Tirreno – Adriatico 2013 Etap 2: Matthew Goss Zoru Başardı

07/03/2013  //     //  Genel

 

 

San Vincenzo – Indicatore 232 km

 

İki denizin yarışında, en uzun etap geride kaldı. Yine yağmurlu bir havada geçen etabın galibi ise son metrelerdeki nefes kesen sprint kapışmasının ardından burun farklıyla Matthew Goss oldu. Orica – GreenEdge’ in sprinterinin arkasından ise Ag2r – La Mondiale adına yarışan Manuel Belletti gelirken üçüncü sıra, MTN – Qhubeka için ter döken Gerald Ciolek’ in oldu. Dün gerçekleştirilen takım zamana karşı etabının ardından maglia azurra’ yı sırtına geçiren Mark Cavendish ise Goss’un hemen arkasındaki grupta yer alarak bu etapta da genel klasman liderliğini sürdürdü.

 

Maglia Azurra’ yı giyen Mark Cavendish 

 

Dün olduğu gibi bugün de oldukça fazla yağışın görüldüğü ikinci etapta, Andre Greipel ve Mark Cavendish arasında liderlik için tam bir taktik savaşı yaşandı.

 

San Vincenzo’ daki starttan önce bisikletçiler imza töreninde havaya baktıklarında gri bir hava ile karşılaştılar. Bir çoğu yağış olmamasını ümit ederek, başlangıç alanına geldi ve turun 2. günü start aldı. Başlangıçtan yalnızca 20 dk sonra yağmur sert bir şekilde yapmaya başladı.

 

Etabın ilk atağı erken denilebilecek kilometrelerde geldi. Massa Marittima, Kevin Hulsmans, Cesere Benedetti, Garokoitz Bravo’ dan oluşan grup 29. km’ de birlikte ana gruptan ayrılarak ataklarına başladılar. Pelotondan ayrıldıktan sonra temposunu koruyan kaçış grubu ana grupla olan farkı bir ara 7 dk’ ya kadar çıkardı. Bunun üzerine lideri kadrosunda bulunduran Omega Pharma – Quickstep, sazı eline aldı ve farkı kapatmak için ana grubun temposunu arttırdı.

 

Son 100 km’ ye girildiğinde ise kaçış grubu ile olan farkın daha da kapandığı görüldü. Bu kilometrelerde özellikle Omega Pharma – Quickstep farkın kapanması için büyük çaba harcarken, diğer takımların da arada yardım ettikleri görüldü. Bitişe 62 km kala ise ana grup ile kaçış grubu arasındaki fark 3:15′ e kadar indi.

 

Yoğun yağış Andy Shleck’ i kötü etkilemiş gözüküyor. 

 

 

Bitişe 38 km kala hızını yağmur ile birlikte iyice arttıran peloton kaçış grubu ile olan farkı 1 dk’ ya kadar düşürdü. Son 30 km’ ye girildiğinde ise artık ortada kaçış grubundan eser kalmadı. Son 20 km’ de Sep Vanmarcke (Blanco), tek başına bir atak yapma girişiminde bulunsa da başarılı olamadı. Finişin gerçekleşeceği Indicatore finiş çizgisinden 6.geçişte günün galibi belli olacaktı. her turu 12 kilometre olan parkurun son 2 turunda ise takım trenlerinin sprint mücadelesine taşımaya çalıştıkları yıldız isimler için yağmur ve seyir eden yüksek tempo neyse ki ciddi bir kaza yaşatmadı.

 

Son 10 km’ de Andre Greipel, Peter Sagan ve Mark Cavendish, bu sezon ilk defa birlikte bitiş mücadelesine girmek için taktik savaşlarına başladılar. Ancak son düzlüğe gelindiğinde beklenilenin aksine toplu bir bitiş yaşandı. Son 2-3 kilometrenin finiş havasında geçen konum mücadelelerinde Cavendish aradığı avantajı bu kez bulamadı. Bugün, Orica – GreenEdge’ in sporcusu Matthew Goss önü kapansa da hem sprint atıp hem de etap galibiyeti için bulduğu aralıkları değerlendirerek, Tirreno – Adriatico’ nun 2. etabının galibi oldu.

 

 

2.Etap İlk 10 Sıralaması;

1 Matthew Harley Goss (Aus) Orica-GreenEdge 5:48:41
2 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
3 Gerald Ciolek (Ger) MTN-Qhubeka
4 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
5 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step
6 Arnaud Demare (Fra) FDJ
7 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
8 Kristian Sbaragli (Ita) MTN-Qhubeka
9 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
10 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale

 

 

2. Etabın ardından genel sıralama ilk 10;

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma-Quick Step 6:08:02
2 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:02
3 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quick Step 0:00:03
4 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step
5 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick Step
6 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:00:14
7 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
8 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
9 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team
10 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın