Tour d’Azerbaidjan’da Günün Galibi Tomas Vaitkus – Lider ise Torku’dan Sergiy Grechyn!

05/05/2013  //     //  Genel

 

 

 

 

Azerbaycan Bisiklet Turu‘nun 5. ve son etabı bugün başkent Bakü’de koşuldu. Bakü’nün gözdesi Hazar Denizi kıyısındaki Azadlık Meydanı’nda alınan start sonrası, final zaferi onuru için yarış temposu da başlangıçtan itibaren hızlı seyretti. Elbette genç yeteneklerin hayli fazla olduğu Azerbaycan Turu’na final günü onuruna katılan UCI başkanı Pat McQuaid’in önünde final zaferini kazanma ve öne çıkma şansı da günün tempo yüksekliğine en büyük etkenlerden biriydi. Tur’un son etabında Tomas Vaitkus birinciliği alırken, Tur Lideri ve Mavi Mayo’nun sahibi, Torku Şeker Spor’dan Sergiy Grechyn oldu.

 

 

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da federasyon yetkilisi Alper Kurtoğlu ile birlikte final gününü onurlandırdı. Başkan Müftüoğlu, start öncesi Torku Şeker Spor takımını ziyaret ederek, Tur’un lider mayosunu taşıyan Türk takımı Torku Şeker Spor’a başarılar diledi.

 

 

 

Final etabı 12 kilometrelik parkurda atılan 12 tur sonunda 144 kilometrelik final mücadelesine, kriteryum heyecanıyla start aldı.  Dünyanın bisiklet otoriteleri önünde sergilenen performans mücadelesinde ilk tur tamamlanırken 2 kişilik kaçış grubu vardı.  Ancak beklendiği gibi, ana grup final için köklü bir kaçış grubuna ve zaman farkına izin vermedi. Birçok kaçış denemesi atılan her turda ana gruba dahil olurken, 6. turda kaçış grubu bu kez daha kalabalık bir denemeyle, 11 sporcu öncülüğünde oluştu. Kalabalık kaçış grubu zaman farkını bir dakika 10 saniyeye çıkardı.  

 

 

 

Tur boyunca her gün podyum gören Azerbaycan takımı Synergy Baku Cycling Project, bugün yine podyum denemesi için hem kaçış grubunda hem de peloton önünde takım hakimiyeti kurdu. Son iki tur kala J. Jensen Ramirent takımından Lasse Bochmann önderliğinde 2 dakika zaman farkı elde edildi. Son üç tur kala kaçış grubu, ana grup önlerinde tempo arttıran Torku Şeker Spor hızına karşı avantaj kaybetmeye başladı ve zaman farkı azalmaya başladı.  Son 2 tura girerken kaçış grubundan atak yapan Lasse Bochmann 30 saniye önde solo performans sergiledi. Ana grup önünde Synergy Baku Cycling Project ve Torku Şeker Spor‘un temposu 1 dakikalık zaman farkıyla takipteydi. Kriteryumun son turu, her zamanki gibi başkentte podyum şansı için belirleyici olacaktı ki, son turun son metresi Bakü fatihini belirledi.

 

 

Litvanya Milli Takım kadrosunda Azerbaycan’a start alan, “Tomas The Tank” lakabı ile bildiğimiz Tomas Vaitkus, son metrelere kalan sprint mücadelesini özlediğimiz Tank gücüyle galibiyete çevirdi. Torku Şeker Spor beklendiği gibi yine zaferi kazanmayı bildi. Final etabı ile 2013 Azerbaycan Turu galibi olarak mavi mayoyu Bakü podyumunda yeniden sırtına geçiren Sergiy Grechyn, Torku Şeker Spor’u geçen hafta bugün Tour of Turkey Dağların Kralı mayosunu, bugün de Tour d’Azerbaidjan Genel Klasman Liderliği mayosunu Türk bisiklet sporunun arşivine ekledi. Takım sıralamasında ise Efapel-Glassdrive 56:02:10’luk zamanla turun en iyi takımı oldu.

 

 

 

 

Tur sonunda BMX gösterisi yapıldı.

 

 

 

 

Tour d’Azerbaidjan 5. Etap Sonuçları:


Etap Sıralaması:

1  VAITKUS Tomas Orica GreenEDGE
2  DE BIE Sean Leopard – Trek Continental Team
3  GODRIE Stan Rabobank Development Team
4  DE WINTER Walt
5  BIEDERMANN Daniel Team Vorarlberg
6  AVERIN Maksym Atlas Personal – Jakroo
7  SCHWEIZER Christoph Synergy Baku Cycling Project
8  KRIEGER Alexander Rad-Net Rose Team
9  VASILYEV Maksym ISD Continental Team
10  BIZHIGITOV Zhandos Continental Team Astana

 

5. Etap Sonrası Genel Sıralama:

1  GRECHYN Sergiy Torku Şeker Spor
2  SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project
3  KOZHATAYEV Bakhtiyar Continental Team Astana
4  MONIER Damien Team Bridgestone Anchor
5  VAN DER HAAR Lars Rabobank Development Team
6  BRANDAO Joni Efapel – Glassdrive
7  PAKHTUSOV Anatoliy ISD Continental Team
8  HIRT Jan Leopard – Trek Continental Team
9  BIZHIGITOV Zhandos Continental Team Astana
10  VILELA Ricardo Efapel – Glassdrive

 

Mayolar:

Yarış Lideri: Sergiy Grechyn (Torku Şeker Spor)
Dağların Kralı: Connor Mc Convey (Synergy Baku Cycling Project)
Sprint: Christoph Schweizer (Synergy Baku Cycling Project)

 

En İyi Azeri Bisikletçi: Elchin Asadov (Synergy Baku Cycling Project)

 

 

En İyi Genç Bisikletçi: Bakhtiyar Kozhatayev (Continental Team Astana)

 

 

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın