Tirreno – Adriatico 2013: 6. etap’ ta Sagan ve Nibali Rüzgarı

11/03/2013  //     //  Genel

 

 

Porto San’Elpidio: 209 km

 

Joaquim Rodriguez’ in dün koşulan 6. etabın son kilometresinde yaptığı müthiş atak ile turdaki ilk galibiyetini almış, Chrsi Froome ise genel klasman liderliğine yükselerek Maglia Azurra’ yı sırtına geçirmişti. Bugün sonunda Adriyatik kıyısına ulaşan etabın galibi ise; Slovak yıldız Peter Sagan oldu. İkinci sırayı geçen yılın da galibi Vincenzo Nibali alırken, 3.’ lük Joaquim Rodriguez‘ in oldu.  Son 10 km’ de yaşananlar ise görülmeye değerdi. Nibali aynı zamanda Maglia Azurra‘ yı da sırtına geçirdi.

 

Yarın koşulacak 9 km’ lik zamana karşı etabı öncesi genel klasmanda, Nibali en yakın rakibi Chris Froome’ un tam 34 saniye önünde yer alarak önemli bir avantaj kazandı.

 

Son 10 km

 

İçerisinde zorlayıcı yokuşların olduğu ve yağmurun yine bisikletçileri zorladığı etapta son 10 kilmoetrede yaşananlar belki de turun kaderini değiştirdi. Etabın en zorlayıcı yokuşunun ardından iniş sırasında önce Vincenzo Nibali atağını yaptı. Nibali ile atak yapanlar teker teker koparken Peter Sagan, Nibali’ nin arka tekerleğine yapıştı. Daha sonra bu üçlüye Joaquim Rodriguez katıldı. Alberto Contador bu kilometrelerde bu 3′ lünün hemen arkasındaki grupta yer alırken liderlik mayosunu sırtında taşıyan Froome ortalarda gözükmüyordu.

 

Daha sonra Froome’ un kendini bayağı zorlayarak Contador’ un da arkasında yer alan bir gruba yetiştiğini İtalyan rejisi bizlere gösterdi.

 

Son 6 kilometreye girilirken ortaya çok ilginç bir tablo çıktı. Nibali, Sagan ve Rodriguez’ den oluşan grup, Contador’ un içerisinde bulunduğu gruptan 27 saniye önde yer alırken tur lideri Chris Froome’ un grubundan ise tam olarak 52 saniye önde yer aldı. Bu kilometreden sonra öndeki 3′ lü temposunu hiç kaybetmedi.

 

Son kilometreye girildiğinde artık Froome’ un liderlik mayosunu elinde tutamayacağı belli oldu.

 

Maglia Azurra’ yı kaptıran Froome, mutlu değil. 

 

 

Bitiş çizgisinin olduğu düzlüğe girilirken, Sagan atağına başladı ve bitiş çizgisinden ilk geçen isim oldu. Dün oldukça bitkin gözüken Sagan, bu etaptaki yokuşlarda oldukça iyi bir iş çıkararak kendini geliştirdiğini bir kez daha herkese göstermiş oldu.

 

Contador, arkadan gelen Froome’ u kontrol ediyor.

 

 

Peki etapta başka neler oldu?

Düne oranla daha düz bir parkurda yapılan sondan bir önceki etapta ilk ilginç haber Andy Shleck’ ten geldi. Gün içerisinde RadioShack Leopard’ ı sportif direktörü Dirk Demol’ un Andy Schleck hakkındaki düşünceleri ile ilgili haberimizi yayınlamıştık. Etabın ortalarına gelindiğinde Andy Schleck bisikletini kenara çekti ve ambulansa binerek yarıştan çekildi. Oldukça zor bir sene geçiren Schleck, geçtiğimiz ay bitirdiği GP di Camoire hariç en son geçen yıl Liege – Bastogne – Liege’ yi bitirmişti. Ayrıca etabın başından Svein Tuft ve Dmirty Gruzdev‘ de start almayan isimler olarak karşımıza çıktılar.

 

Bu arada Milan – San Remo için iddialı olan isimlerden biri olan Mark Cavendish ve Matthiew Goss‘ da yarıştan çekildiler. Cavendish, puan formasını Contador’ a kaptırınca Milan – San Remo’ ya daha iyi odaklanabilmek amacıyla böyle bir karar almış olabilir.

 

Bütün hafta yağmur ile uğraşan bisikletçiler dün rahat etse de bugün tekrar yoğun yağışla karşılaştılar. Yarışın ortasına gelinidiğinde sprinterlerin bulunduğu büyük bir kaçış grubu oluştu. Kaçış grubunda, Fabian Cancellara, Lars Boom, Daryl Impey, Damiano Cunego gibi isimlerden oluşan yaklaşıl 20 kişilik bir grup oluştu. 95 km geride kaldığında pelotonla kaçış grubu arasındaki fark 4:35′ e kadar çıktı. Ancak fark açılırken kaçış grubundan kopan isimler de oldu.

 

Spartacus ve peşindekiler ana grup ile farkı açmaya çalışıyor

 

 

Bitişe 68. km kalındığında 16 kişilik kaçış grubu ile peloton arasındaki fark 3:23′ e düştü. Son 59 kilometreye girlidiğinde kaçış grubu ile peloton arasındaki fark 3:01′ e düştü. Bu km’ de Sky pelotona liderlik yaparken, Rodriguez’ in takımı Katusha ve Contador’ un takımı Saxo – Tinkoff pek ortalarda gözükmedi. Ancak dün kendinden beklenilen performansın çok altında olan Vincenzo Nibali ise, Sky trenin yakınında kaldı. Büyük turlar yaklaşırken, Froome’ u bir kez daha test etmek için böyle bir şey yaptığını söyleyebiliriz. Bitişe 53 kilometre kala fark 2:30′ lara kadar geriledi. Ancak farkın bu kadar kapanmasındaki en önemli faktörün  bu kilometrelerde bulunan ciddi tırmanışlar olduğunu söyleyebiliriz.

 

Son 50 km’ ye girilidiğinde Damiano Cunego ve Tom Dumuolin sondan bir önceki tırmanış öncesi teknik inişte kaçış grubunun önünde yer aldılar. Dağların kralı mayosu için mücadele eden ikili, %30 eğime sahip bu tırmanış öncesi kaçış grubuyla olan farklarını açtılar. Son 45 km’ ye girdiğimizde ise başarılı tırmanışçı ve 2004 Giro d’Italia galibi Damiano Cunego temposunu arttırdı ve tek başına çevirmeye başladı. Bu atağı sayesinde etabın dağların kralı kapısından ilk sırada geçerek yeşil mayo için önemli puanları topladı.

 

Bitişe 20 km kala fark 1 dk’ ya kadar kapandı. Bu kilometrelerde tekrar birleşen kaçış grubunda Tom Dumuolin tekrar atak yaptı. İlk olarak Cunego tarafından durdurulsa da Dumuolin bir kez daha atağını tekrarladı ve başarılı oldu. Bu ataktan sonra hemen kaçış grubu ile olan farkını 20 sn’ ye çıkardı. 18 km kalabu sefer Movistar’ dan Benat Intxausti kaçış grubuna atak çekti ve 20 sn öndeki Argos Shimano’ dan Tom Dumuolin’ in yanına geldi.

 

Grubun yavaşlaması sonucu, dik yokuşta bisikletini elinde taşıyan sporcular

 

 

16 kilometre kala son tırmanışta peloton kaçış grubunu yakaladı. Ancak gücünü koruyan Intxausti pes etmedi ve inişler sırasında pelotonun önündeki yerini korudu. Ayrıca inişin başlamasıyla Vincenzo Nibali ve Horner’ da pelotndan ayrılarak ataklarına başladılar. Daha sonra inişte atak yapanların arasına Peter Sagan ve Samuel Sanchez’ de katıldı.İnişin bitmesiyle önde Nibali, Sanchez, Intxausti ve Sagan’ dan oluşan bir grup oluştu. Son 10 km’ de ise tam bir taktik yarışı yaşandı.

 

Nibali ve Sagan farkı açmaya çalışırken

 

 

6. Etap sonrası sıralama;

1 Peter Sagan (Svk) Cannondale Pro Cycling
2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
3 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha
4 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia
5 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
6 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard
7 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff
8 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
9 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
10 Simon Geschke (Ger) Team Argos-Shimano

 

Genel Klasman Sıralaması;

 

1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 27:57:26
2 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling 0:00:34
3 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha 0:00:37
4 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Saxo-Tinkoff 0:00:48
5 Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quick Step 0:00:58
6 Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard 0:01:05
7 Mauro Santambrogio (Ita) Vini Fantini-Selle Italia 0:01:20
8 Pryzemyslaw Niemiec (Pol) Lampre-Merida 0:02:54
9 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team 0:02:58
10 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM 0:03:08

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın