Tirreno Adriatico 6.Etap: Joaquim Rodriguez’in Muhteşem Atağıyla Gelen Galibiyeti

12/03/2012  //     //  Genel

 

Tirreno Adriatico’nun zorlu ve genel sıralamada belirleyici olacağı bilinen 4.etap sonunda genel sıralama liderliğini devir alan Chris Horner liderliğinde 6.etap Offida’dan start aldı. Offida-Offida arası gerçekleşen günün etabı mesafesi 181 kilometreydi. Start öncesi bazı yıldız isimlerin Tirreno Adritico’dan ayrıldığı, bu isimler arasında Philippe Gilbert’in de geçmesiyle ilgi uyandırdı. Cumartesi günü gerçekleşecek Milan-San Remo için ayrılan yıldız isimler sonrası 166 sporcu ile etap başladı.İlk 3 kilometrede Dünya Şampiyonluk mayosu ile Mark Cavendish’in de aralarında bulunduğu bir grup atak yaparak kaçışı etabın ilk kilometrelerinde gerçekleştirmek istedi. Ancak ana grubun kaçışa baskısı hızlı oldu ve kaçış ilk anlarda gerçekleşemedi.

 

 

Offida’da alınan start sonrası ilk 84 kilometrelik parkur aşamasından sonra 2011 U23 Avrupa Şampiyonasının yapıldığı 16,2 kilometrelik parkurda atılan 6 tur sonunda yine Offida’da finişe girildi. Günün kaçışı 34.kilometrede 7 isimle oluşabilmişti. Alberto Betancur Gomez(Acqua&Sapone), Luis Felipe Laverde Jimenez(Colombia), Arthur Vichot(FDJ-Big Mat), Serge Pauwels(Omega Pharma QuickStep), Mirko Selvaggi(Vacansoleil), Andrey Amador(Movistar)  ve Branislau Samoilau(Movistar)’ın bulunduğu kaçış grubu ana gruba maksimum zaman farkını 95.kilometrede 4 dakika 50 saniyeye çıkarabildi.

 

Etabın yaklaşık olarak 65.kilometresinde Mark Cavendish ve takım arkadaşı, domestiği Bernard Eisel ile birlikte yarışı bırakarak, Tirreno Adriatico’ya veda etti. Dünya Şampiyonunun da Cumartesi günü gerçekleşecek Milan San Remo klasiğindeki iddiasını korumak ve hazırlık için yarıştan çekildiği biliniyor.

 

Tirreno Adriatico’da bugünkü kaçış grubu, finişe yaklaştıkça Liquigas-Canondale ve Farnese Vini takımlarının liderliğinde tempo arttıran ana grup performansı, kaçışın sonlanacağını gösteriyordu. Finişe 35 kilometre kala kaçış grubundan Betancur, Laverde ve Selvaggi koparken, zaman farkı da 1 dakika 53 saniyeye kadar düşmüştü. 16,2 kilometrelik parkurda atılan 6 turun finişe uzanan son 2 iki turunda tempo özellikle İtalyan takımlar liderliğinde artarak hızlanmaya başladı. Son tura girildiğinde ana grup 1 dakikanın altına düşürdüğü zaman farkında, 4 kişilik kaçışta bulunan; Arthur Vichot(FDJ-Big Mat), Serge Pauwels(Omega Pharma QuickStep), Andrey Amador(Movistar)  ve Alberto Betancur Gomez(Acqua&Sapone)  kaçışının kaçınılmaz sonlanışını son tur içerisinde görüleceğini de garantiledi. Gün, toplu sprint finişi günüydü.Ve bunu ancak çok daha sağlam bir  atak değiştirebilirdi.

 

4 kişilik kaçış grubu finişe 5 kilometre kala ana gruba yakalandıktan sonra, finişe yakınlaşmış olmanın getirisi ana gruptan atak denemeleri ve kaçış heveslileri isimler de boy göstermeye başladı. Kaçış denemelerine tempo uyduramayan ana grup parçalandı. Ön grupta kaçışı baskılayan isimler grubu içerisinde; Di Luca, Sagan, Nibali, Horner, Kreuziger, Garzelli, Rodriguez gibi favori isimler vardı.

 

 

Finişe 1,1 kilometre kala agresif ataklara cevap vermek için efor sarfeden favoriler grubunun yorgunluğundan fırsat bulan Katusha Takımının yıldız ismi Joaquim Rodriguez’den güçlü bir atak geldi. Favoriler grubu bu güçlü atağa cevap vermeye çalıştıysa da Joaquim Rodriguez’in mükemmel temposu karşısında etap galibiyetini Rodriguez’e kaptırdılar. Rodriguez’in ardından etabı 2.sırada tamamlayan Vincenzo Nibali 6 saniyelik bonifikasyon ile genel sıralamada yine 3.sırada ancak lider mayoya 6 saniye daha yaklaşarak 6 saniye geride. Genel Sıralama liderliği ve lider mayo yine Chris Horner’da.

 

Bugün kendimi bir parça şanslı hissettiğimi söyleyebilirim. Son kilometrede kendimi çok iyi hissettim ve atağımı yaptım. Peter Sagan’dan kurtulmaya çalıştım. Çünkü etabı kazanmam için ondan kurtulmam gerektiğini biliyordum.”dedi. Yarın zamana karşı ile final etabı gerçekleşecek.

 

 

 

 

Tirreno Adriatico 6.Etap Finiş Sıralaması:

 

1. Joaquim Rodriguez (KAT)    4:38:27

2. Vincenzo Nibali (LIQ)

3. Danilo Di Luca (ASA)

4. Chris Horner (RNT)

5. Rinaldo Nocentini (ALM)

 

 

6.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1     Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan     29:27:06
2     Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team     0:00:05
3     Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale     0:00:06
4     Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale     0:00:45
5     Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD     0:00:47
6     Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team     0:00:48

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın