Tour d’Azerbaidjan Açılış Etabında Yerel Takım Zaferi

01/05/2013  //     //  Genel

 

 

 

 

Yakın Asya’yı Anadolu’ya bağlayan Azerbaycan’ın Başkenti Bakü, Tour d’Azerbaidjan 2013 açılış etabına ev sahipliğine sabah erken saatlerde başladı. Kardeş ülkemizin ikinci yılına start aldığı turunda, yeni olmasına karşın organizasyon kalitesi, 2.2 üzerinde bir ciddiyet ve kalite izlenimini eksiksiz hissettiriyor. Bu yıl 25 takımın start alması bekleniyordu. Ancak İran milli takımının startta yerini almaması sebebiyle 24 takım, 141 sporcu bugün toplam 157 kilometre uzunluğundaki, 14.3 kilometrelik parkurda atılacak kriteryum profiline start aldı. 

 

 

Türkiye’den Torku Şeker Spor‘un 6 kişilik kadrosunu sizlerle paylaşmıştık. Takım sportif direktörü olarak Azerbaycan startında görüştüğümüz Mehmet Şafakçı, Yuri Metlushenko ile, gün sonunda beklenen toplu sprint finişine hazır olduklarını belirtti. Yuri, Tour of Turkey’nin 2. etabında yaşanan şanssız kazadan etkilenen isimler arasındaydı. Metlushenko açılış etabı start öncesi, kazanın etkisini atlattığını ve bugün için finiş mücadelesine hazır olduğunu söyledi.

 

 

 

Sabah 10:30’da alınan start sonrası beklenen kaçış denemesi, ilk tur tamamlandığında yaklaşık 10 sporcunun 7 saniyelik avantajı ile belirdi. Torku Şeker Spor’dan Nazım Bakırcı‘nın da aralarında bulunduğu kaçış grubu zaman farkını son 5. turda 5 dakika 20 saniyeye kadar çıkardı. 11 sporcu ile devam eden kaçış grubunda yer alan 2 Rabobank Development Team sporcusu kaçışa tempo verirken, ana grup önünde Lotto-Belisol U23 Team, zaman farkını kapatmak üzere ana grubun temposunu yükseltmeye başladı.

 

 

Son 3 tur kala, zaman farkı 3 dakika 30 saniyeye gerilese de kaçış grubunda muazzam bir kaçış performansı sergilendi. Lider grubun önlerinde yer alan Nazım Bakırcı’nın performansı, ameliyatı sonrası sadece 2 aylık antrenman şansına rağmen lider grubun öncülüğünü çekenlerden biri olarak dikkatleri çekti. Yerel takım,  Synergy Baku Cycling Project‘in kaçış grubundaki İrlanda asıllı sporcusu Connor McConvey son iki tur kala solo atağını başlattı. McConvey’in yakaladığı 7 saniyelik avantajın son turun müthiş temposu için yeterli olup olamayacağı sorusu, heyecanla yaklaşılan etap sonu heyecanını arttırmada hayli etkili oldu.

 

 

Kaçış grubu finişe 600 metre kala yakalandığında uzun soluklu kaçışın heyecan verici son kilometre mücadelesinde galip, Christoph Schweizer oldu. Galibiyeti ile,  Azerbaycan halkını sevinç çığlıklarına boğan Alman sporcu ilk gün Bakü’nün takımı, Synergy Baku Cycling Project‘e turun mavi renkli lider mayosunu ve yeşil sprint mayosunu hediye etti. Günün ikincisi Atlas Personal – Jakroo Takımından Ukraynalı Maksym Averin oldu. Açılış etabının güne hakim takımlarından Rabobank Development Team, Maarten van Trijp ile üçüncülüğü elde etti.

 

 

 

 

Nazım Bakırcı, Türkiye Bisiklet Turu’nun hemen ardından, muhteşem bir performans sergiledi. Son anda kaçışın yakalanması ile ana gruba dahil olan Bakırcı, Torku Şeker’in büyük kozu olarak tüm gün efor harcadı. Mustafa Sayar, son 4 tur kala mide krampı sebebiyle yarışı terk etmek zorunda kaldı. Ambulansa alınan Şampiyon’un sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Torku Şeker Spor’un güçlü transferlerinden Sergiy Grechyn de mide sorunu yaşadı, ancak finiş sprinti için mükemmel bir konum yakalamayı başardı.  Etabı 4.lükle tamamlayan Grechyn, rahatsızlığına rağmen, sezon başından itibaren sergilediği yüksek performansını bugün yeniden takımı için sergiledi.

 

 

 

Etabın ve lider mavi mayonun sahibi Christoph Schweizer, galibiyetini bugün doğum günü olan babasına hediye ederek, takım arkadaşlarının vermiş olduğu destek ile finişe dinç geldiğini belirtti. Yarın Azerbaycan Turu’nun ikinci etabı zorlu dağlık profilde gerçekleşecek.  Schweizer, lider mayoyu korumaya çalışacağını, ancak yarının zorlu tırmanışlarının kendisine uygun olmadığını vurguladı.  Yarın sprinterleri yıpratacak eğimler ve yüksek rakımın hakim olduğu 183 kilometrelik etapta liderliği kaybedebileceğine değindi.

 

 

Tour d’Azerbaidjan 1. Etap Sonuçları:

 

Etap Sıralaması:

1  SCHWEIZER Christoph Synergy Baku Cycling Project
2  AVERIN Maksym Atlas Personal – Jakroo
3  VAN TRIJP Maarten Rabobank Development Team
4  GRECHYN Serhiy Konya Torku Seker Sport
5  BARBERO CUESTA Carlos Euskadi
6  SCHEIT Florian Rad-Net Rose Team
7  FONTE Cesar Efapel – Glassdrive
8  ZHAROVEN Nikita
9  LIEPINS Emils Alpha Baltic – Unitymarathons.com
10  DE BIE Sean Leopard – Trek Continental Team

 

1. Etap Sonrası Genel Sıralama:

1  SCHWEIZER Christoph Synergy Baku Cycling Project
2  AVERIN Maksym Atlas Personal – Jakroo
3  VAN TRIJP Maarten Rabobank Development Team
4  GRECHYN Serhiy Konya Torku Seker Sport
5  BARBERO CUESTA Carlos Euskadi
6  SCHEIT Florian Rad-Net Rose Team
7  FONTE Cesar Efapel – Glassdrive
8  ZHAROVEN Nikita
9  LIEPINS Emils Alpha Baltic – Unitymarathons.com
10  DE BIE Sean Leopard – Trek Continental Team

 

Mayolar:


Yarış Lideri: Christoph Schweizer (Synergy Baku Cycling Project)
Dağların Kralı: Cesar Fonte (Efapel-Glassdrive)
Sprint: Maksym Averin (Atlas Personal – Jakroo)
 

En İyi Azeri Bisikletçi: Elchin Asadov (Synergy Baku Cycling Project)

 

 

En İyi Genç Bisikletçi: Maarten van Trijp (Rabobank Development Team)

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın