.

 

 

Etabın 142.kilometresinde zirvesi geçilecek günün tek tırmanışı, kategori 4 Dinan tırmanışında 1 tırmanış puanı için Lieuwe Westra(Vacansoleil) atak yaptı. 1 kilometrelik tırmanış mesafesi ve ortalaması %4,2 olan Dinan kolay geçiş profiline sahipti. Lieuwe Westra tırmanış puanını aldı. Bu bölümde ana grup, 2 dakika 5 saniye gerideydi. Ana grup önünde Lotto Belisol, gün boyu kaçışı en çok kontrol eden takım oldu. Finişe 40 kilometre kala, durağan geçen etap geçişi finişe hazırlanmak üzere tempo arttıran ana grup temposu ile hareketlenmeye başladı. Finişe 40 kilometre kala 2 buçuk dakika zaman farkı olan zaman farkı, son 30 kilometre kala bir dakika 10 saniye’ye geriledi. Hızla kapanan zaman farkı, kaçış grubunun düşük hızının düşük olduğunu etap sonuna doğru bir kez daha gözler önüne serdi. Kaçışın erken sonlanmaması için ana grup bir kez daha, kısa süreliğine tempo düşürdü. Bu aşamada, Atlantik Okyanusuna kıyı olan Saint Malo finişine dek sürecek sert rüzgar da etkisini göstermeye başladı. Finişe 25 kilometre kala ana grup temposunu toplu sprint finişi için yeniden hareketlendirdi.

 

 

Finişe 20 kilometre kala, ana grubun önünde liderleri Alberto Contador’u olası kazadan uzak tutmak için koruyan Saxo Tinkoff takımı liderliğinde girildi. Ana grup içerisinden ardı ardına gelen lastik patlatan sporcuların haberleri eşliğinde, kaçış grubundan kalan Lieuwe Westra ana gruba yakalandı. Westra’nın yakalanması sonrası, ana grup adeta kaçışın hemen yakalanmamasına direnmek üzere tempoyu yeniden azaltarak, kontr atak riskini almak istemedi. Combativite ödülü için kaçışı geç sonlandırmak, ödülü alabilmek adına kaçış grubunda kalan 4 isimden ataklar geldi. Son bölümdeki atakları ile 10.etap Combativite ödülünü; Julien Simon(Sojasun) aldı. Finişe 5,5 kilometre kala kaçış grubu, ana gruba yakalandı.

 

 

Günün beklenen kazası yaşandı yaşanmasına ancak çok konuşulacak bir kaza yada kazaya sebebiyet veren Mark Cavendish gelişmesi etap sonrası, büyük olasılıkla Mark Cavendish aleyhine ceza olarak yansıyacaktır. Greipel’in müthiş sprintine karşılık veren Marcel Kittel’in muazzam sprinti gerisinde kalan Cavendish’in düşürdüğü Tom Veelers, 5.etap zaferini Greipel’e kaptırdıktan sonra öfke patlaması yaşayan Cavendish‘in ruh halibi bir kez daha akıllara getirdi. Son kilometreye kadar, beklenen kazadan Alberto Contador’u korumak üzere önlerde kaldı. Son kilometrede ise Argos Shimano ve Lotto Belisol takım trenleri ile girildi. Son 500 metrede ön grupta, finişe ilerleyen Marcel Kittel, Andre Greipel, Mark Cavendish, Peter Sagan’ın konum savaşında son domestikler favorileri bırakırken kaza gerçekleşti. Marcel Kittel etap galibiyeti için başlattığı sprint sırasında, Kittel’i finişe taşıyan son takım arkadaşı Tom Veelers’a omuz atıp düşüren Mark Cavendish görüntüleri ekranlara yansıdı. Finiş için Andre Greipel ve Marcel Kittel düellosunda kazanan Marcel Kittel(Argos Shimano) oldu.

 

49.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda bu yıl ülkemizde yarışan ve 3 etabın galibiyetini alan Alman sporcu Marcel Kittel, Fransa Bisiklet Turu’nda etap galibiyeti hedeflediğini Cyclingtr ile röportajında söylemişti. Bu yıl, Korsika adasında açılış etabını kazanarak, kariyerindeki ilk Fransa Turu etap galibiyeti ile Sarı mayoyu giymişti. Bugün, 10.etap ile kariyerinin ikinci Fransa Bisiklet Turu etap galibiyetini kazandı. Kittel, “Çok mutluyum.Böyle güzel ve başarılı tur geçirdiğim için takım arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Çok iyi çalıştılar. Etap galibiyeti için düz etaplara bakacağım. Mark Cavendish ve Andre Greipel ile mücadele, evet zordu. Karşıdan esen çok rüzgar da vardı. Ama yine de sonuca kadar, bugün çok keyif aldım.” dedi.

 

 

Yarın, 11.etap 33 kilometrelik düz profile sahip parkuru ile bireysel zamana karşı performansları ile devam edecek.

 

 

 

10.Etap Finiş Sıralaması:(ilk 10)

1 Marcel Kittel (Ger) Team Argos-Shimano 4:53:25
2 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
3 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
4 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
5 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
6 Alexander Kristoff (Nor) Katusha
7 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
8 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
9 Danny van Poppel (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

 

 

Chris Froome SKY 41s 52′ 43″
Peter Sagan CAN 269 puan
Pierre Rolland EUR 49 puan
Nairo Quintana OGE 41s 54′ 45″
Movistar

110s 11′ 29″

Bugün 10.etap  – 09/Temmuz/2013 Salı
Saint Gildas Des Bois Saint Malo197 km
10 Etabın sonunda;
  Yarış Lideri:  Chris Froome
 Puanlamada:Peter Sagan

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 269 puan
2 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 186
3 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 166
4 Marcel Kittel (Ger) Argos Shimano 132
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha 131
 Dağların Kralı:Pierre Rolland

1 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 32 puan
2 Chris Froome Team Sky 5
3 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 5
4 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4
5 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
 Genç Yarışçı: Nairo Quintana
10. Etabın ardından sıralama;(ilk 10)

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 41:52:43
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team 0:01:25
3 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:44
4 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:50
5 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:51
6 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
7 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:02:02
8 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp 0:02:28
9 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:02:31
10 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 0:02:45

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın