Tirreno – Adriatico 2013 Etap 3: Sprinterlerin Savaşını Sagan Kazandı

08/03/2013  //     //  Genel

 

 

Indicatore – Narni Scalo: 190 km

 

Dün 3 önemli isminde etap zaferi için uygun atağı yapamasının ardından bugün beklenilen oldu ve Peter Sagan, Andrei Greipel ve Mark Cavendish arasında nefesleri kesen bir mücadele yaşandı. Son metrelerdeki üstün performansı ile bitiş çizgisinden ilk geçen isim Cannondale Pro Cycling’ in genç yıldızı Peter Sagan oldu. Sagan’ ın hemen arkasından bitiş çizgisinden geçen Mark Cavendish ikinci sırada kalırken, üçüncülük dünkü performansından hiç memnun olmayan Andrei Greipel’ in oldu.

 

Cannondale’ in Tirreno – Adriatico’ daki lideri konumundaki Slovak yıldız, bitiş çizgisine 150 m kala öndeki grubun içerisinde iyi yer edindi ve çok iyi bir şekilde deryali kullandı. Son ana kadar öndeki biskletçinin arka lastğine yapışan Sagan, uygun anı bulduğunda atağına başladı ve zaferi elde etti. Mark Cavendish’ te etap birinciliği için ok iyi mücadele etse de gününde olan Sagan’ ı yakalamak imkansızdı. Ancak Cavendish, Tirreno – Adriatico’ nun 3. gününde de Maglia Azurra’ yı giymeye devam etti.

 

Bu arada dünkü üstün performansının ardından Matthew Goss bugün de oldukça başarılı bir iş çıkardı ve etabı 5. sırada tamamladı.

 

Yarışı geçtiğimiz 2 günün aksine bugün kuru bir zemin ve yağışsız bir havada başladı. Ancak startın ardından görülen kara bulutlar bisikletçileri korkutmaya yetti. Özellikle bitiş bölgesindeki yağışın etkisiyle bisiketçiler çok kaygan ve sert virajlarda yarışmak zorunda kaldılar. Bu arada Blanco Pro Cycling adına yarışan Bram Tankink yarıştan çekildi.

 

Dağ kapılarının mevcut olduğu etabın başlarında ilk atak gerçekleşti. Cesare Benedetti ve Gariko Bravo pelotondan ayrıldılar ve turun yeşil mayosunu alabilmek için yüksek performansla pelotonla aralarını açmaya başladılar. Daha sonra bu ikiliye Fantini Vini – Selle adına yarışan Francesco Failli katıldı. Grubun 3 kişi olmasıyla da fark daha da hızlı açılmaya başladı ve 6 dakikaya kadar yükseldi. 100 km geride kaldığında ana grupla, kaçış grubu arasında ki fark 9 dakikanın üstüne çıktı. Bu sırada Omega Pharma – Quickstep, pelotonun önünde tempoyu sabit tutmaya devam etti.

 

Kaçış grubu önden arkaya doğru, Bravo, Failli, Benedetti

 

 

Todi tırmanışına gelindiğinde Net – App Endura’ nın sporcusu Cesare Benedetti, kaçış grubuna da atak çekti. Geçen yıl Giro’ da yer almalarına rağmen bu yıl Giro için wildcard alamayan Net – App Endura, Tirreno – Adriatico için aldıkları wildcardın(Özel davet) hakkını verdiklerini göstermiş oldular. Dağların kralı kapısından geçen ilk isim Benedetti oldu.

 

Dağ kapısından geçiş yaptıktan sonra tekrar birleşen kaçış grubu bu sefer Umbrian tepelerine geldi. Bu sırada Gariko Bravo kaçış grubundan koptu ve tekrar pelotona döndü. Yarışın bitmesine 40 km kala taktik savaşları başladı. Sagan’ ı taşıya Cannondale, Greipel’ i taşıyan Lotto – Belisol ve John Degenkolb’ u taşıyan Argos – Shimano sürekli grubun önünde yer alma mücadelesinde yer aldılar. Ancak peloton 40 km kalmasına rağmen hala aradaki fark azalmış olsa da kapatmak adına girişimde bulunmadı.

 

 

30 km kaldığında ise dün olduğu gibi bugün de bir kez daha Omega Pharma – Quickstep sazı eline aldı ve kaçış grubu ile olan farkı 35 saniyeye kadar indirdi. 20 km kala Cannondale, pelotonun başına geçti ve kaçış grubu yakalandı.

 

Bitişe 2.5 km kala Vacansoleil adına yarışan Sergey Lagutin tek başına atağına başladı. Ancak bu atak başarılı olamadı ve son 1 km’ de tekrar pelotona dahil dolu. Kıyasıya geçen mücadelenin arından Slovak yıldız Peter Sagan, galibiyet sprinti için doğru zamanı bekleyek güçlü sprintini attı ve 3. Etabın galibi oldu.

 

İşte heyecan dolu son 3 km;

 

 

Tirreno – Adriatico yarın Narni – Prati di Tivo arasındaki 173 km’ lik tırmanış etabıyla devam edecek. 4. etapta tırmanışçı bisikletçilerin ortaya çıkmasıyla turun genel sıralamasını büyük ölçüde değişecektir.

 

 

Etap sonrası ilk 10;

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 5:15:12
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
4 Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka
5 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
6 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
7 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
8 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
9 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
10 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano

 

Etap sonrası genel klasman ilk 10;

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling 5:15:12
2 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
4 Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka
5 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge
6 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
7 Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp
8 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
9 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
10 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın