Tirreno – Adriatico 2013 Etap 5: Joaquim Rodriguez’ den Müthiş Performans

10/03/2013  //     //  Genel

 

 

Ortona – Chieti: 230 km

 

İki denizin yarışında 5. gün geride kaldı. Turun en uzun 2. etabı olma özelliğindeki ve dün kadar olmasa da içinde ciddi tırmanışların olduğu 5. Etabın galibi İspanyol bisikletçi Joaquim ‘Purito’ Rodriguez oldu. İkinci sırayı Blanco adına yarışan Bauke Mollema alırken, dün istediği performansı sergileyemeyen Alberto Contador ise aradaki farkı kapatmak için bitiş çizgisine kadar mücadele etse de ancak 3.’ lük ile yetinebildi.

 

Özellikle turun en uzun etaplarından biri olması ve son kilometrelerdeki dik yokuşlar, bisikletçileri bir hayli zorladı. %15 eğime sahip son 2 kilometrelik tırmanışa yaklaşık 12 kişilik bir grup birlikte geldi. Grubun içerisinde neredeyse turun tüm favorileri vardı. İçerisinde Vincenzo Nibali, Alberto Contador, Joaquim Rodriguez, Chris Froome gibi isimlerin bulunduğu grup sürekli birbirini kollarken, Sky ekibi geçen yıl turda uyguladığı taktiği uyguluyordu. Favori sporcusunu, domestik sporcusuyla birlikte yokuşta grubun önünde tutarak tempoyu kendi ayarlayan Sky’ ın taktiği bu sefer işe yaramadı.

 

Joaquim Rodriguez bitişe tam olarak 1.3 kilometre varken bir anda yandan fırladı ve tek başına atağına başladı. Arkadan gelen grup temposunu arttırmaya çalışsa da Rodriguez bunun olmasına izin vermedi. Son düzlüğe geldiğinde arkasına son bir kez daha bakan ‘Purito’ rahatça kollarını yana açtı ve galibiyeti kutlayarak en yakın rakibinden 8 saniye önce bitiş çizgisinden geçti. Arkadan gelen grup ise Rodriguez kadar rahat değildi. Son düzlükte sprinte başlayan gruptan, Mollema ve Contador öne çıkan isim oldular ve ikincilik ile üçüncülük sıralarını alan isimler oldular. Blanco’ nun sporcusu Bauke Mollema Chris Horner, Chris Froome, Vincenzo Nibali, Roman Kruezgier gibi isimlerin arasından sıyrılarak ikinci olmasıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

 

Bauke Mollema Contador’ u geçtikten hemen sonrası

 

 

Heyecan dolu son 2 kilometre;

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=-l-gGSYY2mc:550:0]

 

Rodriguez’ in etap galibiyetinin ardından, genel klasmanda da değişiklikler oldu. Dün, azurra maglia‘ yı sırtına geçiren Michael Kwiatkowski, bugün son kilometrelerdeki mücadelenin içerisinde yer alamayınca liderliğini kaybetti ve liderin 24 saniye gerisinde 4. sıraya geriledi. Tirreno – Adriatico’ nun son 2 güne girerken yeni lideri ise dünkü müthiş atağının ardından bugün de ön grupta yer alarak büyük bir zaman avantajı kazanan Christopher Froome oldu. Vincenzo Nibali, Froome’ un ancak 20 saniye geriden takip edebilirken 2. sırada yer aldı. Tıpkı Nibali gibi beklenileni karşılayamayan Alberto Contador ise turun genel klasmanındaki 3. sırada yer aldı.

 

Peki etapta başka neler oldu?

 

Geride bıraktığımız günlerin aksine bu sefer Güneş, İtalya topraklarını ısıtmak için yüzünü gösterdi ve 230 km’ lik turun en uzun ve en yorucu etaplarından biri start aldı. Toplamda 168 sporcunun start aldığı etapta bugün yalnızca, bir gece önce yüksek ateş rahatsızlığı yaşayan Francesco Chicci yarışı terk etti. Daha önce de Sep Vanmarcke, yarış öncesi ısınma alanında düşerek, dizini yere vurmuş ve diz bursalarında zedelenme meydana geldiği için start alamamıştı. Aynı zamanda Olivier Kaisen, Martin Reimer’ de yarıştan çekilmişti. Yarışta kırık kaburgayla mücadele eden ve dağların kralı mayosuna da sırtına geçiren Francesco Failli ise ağrılarına daha fazla dayanamayıp, yarşı terk etmek zorunda kalmıştı.

 

Cannondale Pro Cycling, kaçış grubu ile farkı kapatmaya çalışıyor

 

 

Yarışın başlamasıyla birlikte bir çok atak meydana gelse de ilk ciddi atak 9 kişilik bir grup tarafından 20. kilometrede meydana geldi. Damiano Cunego, Juan Flecha ve Cesare Benedetti gibi isimlerin de olduğu grup pelotonla olan farkı açmaya başladı. 65. kilometre geride kaldığında köşe dönüşünde Benedetti, az kalsın düşüyordu ve bu yalpalama onun gruptan kopmasına sebep oldu. 8 kişi yoluna devam eden kaçış grubu, bu kilometrelerde farkı 7 dakikaya kadar çıkarsa da etap ortasındaki yokuşların başlamasıyla tempoları düşmeye başladı. Özellikle 100.km’ ye yaklaşırken, Ag2r – La Mondiale ve Cannondale Pro Cycling takımları pelotona önderlik ederek farkın kapanmasında pay sahibi oldular.

 

Damino Cunego, buzlar arasında atağını sürdürüyor

 

 

Özellikle 12 km’  lik ve %8.6′ lık eğimiyle The Passo Lanciano tırmanışında Cunego kendini çok zorladı. Elinden geldiğince mücadele eden Lampre – Merida’ nın başarılı sporcusu, inişlerde Sky treninin ipleri eline almasıyla zaman avantajını kaybetmeye başladı. Son tırmanış öncesi pelotonla arasında yalnızca 2 dk fark kalan sporcu daha sonra arkadan gelen 20 kişilik grubun içerisinde girdi.

 

Bu kilometre’ den sonra özellikle son 6 kilometre’ den sonra olanlar etabın galibini belirledi. Son 2 km’ de yaşananlar ise seyircilerin nefessiz kalmasına yetti.

 

Tirreno – Adriatico yarın Porto Sant’Elpidio’ da gerçekleşecek olan 209 km’ lik etapla devam edecek.

 

Etap sonrası İlk 10 Sıralaması; 

1 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 6:06:43
2 Bauke Mollema (Ned) Blanco Pro Cycling Team 0:00:08
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
4 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
5 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard
6 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:17
8 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:00:22
9 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff
10 Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp

 

Genek Klasman ilk 10;

1 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 22:11:53
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:00:20
3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:24
5 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard 0:00:37
6 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:00:52
7 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:00:55
8 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:57
9 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff 0:01:27
10 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 0:01:51

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın