Tirreno Adriatico 4.Etabı Michele Scarponi nin-Mavi Mayo Yeni Sahibi Robert Gesink

12/03/2011  //     //  Genel

 

 

Robert Gesink(Rabobank) Genel Sıralama Liderliğini bugün Tyler Farrar’dan devir aldı. Yarın Lider Mavi Mayo’yu Gesink taşıyacak. 4.Etap galibi ise muhteşem tırmanış temposu ile fark yaratan isim Michele Scarponi(Lampre) oldu.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

Tirreno Adriatico 4.etabı ile son hız devam ediyor. Tur’un lideri Tyler Farrar Mavi Mayo’yu taşıdı. Günün startı Narni’den start alarak 240 mesafe kat edildi ve Chieti’de sona erdi.

 

 

4.Etap profili sprinterler için zorlu bir etap olacağını gösteriyordu. Nitekim sprinterlerin etap içerisinde zorlandığını gördük. Narni’den startın alınmasıyla peloton uzun süre grup halinde ilerledi.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

Kaçış 135.km’de gerçekleşti. 3 kişiden kaçış grubu içerisinde Mickael Cherel(AG2R), Sebastian Lang(Omega Pharma Lotto) ve Gorazd Stangelj(Astana)’dan oluştu. Kaçan grubun etap içerisinde ana gruba açtığı zaman farkı avantajı 15 dakika 25 sayiye’yi buldu. Zaman farkının fazla açılması ana grupta tempo artışını da beraberinde getirdi. Finişe 30 km kala ana grup zaman farkını 3 dakika 30 saniye’ye düşürmüştü. Bu arada kaçan 3’lü den ilk kayıbı da Sebastian Lang oldu. Kaçışş Mickael Cherel(AG2R) ve Gorazd Stangelj(Astana) ile devam etse de ana grup önünde Fanese Vini takımı Giovanni Visconti’yi finişe taşırken tempoyu ciddi oranda arttırdı. Etap profilinde çok da belli olmasa da Chietu’daki finişe uzanan tırmanışların eğimi %14-%15 civarındaydı hatta eğim bazı yerlerde maksimum %19’a çıkıyordu.

 

Finişe 16,5 km kala 2 kişilik kaçış gubundan geriye sadece Mickael Cherel(AG2R) kalmıştı. Fransız sporcu solo kaçışını sürdürmeye çalışsa da finişe uzanan zorlu eğimlere gelmişti ve zorlanıyordu ana gruba yakalanacağı kesindi. Zorlanan sadece Cherel olmadı. Eğimlerin zorluğu ana gruba da yansımıştı ve peloton dağınık bir düzen içerisinde ilerliyordu. 11 km kala Cherel yakalandı.

 

Finişe 6 km kala Fabian Cancellara(Leopard Trek), Giovanni Visconti(Farnese Vini) ve Dmitry Murayev(RadioShack) kaçış başlattı. Hemen arkalarından Thor Hushovd’un atağı geldi. Hushovd’un ardına takılan Sebastian Langaveld ile kaçış takip grubu oluştu arkalarından dağınık ana grup geliyordu. 1,5 km kala ana grup içerisinden Michele Scarponi(Lampre) atak yaptı.

 

Photo: Press RCS Sport / Lapresse

 

Scarponi’nin peşine Damieno Cunego(Lampre) ve Philippe Gilbert(Omega) takıldı. Yeni oluşan grup Scarponi liderliğinde sağlam bir tırmanış temposu oluşturdu. Ve grup yarış liderliğini ele geçirdi.  Cadel Evans’da arkalarından sağlam bir tempo ile yakalamaya çalıştı. Fakat Etap Michele Scarponi(Lampre) liderliğinde sona erdi. Yine Lampre Takımı’ndan Damieno Cunego 2. olurken Cadel Evans(BMC) 3. oldu.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=eT4Cds4bvZc:550:0]

 

 

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

4.Etap Finiş Sıralaması:

1. Michele Scarponi (Lampre-ISD) 6:10:59
2. Damiano Cunego (Lampre-ISD) 00:00
3. Cadel Evans (BMC) mt 00:00
4. Ivan Basso (Liquigas-Cannondale) 00:02
5. Danilo di Luca (Katusha) 00:06
6. Robert Gesink (Rabobank) 00:12
7. Rinaldo Nocentini (AG2R) 00:12
8. Vincenzo Nibali (Liquigas-Canondale) 00:12

 

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

4.Etap Sonu Genel Sıralama:

 

1. Robert Gesink (Rabobank) 16:05:10
2. Cadel Evans (BMC) 00:10
3. Ivan Basso (Liquigas-Cannondale) 00:12
4. Michele Scarponi (Lampre-ISD) 00:15
5. Damiano Cunego (Lampre-ISD) 00:19
6. Sebastian Langeveld (Rabobank) 00:19
7. Vicenzo Nibali (Liquigas-Cannondale) 00:22
8. Damiano Caruso (Liquigas-Cannondale)00:34

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın