Tony Martin(HTC) 2011 Volta ao Algarve Sürpriz Zaferi

20/02/2011  //     //  Genel

 

 

 

Bu yıl 37.’si yapılan Volta ao Algarve Turu Portekiz’de 5 tur toplamlı 708 km. mesafede gerçekleşti. Tur galibi HTC Highroad’dan Alman Sporcu Tony Martin 5.etap Bireysel Zamana Karşı’da gösterdiği yüksek performans ile hem 5.etap galibiyetini hem de genel sıralama liderliğini alarak 2011 Volta ao Algarve Turunu galibiyetine çevirdi.

 

 

 

37.’si yapılan Volta ao Algarve Turu bugün sona erdi. UCI Avrupa Turu 2.1 kategorisinde bulunan Volta ao Algarve’nin 2009 ve 2010 şampiyonu Alberto Contador’un son aylarda gündemde olan ve geçtiğimiz hafta disiplin kurulu kararı ile temiz raporu açıklamasının ardından bu yıl da katılma kararı almıştı. Tur’a 21 takım 168 sporcu ile katılım ilgisi gösterdi. Andreas Klöden(RadioShack), Andre Greipel(Omega Pharma Lotto), Tylar Farrar (Garmin- Cervelo), Luis Leon Sanchez(Rabobank), Roman Kreuziger(Astana), Alberto Contador(Saxo Bank) katılan yıldız isimlerdi.

 

 

Alberto Contador’un tur boyunca fazla asılmadığı, düşük performans antrenmanı edasında yarışması yarışlara geri dönmesine sebep olan aklandığı güzel haber sonrası hayranlarına üzücü bir yarış performansı sergilemiş oldu. Yine de 6-7 aydır yaşadığı sıkıntılar ve kendini aklama çalışmaları, disiplin kurulu savunmaları, acabaların yarattığı stres sonrası eski performansını sergilemesini önlemiş olabilir. Çünkü Contador için hala bilinmezlik sözkonusu Disiplin Kurulu Raporunun UCI’ye ulaşması bekleniyor. UCI ve WADA raporu inceleyecek ve karara karşı çıkma haklarını kullanma riski devam ediyor. Rapor kararına itiraz için 30 gün süreleri bulunuyor. Yani Mart’ın sonlarına kadar hala acaba’lar Contador’u ve sevenlerini meşgul etmeye devam edecek.  3 kez Fransa Bisiklet Turu Şapiyonu olan Alberto Contador ard arda iki kez(2009-2010) Vola ao Algerve Şampiyonluğu’nun ardından genel sırlamada 4. olarak tamaladı.

 

Bugün 5.etap yani final etabı olan Bireysel Zamana Karşı gösterilen performans 17,2 km.’de gerçekleşti. Güne başlarken belki de Tony Martin’in turu alabileceği  kimsenin aklına gelmemiştir gerçi lider mayoya zaman farkı çok azdı. 25 yaşındaki Alman sporcu 2010 yılı UCI Dünya Şampiyonası 3.’lüğüyle Bronz Madalya’ya sahip. Ayrıca 2010 Almanya Zamana Karşı Şampiyonu. Bugün de mükemmel bir performans sergileyerek hem etabı hem de sürpriz bir şekilde Volta ao Algarve 2011 Turu Liderliğini aldı.

 

 

Sporcu Takım Zaman
1 Tony Martin Yellow jersey HTC-Highroad 18s 48′ 45″
2 Tejay Van Garderen HTC-Highroad + 32″
3 Lieuwe Westra Vacansoleil-DCM + 39″
4 Alberto Contador Team Saxo Bank-SunGard + 41″
5 Andreas Klöden Team RadioShack + 46″
6 Tiago Machado Team RadioShack + 47″
7 Stephen Cummings Team Sky + 53″
8 Rein Taaramäe Cofidis + 59″
9 Luis Leon Sanchez Rabobank + 1.04″
10 Thomas De Ghent Vacansoleil-DCM + 1.05″

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın