Tour d’Azerbaidjan 3. Etap Galibi Vitaliy Popkov – Sergiy Grecyhn Lider Mayoyu Koruyor

03/05/2013  //     //  Genel

 

 

 

 


Dün ikinci etap profilinde geçilen Kafkas Dağları’nın finişinde, İsmayıllı şehrindeki bitiş çizgisi Torku Şeker Spor’ un zaferine tanık oldu. Pazar günü TUR 2013’ü, Dağların Kralı Mayosu’nu sırtında tutarak tamamlayan Sergiy Grechyn, dünkü performansı ile de dün itibariyle Azerbaycan’ın Genel Klasman Mayosu olan Mavi Mayo‘yu 51 saniyelik üstünlükle ele geçirmişti. Bugün, finişi ilk sırada ISD Continental Team‘den Vitaliy Popkov geçerken, Lotto-Belisol U23’ten Stig Broeckx ikinci, Baku Cycling’den Christoph Schweizer ise üçüncü oldu. Ancak mayolarda bir değişiklik olmadı.

 

Bugün yine Kafkas Dağları’nın gölgesinde, Gabala’dan alınan start ile 165 kilometrelik mücadeleye erken saatlerde, ancak yakıcı güneş etkisi eşliğinde başlandı. Dün, Azerbaycan Turu’nun korkulan ilk zorlu etabında, 9 sporcu süpürge aracına takılmış ve 6 sporcu da zorluk sebebi ile yarışı terk etmişti. Bu sebeple, 141 sporcunun katılımıyla başlayan 2013 mücadelesine, bugün 125 sporcu start alabildi. 

 

 

Dün Torku Şeker Spor takımından yarışı terk eden olmamış, yalnızca Nazım Bakırcı rahatsızlığına rağmen yarışı zaman sınırına takılmadan tamamlamıştı. Geceyi yüksek ateşle geçiren Bakırcı, doktorların uyarılarına rağmen bugün takıma yardımcı olmak için Gabala startındaydı. Halsizliği ve yüksek ateşine rağmen fedakarlık gösteren Nazım, kötüleşmesi halinde yarıştan çekilmek üzere bugün de start aldı. Neyse ki Nazım, pelotonla birlikte finişe girerek turda takımı yine yalnız bırakmadı.

 

Bugün Gabala’da toplu sprint finişi beklentisiyle, sprinterlere hitap eden profil senaryosunda, starttan hemen sonra 9 sporcu ile kaçış grubu oluştu. Kaçış grubunun güçlü isimlerden oluşması ve günün sprint finaline uygun karakteristikleri taşıması sebebiyle gün, Torku Şeker Spor için lider mayoyu korumak üzere hayli zorlu geçti. 80. km’de kaçış grubu ile peloton arasındaki fark 6 dakikaya kadar çıktı. Ancak son 50 km’de bu fark 2 dakikalara inmişti.

 

Daha sonra kaçış grubunun 9 isminden ISD Continental Team‘in eski ve tecrübeli sprinteri Vitaliy Popkov ve Lotto-Belisol U23 takımından Stig Broeckx atak yaptı. 2 kişilik liderlik, erken ve beklenmedik atağı galibiyete taşıdı. Etap galibiyeti, son metrelere dek ikili arasındaki sprint performansı heyecanını taşıdı. ISD Continental takımından Vitaliy Popkov galibiyeti aldı. Stig Broeckx sprintte geri kalmanın bedelini ikincilikle ödedi. Pelotonun son kilometredeki üçüncülük mücadelesi toplu sprint finişi temposunda daha çetin geçti. Üçüncülük ile podyum zaferini elde eden sporcu, açılış etabının galibi, yerel takım Synergy Baku Cycling Project‘ten Christoph Schweizer oldu. Böylece yerel takım, her etapta podyum zaferi elde ederek, Azerbaycan’ın bisiklet sporunda ilerleme ve profesyonelliğe hazırlık çabalarının başarılı yüzü olarak, kendi evinde derece elde etmenin onurunu yaşatmaya devam etti.

 

 

 

Gabala finişindeki peloton ve etap galibi arasındaki fark her ne kadar 1 dakikanın üzerinde de olsa, genel sıralama riski olmadığından Grechyn pelotonla giriş yaparak lider mayoyu korudu. Etap sonrası Grechyn, “Bugün benim ve bizim için çok zorlu geçti. Bugün beni destekleyen takım arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Beni son metrelere kadar yüzde yüz desteklediler. Yarın zorlu tırmanışlar olsa da takımım ve ben liderliği korumak üzere mücadele edeceğiz. Kendimi çok iyi hissediyorum. Takımım da aynı şekilde… Güçlüyüz ve liderliği yarın da korumak istiyoruz,” dedi. Üçüncü etap sonunda Sergiy Grechyn 51 saniyelik avantajını korumayı başardı. Takımının %100 desteğini defalarca vurgulayan Grechyn, yarın Kraliçe etapta da takıma ve takımın gücüne güvendiğini belirtti.

 

 

 

Yarın, yine Şamahı Geçidi ile Kafkas Dağları’nda verilecek mücadele, 115 kilometrede gerçekleşecek ve son tırmanışta 1400 metre rakım çıkılarak,  genel sıralama için en önemli ve son tur etabı olarak tamamlanacak.

 

 

 

 

Tour d’Azerbaidjan 3. Etap Sonuçları:


Etap Sıralaması:

1  POPKOV Vitaliy ISD Continental Team
2  BROECKX Stig Lotto-Belisol U23
3  SCHWEIZER Christoph Synergy Baku Cycling Project
4  BOVENHUIS Jasper Rabobank Development Team
5  AVERIN Maksym Atlas Personal – Jakroo
6  SHIMIZU Miyataka Team Bridgestone Anchor
7  REINHARDT Theo Rad-Net Rose Team
8  SILVESTRE Fabio Leopard – Trek Continental Team
9  VAN DER HAAR Lars Rabobank Development Team
10  VASILYEV Maksym ISD Continental Team

 

3. Etap Sonrası Genel Sıralama:

1  GRECHYN Sergiy Torku Şeker Spor
2  SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project
3  KOZHATAYEV Bakhtiyar Continental Team Astana
4  MONIER Damien Team Bridgestone Anchor
5  VILELA Ricardo Efapel – Glassdrive
6  VAN DER HAAR Lars Rabobank Development Team
7  BIZHIGITOV Zhandos Continental Team Astana
8  HATSUYAMA Sho Team Bridgestone Anchor
9  PAKHTUSOV Anatoliy ISD Continental Team
10  BRANDAO Joni Efapel – Glassdrive

 

Mayolar:

Yarış Lideri: Sergiy Grechyn (Torku Şeker Spor)
Dağların Kralı: Ricardo Vilela (Efapel – Glassdrive)
Sprint: Christoph Schweizer (Synergy Baku Cycling Project)

 

En İyi Azeri Bisikletçi: Elchin Asadov (Synergy Baku Cycling Project)

 

 

En İyi Genç Bisikletçi: Bakhtiyar Kozhatayev (Continental Team Astana)

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın