Tirreno Adriatico 4.Etap Zirve Finişini Chris Froome Kazandı

09/03/2013  //     //  Genel

 

İki deniz arasındaki mücadelede, Adriatico denizine doğru  4.etap zirve finişi profili ve 173 kilometrelik zorlu profili ile start aldığında, günün büyük favorisi Chris Froome, Sky takım lideri olarak takıldığı turda bu yıl da formda olduğunu gösterdi. Prati di Tivo zirvesindeki etap galiiteyi ile genel sıralamada iddiasını yükselten Froome, bugün zirve finişine 4.’lükle girip sarı mayoyu alan Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-QuickStep) ile tur liderliği mücadelesinde şansını arttırdı. Froome, Vuelta ile parlamaya başlayan yıldızının, bu yıl ki performansı ile parlamaya devam edeceğini gösteren efor sergiledi.

 

 

Alberto Contador, Joaquim Rodriguez, Chris Horner gibi yıldız isimlerin tarzına uygun zirve finişine sahip 4.etapta yıldızlar geçidinde, sıcak rekabet sahneleri vaad eden Tirreno Adriatico 4.etabı Narni’den start aldı. Start sonrası hızlı oluşan günün kaçış grubu 4 kişiden oluştu. Kaçış grubunda; Fredrik Kessiakoff (Astana), Anthony Roux (FDJ), Tomasz Marczynski
(Vacansoleil-DCM) ve Francesco Failli (Vini Fantini-Selle Italia) vardı. Zaman farkını 5-6 dakika seviyelerine hızlı çıkartan dörtlü yarış lideri, Capannelle sonrası tempo arttıran ana grup hızı karşısında zaman avantajlarını kaybetmeye başladı.

 

İki günlük sprint etabı sonrası genel sıralama liderliğine sahip olan Mark Cavendish, genel sıralama lideri olarak mavi mayo ile güne başlasa da, zorlu tırmanışların duvar gibi eğimleri karşısında ana grup gerilerine düşerken bir kez daha ekranlara yansıdı. Failli liderliğinde, Capannelle zirvesine ulaşan 4 kişilik kaçış grubunun zaman avantajı zirvede 2 dakika 35 saniye seviyelerine düştü. Ana grup önünde BMC takımı, bugün Gilbert ile Paris Nice etabında olduğu gibi Cadel Evans ile şansını denemek üzere tempo verdi. Bu sezon Astana takım renklerinde izlediğimiz Vincenzo Nibali’yi taşıyan Astana da ana grup önlerinde kalmaya çalıştı. Geçen yıl Tirreno Adriatico’nun Piarti di Tivo zirve finişi galibi Vincenzo Nibali, bugün genel sıralamada Cavendish’in taşıdığı mavi lider mayoya sadece 29 saniye uzaklıkta başlamıştı ve bugünün büyük favorilerinden biriydi. Geçen yıl kazandığı etabı bu yıl yinelemesi, ona liderliği getirebilirdi. Ancak Zirve finişinde herşey Nibali’nin istediği gibi olamadı.

 

Kaçak 4’lü Prati di Tivo tırmanışına ana grubun 1 dakika 37 saniye önünde başladı. Zorlu tırmanışta, güç tüketip ilk kopan isim Francesco Failli oldu. Prati di Tivo tırmanışında ana grubun arkalarına düşerken ekranlara yansıyan diğer bir isim, geçen yıl Fransa Bisiklet Turu ve 2012 performansı ile Turminatör lakabını alan Peter Sagandı. SKY takımı, Chris Froome için finişe 11 kilometre kala ana grup önünde yerini aldığında, SKY takım treni yine sanki defalarca kurgulanmış senaryoyu gözü kapalı oynar gibi tempoya asıldı. Kaçış grubundan, ana gruba en son yakalanan isim Tomasz Marczynski
(Vacansoleil-DCM) oldu. Marczynski, finişe 8 kilometre kala yakalandığında, SKY kurgulu senaryoyu yine yüksek tempoda uygulamaya devam etti.Yaklaşık 1 kilometre sonra, SKY’ın çektiği o endamlı ana gruptan sadece 10 kişi tempoya tutunabilmeyi başarmıştı.

 

 

Finişe 2,7 kilometre kala Alberto Contador, selesinden yine kalkıp İspanyol dansını tırmanışın zorlu bölümünde başlattığında, SKY tempoyu arttırdı. Zirveye ilerledikçe karlarla kaplı Piarti di Tivo’nun yüksek rakımına tırmanışta, Nibali’den kontratak geldiğinde diğer yıldız isimlerin rekabete katılımı zirve finiş keyfini arttırdı. Ataklara SKY sadece tempo arttırdı ancak istikrarını bozmadı. Froome’u taşıyan SKY treninde hala 1 takım arkadaşı tırmanışta Froome’u domine ediyordu. Son kilometre kapısına dek Contador ile birkaç saniye önde ilerleyen Vincenzo Nibaliye’ye nihai cevapta, Froome’un güçlü atağına yenik düştü.

 

 

Froome, Nibali ve Contador’u geçip muazzam bir tempoda zirveye tırmanışına devam etti. Yıldız tırmanışçıların zorlayarak ilerlediği son 200 metrede günün diğer kahramanı kuşkusuz,
Mauro Santambrogio idi. Vini Santini-Selle İtalia takımından
Mauro Santambrogio, bugünkü performansı ile ikinciliği alırken, genel sıralamada lider mayoyu gün sonunda sırtına geçiren isim oldu. Froome, bugün zirve galibiyeti ile lider mayoya sadece 4 saniye geriden, tur iddiasında şansını arttırdı.

 

 

 

Tirreno Adriatico 4.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 4:41:31  
2 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:06  
3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:11  
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:13  
5 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard 0:00:15  
6 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff    
7 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:20  
8 Wouter Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:43  
9 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha    
10 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:00:58  
11 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha    
12 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team 0:01:04  
13 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN-Qhubeka 0:01:06  
14 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:01:13  
15 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:15  

 

4.Etap Sonunda Genel Sıralama:

 

1 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 16:04:59  
2 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:00:04  
3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:16  
4 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:00:30  
5 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:33  
6 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard 0:00:40  
7 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia    
8 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team 0:01:04  
9 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:16  
10 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha    

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın